چگونه چوب را به اشکال مختلف در بیاوریم؟

آموزش ۶ روش برش دایره ای چوب با ابزار مختلف | + ویدئو

برش دایره‌ای چوب با سوهان چوب ولف یکی از کارهایی است که برای ساخت پروژه های مختلف چوبی به آن نیاز پیدا خواهید کرد. با توجه به اینکه برش دایره‌ای بسیار مشکل و نیازمند به دقت بالاست، انتخاب ابزار مناسب برای این کار از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. چالش بزرگ در برش دایره‌ای با مته ولف، گرد بریدن چوب با دقت بالا و بدون هیچ‌گونه خطایی است. برش چوب به شکل دایره را می‌توان با ابزارهای مختلفی انجام داد. خوشبختانه اساتید نجار و یا شرکت‌های تولیدکننده ابزار، گجت های زیادی برای برش گرد چوب تولید کرده‌اند.

نجارها هم در این سال‌ها و در زمانی که ابزار صنایع چوب تا این حد پیشرفته نشده بود، دست‌به‌کار شده‌اند و از ترفندهای مختلف برای برش دایره‌ای بهره برده‌اند. در این نوشته به راهکارهای دایره‌ای بریدن چوب اشاره خواهیم کرد. البته ممکن است شما هم ترفندها و ایده‌های مخصوص به خود را داشته باشید.

گرد بریدن چوب با دریل و مته گردبر چوب

مته گرد بر متغیر یکی از ابزارهای موجود در بازار برای دایره بریدن چوب است. همان‌طور که در تصویر می‌بینید، در این ابزار از یک مته در مرکز و دو تیغه در طرفین استفاده شده است. شما می‌توانید با نصب این مته بر روی دریل برقی و یا دریل ستونی، چوب (صفحه‌های چوبی) را سوراخ کنید. برای سوراخ کاری با این مته محدودیت دارید و نمی‌توان سوراخ را در هر قطری ایجاد کرد. همچنین استفاده از این مته برای سوراخ‌کاری در تعداد بالا توصیه نمی‌شود. البته مثل بیشتر ابزارها، این مته را نمی‌توان به‌راحتی در بازار پیدا کرد.

ایجاد سوراخ در چوب با مته گرد بر چوب

مته گرد بر یکی دیگر از انواع مته‌های موجود در بازار برای ایجاد سوراخ یا دایره‌ای بریدن چوب است. این مته در قطرهای مختلف به بازار عرضه می‌شود و امکان ایجاد سوراخ تا قطر ۱۲۷ میلی متر را خواهید داشت. مته گرد بر هم مناسب صفحه‌های چوبی است و نمی‌توان از آن برای سوراخ کاری چوب‌های ضخیم استفاده کرد.

برای استفاده از این مته هم باید از دریل برقی دستی یا دریل ستونی استفاده کنید. در صورت تمایل می‌توانید مته گرد بر را به‌صورت تکی یا پکیج از فروشگاه‌های اینترنتی و یا فروشگاه‌های ابزار فروشی تهیه نمایید. مهم‌ترین ایراد این مته‌ها گرد کردن قطعه چوب در داخل کاسه مته است. شما می‌توانید با ایجاد دو سوراخ در لبه قسمت برش، شرایط را برای در آوردن چوب برش خورده آسان کنید. در برش دایره با قطرهای زیاد هم نمی‌توانید به این مته‌ها اتکا کنید. به‌واسطه سوراخی که در مرکز دایره ایجاد می‌شود، معمولاً دایره برش خورده شده قابل استفاده نیست.

گرد بریدن چوب با استفاده از اره نواری

همان‌طور که در بالا اشاره شد، نجارها در صورت نبود امکانات، ایده‌هایی خلق می‌کنند تا کمبودهای تجهیزاتشان جبران شود. نجارها با نصب یک شابلون بر روی میز کار نجاری و حرکت قطعه کار به‌صورت چرخشی بر روی آن، چوب را به‌صورت دایره برش می‌دهند.

برای برش دایره با اره فلکه، باید تیغه با عرض کم ببندید تا امکان چرخش قطعه کار را داشته باشید. اگر میز کار و شابلون مخصوص این کار را طراحی کنید، محدودیت چندانی در برش دایره با قطر زیاد را نخواهید داشت. تیغه مناسب برای برش‌های قوسی، تیغه با عرض ۱۰ میلی متر است. البته هرچه قطر دایره کمتر باشد، باید از تیغه با عرض کمتر استفاده کنید.دایره بریدن با اره نواری دو ایراد دارد. نکته اول اینکه در برش دایره با قطرهای کم محدودیت دارید و انجام این کار بسیار خطرناک است.

نکته دوم اینکه تیغه اره نواری لبه قطعه برش خورده را لب پر می‌کند و نمی‌توان آن را برش نهایی و تمیز دانست.

دایره‌ای بریدن چوب با استفاده از عمود بر

تیغه عمود بر عرض کمی دارد و همین مورد باعث می‌شود امکان حرکت دستگاه و تیغه در حالت‌های مختلف را داشته باشید. البته همین تیغه کم عرض استقامت کافی ندارد و به‌راحتی خم و از مسیر خود منحرف می‌شود. با استفاده از اره عمود بر می‌توان چوب را دایره برد؛ اما نکته اینجاست که کیفیت روش‌هایی مانند استفاده از اور فرز را ندارد. با اره چکشی یا همان عمود بر نمی‌توان برشی تمیز و سریع انجام داد. با توجه به از دست رفتن راحت کنترل دستگاه، باید برش را آرام انجام دهید. همچنین تیغه مخصوص چوب اره چکشی معمولاً چپ و راست زیاد دارد و همین مورد باعث لب پر شدن کار خواهد شد.

