مجله علمی و سلامتکسب و کار ایرانی

نحوه ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک

ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک

ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک یکی از گزینه هایی است که در تسریع بهبودی این عمل بسیار موثر است. ممکن است برخی از متخصصان و جراحان لیپوماتیک این عمل را تایید نکرده و آن را بدون تاثیر تلقی کنند، اما عده زیادی نیز ماساژ دادن را بعد از عمل لیپوماتیک توصیه می کنند چرا که موجب بهبودی بهتر و سریعتر می گردد.

تاثیر ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک

در بسیاری از عمل های جراحی مانند لیپوماتیک، درد یکی از مشخصه های مهم در زمان پس از عمل و بهبودی است که ناشی از اعصاب در حال ترمیم و بازسازی است. تاثیر ماساژ بعد از لیپوماتیک بدین صورت است که باعث حساسیت زدایی در اعصاب در حال ترمیم می شود و بدین ترتیب درد ناشی از عمل را تا حد زیادی بهبود می بخشد. متخصصان کلینیک ما به افرادی که عمل لیپوماتیک انجام داده  اند توصیه می کنند که با ماساژ دادن مناطق جراحی شده به روند بهبود خود کمک کنند و همچنین با این عمل به برطرف شدن بی حسی موضعی که ممکن است بعد از عمل اتفاق بیفتد کمک کننند. تاثیر ماساژ بعد از لیپوماتیک همچنین در کاهش حساسیت بافت در ناحیه مورد نظر نیز اهمیت دارد.

مزایای ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک

یکی از مهم ترین دلایل استفاده از ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک، تخلیه ترشحاتی است که ممکن است  پس از عمل ایجاد شوند که شامل خونابه و سایر ترشحات هستند. ماساژ دادن یک روز بعد از انجام عمل شروع می شود که این کار می تواند توسط دستگاه ماساژور یا ماساژ دادن با استفاده از دست صورت گیرد. ماساژ دادن به صورت دستی و لمسی می تواند توسط خود بیمار یا همراه بیمار صورت گیرد و نیاز نیست که حتما کادر درمان اینکار را انجام دهد. پس از جراحی زیبایی لیپوماتیک ماساژ  نباید عمیق باشند و باعث شود که فشار زیادی به بیمار تحمیل گردد. هر چه ماساژ نرم تر و آرام تر صورت گیرد،  تاثیرات بهتر و بیشتری دارد.

ماساژ لنفاوی چیست؟

یکی از انواع ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک، ماساژ غدد لنفاوی است. این نوع از ماساژ به صورت تخصصی روی غدد لنفاوی انجام می گیرد. این ماساژ دارای مزایایی است که در ادامه به آنها اشاره می شود :

 1. باعث کاهش ورم بعد از لیپوماتیک شده و از تجمع مایعات در نواحی لنفاوی جلوگیری می کند.
 2. به دفع سموم از بدن کمک می کند.
 3. باعث جلوگیری از ایجاد جای زخم و اسکار بر روی پوست می شود.
 4. موجب افزایش جریان خون و لنف در این غدد و نواحی اطراف آن می گردد.
 5. با خونرسانی بیشتر باعث می شود جای زخم ها سریع تر بهبود یابند.
 6. و در آخر با کاهش حساسیت اعصاب درد ناشی از عمل را نیز کاهش می دهد.

انجام عمل لیپوماتیک، به علت اینکه چربی های اضافی بدن حذف شده اند، بدن با تولید کردن مایع لنفاوی اضافی در صدد جبران این چربی های از دست رفته بر می آید. ان عمل ممکن است باعث جمع شدن مایعات لنفاوی و آب در زیر پوست گردد که به این حالت ادم گفته می شود. ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک می تواند این حالت را بهبود را بخشد و تجمع لنف در زیر پوست جلوگیری کند.

نکات مهم ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک

ماساژ لنفاوی گرچه بعد از عمل لیپوماتیک ضروری نیست اما می تواند به آرامش بیمار و کاهش درد همچنین خوشایند تر کردن دوران بعد از عمل کمک کند. میزان ماساژ هایی که بعد از عمل باید صورت گیرو بسته به وضع بیمار متفاوت است. معمولا انجام ماساژ سه تا ۵ بار برای اکثر بیماران کافی است گرچه بعضی از آنها با دو بار ماساژ نیز نتایج مطلوبی به دست آورده اند.