درصورتی‌که کیفیت برش دایره برای شما اهمیت زیادی ندارد، می‌توانید ابتدا خط برش دایره را روی چوب ایجاد کنید و پس از آن با استفاده از اره عمود بر از روی خط چوب را برش دهید. در راهکاری دیگر می‌توانید برای اره عمود بر شابلون بسازید و چوب را با دقت بالاتری دایره برش کنید.

برش دایره‌ای با اور فرز

شاید با گشت و گذار در فضای مجازی کلیپ‌های برش چوب با اور فرز را تماشا کرده‌اید. شما می‌توانید شابلون‌های مختلفی را از جنس چوب تا فلزی و پلاستیک بسازید و یک‌طرف شابلون را در مرکز دایره پیچ کنید و بر روی طرف دیگر اور فرز را قرار دهید. درصورتی‌که ورق چوبی ضخیم باشد، باید عمل برش را در چند مرحله انجام دهید تا برش کاری تمیز و راحت و ایمن انجام شود. در برش دایره‌ای با اور فرز محدودیتی چندانی ندارید. تقریباً هر دایره با هر قطری را می‌توانید با اور فرز برش کنید. اگر تیغه تیز داشته باشید و برش را آرام انجام دهید، خط برش بسیار باکیفیت و تمیز انجام خواهد شد.

گرد بریدن چوب با اره میزی

شاید برای شما سؤال باشد که مگر با استفاده از اره میزی هم می‌توان چوب را برش داد؟ پاسخ مثبت است. شما می‌توانید با نصب شابلون بر روی میز کار اره میزی، تخته چوبی را به‌صورت دایره ببرید. در این روش ابتدا مرکز تخته را به شابلون پیچ کنید. سپس تخته را در قطعات بزرگ برش کنید و آرام‌آرام برش‌های ریز را انجام دهید تا در پایان به دایره تمیز دست پیدا کنید. کیفیت برش دایره‌ای با این ابزار هم بالاست و درنهایت به نتیجه دلخواه دست پیدا خواهید کرد. نکته اینجاست که برش با اره میزی زمان بر هست.

برش چوب به‌صورت دایره با دستگاه سی ان سی

برش دایره با استفاده از سی ان سی را به‌عنوان راهکار پایانی و به‌عنوان بهترین راهکار به شما پیشنهاد می‌دهید. هیچ دستگاهی برای برش دایره به کیفیت سی ان سی نمی‌رسد. کیفیت، سرعت، دقت و ایمنی سه شاخصه مهم ماشین سی ان سی است. درصورتی‌که حجم کاری شما زیاد است و یا اینکه نیاز به برش دایره با دقت بسیار بالا دارید، استفاده از CNC چوب به شما پیشنهاد می‌شود. درصورتی‌که ماشین سی ان سی ندارید، مجموعه‌های خدماتی زیادی هستند که می‌توانید با تحویل ورق به ایشان، چوب را دایره‌ای برش کنید.

چند نکته مهم در مورد خم کردن چوب

نکته اولی که باید بدانیم این است که برای خم کردن بعضی از قطعات چوب‌ها باید میزان MC یا همان رطوبت چوب را افزایش داد تا کمی نرم‌تر و قابل انعطاف‌تر شوند و بتوانند راحت‌تر درون قالب جای گیرند و انحنا پیدا کنند. اصطلاحاً به این حالت موم ‌سانی یا حالت پلاستیکی شدن چوب می‌گویند. چوب در حالت عادی کمی رطوبت دارد که حدود 12 درصد است و اگر به صفر برسد چوب تبدیل به خاکستر می‌شود و برای خم کردن چوب این درصد را به 20 درصد می‌رسانند.

نکته دومی که قابل‌توجه است، این است که قطعات چوبی دارای تعدادی محور موازی هستند که محور میانی، محور خنثی نام دارد. این بدان معنی است که در حالت عادی این محورها در تعادل با یکدیگر بوده و هیچ اتفاقی نمی‌افتد. ولی اگر چوب را خم کنیم و به آن فشار بیاوریم، ازیک‌طرف الیاف چوب دچار فشردگی می‌شوند و از طرف دیگر الیاف چوب دچار کشیدگی می‌شوند و محور خنثی به‌طرف الیاف دارای کشیدگی نزدیک می‌شود و درنهایت چوب ما می‌شکند.

به خاطر همین موضوع، چند قطعه نازک چوب را کنار هم قرار می‌دهند و بعد عمل خم کردن چوب را انجام می‌دهند. باید دقت شود که در این روش قطعات نازک چوب تغییر شکل می‌دهند و به‌صورت پلکانی در می‌آیند که به این پدیده، پدیده لغزش لایه‌ها یا پدیده قیچی شدن می‌گویند و در فرآیند تولید باید به آن توجه داشت. جرم مخصوص چوب یکی دیگر از عواملی است که در فرآیند خم کردن چوب مورد توجه قرار می‌گیرد. خیلی از چوب‌ها را به خاطر جرم مخصوص بالایی که دارند نمی‌توان خم کرد. ایدئال‌ترین چوب برای خم کردن، چوب گردوی آمریکایی است.

منبع:

familyhandyman

دکمه بازگشت به بالا