روش کاهش درد حین ماساژ

ماساژ بعد از عمل لیپوماتیک چون برای کاهش درد نیز صورت می گیرد باید آرام و به نرمی صورت گیرد تا درد بیمار را تشدید نکند. همچنین توصیه می شود قبل از انجام ماساژ، بیمار به مدت نیم ساعت پیاده روی یا حرکات ورزشی کششی انجام دهد تا از گرفتگی عضلات در ماساژ جلوگیری به عمل آید. اما اگر در هنگام ماساژ دادن بیمار احساس درد می کند می توان برای کاهش درد مسکن قوی استفاده کرد.

ماساژ لنفاوی : [ماساژ تخلیه] بعد از لیپوساکشن

ماساژ لنفاوی ابزاری کاربردی به منظور تسریع کاهش تورم پس از عمل جراحی در دوران نقاهت میباشد که برخلاف تصویر اولیه از کلمه ماساژ ، در بیشتر موارد این ماساژ با حس خوشایند و رضایت بخش همراه نیست و اغلب منجر به اجتناب افراد از گرفتن این ماساژ میگردد. فرقی نمیکند که شما با ویزرلیوساکشن پیکرتراشی انجام داده اید یا لیپوماتیک ، جراحی ابدومینوپلاستی انجام داده اید یا هرروش رایج لیپوساکشن دیگری ! به هرحال اگر برای لاغری و تناسب اندام خود اقدام نموده اید ، ممکن است جراح زیبایی شما چند جلسه ای ماساژ لنفاوی به شما توصیه کند .

ماساژ لنفاوی چیست؟

ماساژ تخلیه لنفاوی نوعی ماساژ درمانی است که به خروج هرچه بهتر مایعات ناشی از جراحی کمک شایانی می کند. مایعات موجود در سیستم لنفاوی نیز خود به دفع مواد زائد و سموم از بافت های بدن کمک می کنند . و به همین دلیل است که  اغلب پزشکان آنرا برای کاهش  تورم پس جراحی، به ویژه پس لیپوساکشن و جراحی شکم بسیار توصیه میکنند . در این روش از فشار بسیار ملایم دست و حرکت های دورانی برای تخلیه هرچه بهتر خونابه های بعد از عمل  (مایع لنفاوی ) که بین بافت و پوست جمع میشود ، استفاده میگردد .

التهاب و تورم بعد از لیپوساکشن پاسخ طبیعی بدن شما به این روش و بخشی از روند بهبود بدن میباشد و انجام این ماساژ در دوران نقاهت میتواند به کوتاه ترشدن این دوره و کاهش تورم و التهاب و مهم تر از همه :

موجب آسوده خاطر شدن از جمع شدن مایع  بین بافت و پوست بافت گردد . چون تجمع مایع میتواند موجب بروز سطح بسیار ناصاف روی پوست و ظاهری ناخوشایند گردد .

ماساژ لنفاوی ، که همچنین به عنوان تخلیه دستی لنفاوی (MLD) نیز شناخته می شود در دهه ۱۹۳۰ توسط زوج پزشکان Emil و Estrid Vodder ابداع گردید  .

حرکات آرام و ریتمیک ماساژ که جهت جریان لنفاوی را دنبال می کند.  با این هدف که مایع لنفاوی نشتی را به سمت غدد لنفاوی اطراف هدایت و سپس گره ها آن را در جریان خون خالی کنند.

مزایای ماساژ لنفاوی

ماساژ لنفاوی در تمام افراد بانتایج یکسانی همراه نیست ، ولی شاید بتوان گفت انجام آن به مراتب بهتر از نشدن آن است و از ویژگی های این ماساژ میتوان به :

کاهش دوره نقاهت

ماساژ لنفاوی به سرعت بخشیدن روند بهبودی و بازگشت سریعتر به فعالیت های عادی افراد بعد از انواع روش های پیکرتراشی و لایپوساکشن کمک شایانی میکند .

و حتی ممکن است نتایج جراحی شما را نیز بهبود بخشد و هنگامی که به درستی انجام شود ، تخلیه لنفاوی ( خونابه ها ) بسیار ملایم و آرامش بخش است.

جلوگیری از جمع شدن مایع

همچنین این ماساژ ممکن است خطر بروز سروما (جمع آوری مایعات) را کاهش دهد ، که در صورت عدم شناسایی و درمان به موقع میتواند موجب ایجاد بی نظمی روی سطح پوست و نتیجه نهایی عمل زیبایی  شما گردد .

علاوه بر کاهش تورم ، ماساژ لنفاوی به کاهش فیبروز ، توده ها و برجستگی هایی که ممکن است دو هفته پس از جراحی در زیر پوست ایجاد شود ، کمک می کند.

واسطه های ایجاد تورم ، سیگنال هایی را به سیستم التهابی بدن شما ارسال می كنند تا كلاژن بی نظمی را شروع كند . بنابراین حدود ۱۴ تا ۲۱ روز ، شما شروع به سفت شدن بافت  می كنید .

یعنی درقسمت هایی از بافت بدن خود ( معمولا شکم ) احساس سفتی بیش از حد و غیر طبیعی مانند سنگ میکنید !

و هنگامی که از تورم خلاص می شوید و اگر چنانه ماساژ گرفته باشید ، آن مرحله را دور می زنید و احتمال اینکه در سطح پوست بی نظمی ایجاد گردد بشدت کاهش میابد .

آیا انجام ماساژ اجباری و ضروی است ؟

سال ها پیش پزشکان دریافتند که علاوه لباسهای فشرده سازی (گن مخصوص بعد از عمل ) ، استفاده از ماساژ تخلیه لنفاوی موجب میشود که تورم سریعتر کاهش یابد و احتمال ایجاد بافت مدولار یا اسکار بسیار کمتر وجود خواهد داشت .

ولی هیچ مدرک علمی وجود ندارد که ماساژ لنفاوی برای سرعت بخشیدن به بهبودی یا بهبود نتایج موثر باشد

بنابر این پزشکان در مورد ضروری یا مفید بودن ماساژ لنفاوی بعد از جراحی هنوز هم اختلاف نظر دارند و همه جراحان طرفدار ماساژ لنفاوی نیستند !

و هنوز هم هیچ مطالعه علمی مفید وکاربردی در این ضمینه انجام نشده است . برخی جراحان نتایج آنرا در بهترین حالت تصادفی میدانند که برای تمام افراد با نتایج یکسان همراه نیست .

و حتی برخی معتقدند اگر به اشتباه انجام شود ، ممکن است بهبودی را مختل کند و به تعویق بیاندازد . پس :

تورم پس از جراحی از بین خواهد رفت ، خواه ماساژ لنفاوی بگیرید یا نه !

 • پوشیدن لباس های فشرده سازی (گن مخصوص بعد از عمل )
 • نوشیدن مایعات کافی
 • داشتن رژیم غذایی سالم و راه رفتن

 مهمترین محور مراقبت های بعد از عمل است و علاوه بر این موارد ماساژ لنفاوی نیز ابزار دیگری است ، که میتواند برای کمک به افراد در بهبود سریعتر مورد استفاده قرار گیرد .

چه مدت بعد از لیپوساکشن باید ماساژ لنفاوی را شروع کنید؟

توصیه های پزشکان در مورد اینکه چه مدت بعد لیپو انجام ماساژ لنفاوی میبایست انجام شود ، بسیار متفاوت است.

پس از لیپو کبودی و تورم ایجاد خواهد شد. کبودی معمولاً طی ۲ یا ۳ هفته از بین می رود اما تورم خیلی بیشتر طول می کشد.  لباس های فشرده سازی (گن ) نیز برای ۴-۶ هفته اول و  در صورت تحمل بیمار برای تحریک تخلیه لنفاوی و بازسازی بافت ، ماساژ ملایم مناطق تحت درمان  توصیه میگردد .

گروه اول

برخی پزشکان آن را یک روز پس از عمل جراحی توصیه و گاهی به مدت سه تا هفت روز گرفتن  این ماساژ را معمولا موقع عوض کردن پانسمان به شما پیشنهاد میکنند و بر این باورند که :

ماساژ دادن بعد از لیپوساکشن امری ضروری است

و ماساژ دادن بعد از لیپوساکشن بسیار ارزشمند است و میتواند به کاهش تورم ، صاف شدن بی نظمی یا چین خوردگی پوست و کاهش حساسیت پوست کمک می کند.

گروه دوم

اما دسته دیگری از جراحان نگران هستند که ماساژ خیلی زود باعث اختلال در بهبودی یا ایجاد مایعات اضافی در محل جراحی شود.  و میگویند ماساژ می تواند یک هفته یا ده روز بعد از جراحی شروع شود.

گروه سوم

و گروهی هم از جراحان هیچ اعتقادی به ماساژ بعد از لیپوماتیک و لیپوساکشن ندارند

و در این صورت حتما و حتما  جراح شما باید یک هفته بعد از عمل شما را ببیند تا مطمئن شود که هیچ تجمع مایعی (سروما) وجود ندارد . چون جمع شدن مایع میتواند به بافت اسکار و توده هایی تبدیل شود که رفع آنها بسیار دشوار است.

اگر جراح شما جزو گروه موافق با ماساژ لنفاوی میباشد حتماَ این موارد را در نظر داشته باشید :

۱- فردی را برای ماساژ درمانی خود پیدا کنید که حتما قبلا تجربه بیماران بعد از لیپوساکشن و جراحی لاغری را داشته باشد. چون اگر به درستی انجام نشود (به عنوان مثال ، اگر بیش از حد تهاجمی انجام شود) ، ماساژ می تواند یک برش را باز کند یا بافت های در حال ترمیم را مختل کند.

۲- حین ماساژ نباید احساس درد و ناراحتی بیش از حد و غیرمعمول به شما وارد شود . چون این حالت می تواند باعث التهاب بیشتر و بافت اسکار شود. و بهتر است همیشه قبل از هرگونه اقدام برای این ماساژ با جراح خود مشورت کنید.

۳-  چنانچه بعد از تزریق چربی و  لیفت باسن برزیلی (BBL)  تحت ماساژ لنفاوی میگرید ، توصیه می شود فقط نواحی لیپوساکشن شده و نه باسن شما ماساژ داده شود. هر نیرویی می تواند چربی تازه پیوند شده را مختل کرده و بر نتایج تزریق چربی به باسن شما  شما تأثیر منفی بگذارد.

ایده ماساژ تخلیه لنفاوی نوع خاصی از روش ماساژ است که برای کاهش تورم با افزایش جریان لنفاوی استفاده میگردد .

هیچ مطالعه علمی وجود ندارد که به طور قطعی نشان دهد ماساژ پس از لیپوساکشن مفید است

اگرچه ماساژ بافت عمیق پس از لیپوساکشن می تواند به صاف کردن بی نظمی های بادی کانتورینگ کمک کند ولی ممکن است  تأثیر محدودی بر نتیجه نهایی داشته باشد و اجباری نیست.

با این وجود بسیاری از جراحان پلاستیک  از ماساژ به عنوان یک جز معمول مراقبت های بعد از عمل استفاده می کنند.

آنها معتقدند ماساژ لنفاوی

 • جای زخم داخلی را کاهش می دهد
 • ورم را کاهش می دهد و
 • به بازسازی بافت نرم نیز کمک می کند

و اینگونه به نظر می رسد این ماساژ به بازگشت زودهنگام به فعالیت بدنی روز مره کمک می کند.

به همین دلایل ، جراحان پلاستیک معمولاً ماساژ ملایم و ورزشهای کششی بعد از لیپوساکشن را توصیه می کنند.

این موارد معمولاً ۷ تا ۱۰ روز پس از عمل شروع می شوند. در ابتدا باعث ناراحتی خفیف می شود که با گذشت زمان و به سرعت برطرف می شود.

مرجع مقاله:

https://noorabeauty.com/عملية-شفط-الدهون/

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا