چگونه اقدام به سرویس و تعمیر پمپ آب خانگی خود کنیم؟

تعمیر پمپ آب خانگی | نحوه تعمیر، نکات و براورد هزینه ها

تعمیر پمپ آب خانگی می بایست همواره توسط کارشناسان زبده صورت گیرد و در غیر این صورت نه تنها پس از تعمیر پمپ راندمان و خروجی مناسب از محصول نخواهید گرفت بلکه ممکن است به دیگر بخش های آن نیز آسیب های غیر قابل جبران برساند. در ادامه مطب به بررسی دلایل خرابی پمپ آب خانگی و مزایای خدمات تاسیسات ساختمان خواهیم پرداخت.

علت خاموش و روشن شدن مداوم پمپ آب چیست؟

یکی از دلایل روشن و خاموش شدن مداوم پمپ آب ایراد داشتن منبع تحت فشار می باشد. منبع تحت فشار در داخل خود تیوپی دارا می باشد که وظیفه این تیوپ نگه داشتن حجم معینی از آب تحت فشار در داخل خود می باشد، که در زمان کم شدن فشار آب داخل لوله ها از این حجم ذخیره شده استفاده می کند تا از استارت مداوم پمپ جلوگیری کند. در زمانی که پمپ آب به صورت مداوم روشن خاموش شود می توان سوراخ شدن تیوپ مخزن را برسی نمود.

نقش مخزن تحت فشار

 • تعیین فشار پشت خط جهت آب مصرفی در مقیاس کم
 • کاهش تعداد دفعات استارت پمپ
 • کاهش اصطحلاک پمپ از نظر استارت خوردن
 • کاهش صدای پمپ به دلیل کار کردن کمتر
 • کاهش نوسانات فشار آب مصرفی
 • کاهش مصرف برق

دلیل دیگر روشن شدن مداوم پمپ آب عدم نصب شیر یک طرفه بر روی سیستم خروجی پمپ آب می باشد که عدم نصب شیر یک طرفه باعث می شود پس از خاموش شدن پمپ آب فشار از روی سیال برداشته شود و به علت نبودن شیر یک طرفه دوباره سیال به داخل شبکه آب شهری برگشته و این امر باعث روشن شدن مجدد پمپ می گردد.

دلیل دیگر روشن و خاموش شدم مداوم پمپ آب خرابی کلید اتوماتیک و ست کنترل می باشد، همان طور که می دانید وظیفه ست کنترل تنظیم فشار آب است و یا به عبارت ساده تر ست کنترل است که فرمان روشن و یا خاموش شدن را در زمان افت فشار آب به پمپ می دهد. به این صورت که هنگام بازشدن شیر ست کنترل شروع به کار می کند و پمپ روشن می شود و زمان بستن شیر آب ست کنترل خاموش شده و پمپ هم خاموش می شود.

خرابی ست کنترل و کلید اتوماتیک باعث می شود که پمپ آب به صورت مداوم روشن و خاموش شود حتی امکان خرابی در ست کنترل و کلید اتوماتیک آکبند نیز می باشد. دلیل دیگر روشن شدن مداوم پمپ آب نشت در سیستم لوله کشی ساختمان می باشد، نشت در سیستم لوله کشی ساختمان باعث افت فشار در داخل سیستم لوله کشی می شود که در این زمان پمپ آب جهت جبران افت فشار شروع به کار می کند. این امر باعث روشن و خاموش شدن مداوم پمپ آب می شود.

دلیل دیگر روشن و خاموش شدن مداوم پمپ آب انتخاب نادرست پمپ آب نسبت به میزان مصرف می باشد. از عوامل موثر در انتخاب پمپ آب به تعداد طبقات و تعداد شیرها و همچنین متراژ واحدها باید توجه کنیم اگر ظرفیت پمپ انتخابی ما کمتر از میزان مصرف مورد نیاز ما باشد باعث کار کردن بیش از حد مجاز پمپ آب می شود.

پمپ آب ساختمان یکسره شده و خاموش نمی شود علت آن چیست؟

اگر پمپ آب یکسره شده و بی وقفه کار می کند دلیل اصلی به وجود آمده در این مشکل تنظیم نبودن، یا خراب بودن کلید اتوماتیک مکانیکی می باشد، کلید اتوماتیک دارای دو پیچ است که پیچ بزرگتر برای تنظیم فشاراستارت پمپ و پیچ کوچکتر برای تنظیم اختلاف فشار بین استارت و استپ می باشد. بهتر است بازه ی فشار بین استارت و استپ (پیچ کوچکتر) در محدوده ی 2 بار باشد.سرویس ویژه ای برای برخی از مشتریان خاص در نظر گرفته شده و آن تعمیر پمپ آب در محل، در چنین مواردی می باشد.

علت لرزش یا صدای بیش از اندازه پمپ از چیست؟

از علل این مشکل می توان گیر کردن پروانه به دیواره هوزینگ نام برد و همچنین ایراد داشتن بلبرینگ های موجود در پمپ آب، که با زنگ زدن بلبرینگ یا شکستن آن باعث تولید صدای زیاد یا گیرپاژ کردن الکتروموتور می شود که این امر باعث سوختن پمپ می گردد و همچنین از دیگر دلایل تاپ داشتن شافت پمپ آب می باشد. شافت یا محور که اصولا به شکل میله ی استوانه ای شکل است به منظور اتصال و انتقال نیرو استفاده می شود. در صورت ایراد در شافت انتقال نیرو به درستی انجام نمی شود درنتیجه باعث لرزش پمپ می شود.

روش تنظیم فشار آب پمپ خانگی

برای تنظیم فشار آب پمپ باید کلید اتوماتیک پمپ را تنظیم نمود داخل کلید اتوماتیک دو نمونه پیچ به همراه مهره وجود دارد که زیر هر مهره فنر فلزی وجود دارد با سفت کردن مهره بزرگ فشار آب زیاد می شود و با شل کردن آن فشار آب کم می شود. (باید تمامی شیر های آب را بسته، و با باز کردن یک شیر، فشار پمپ آب را تنظیم کرد.)

دلیل یکسره کار کردن پمپ آب خانگی چیست؟

یکی از دلایل بی وقفه کار کردن پمپ آب می توان نشت داشتن در سیستم لوله کشی را نام برد، به علت نشت داشتن در سیستم لوله کشی افت فشار حاصل از نشتی باعث می شود که پمپ دائم کار کرده جهت تامین فشار مورد نیاز در داخل سیستم لوله کشی که این علت باعث بی وقفه کار کردن پمپ می شود.

 • یکی دیگر از دلایل بی وقفه کار کردن پمپ آب، تنظیم نبودن کلید اتومات مکانیکی می باشد که با تنظیم نبودن کلید اتوماتیک مکانیکی منجر به کار کردن بی وقفه پمپ آب خانگی می باشد.
 • یکی دیگر از دلایل بی وقفه کار کردن پمپ آب خراب بودن شیر یک طرفه می باشد یا نداشتن شیر یک طرفه در خروجی پمپ آب
 • دلیل دیگر بی وقفه کار کردن پمپ آب سوراخ بودن تیوپ داخل منبع تحت فشار می باشد.

دلیل کار کردن پمپ آب خانگی بدون باز بدون هیچ گونه شیری چیست؟

زمانی که پمپ بدون باز بودن هیچ گونه شیری شروع به کار کند این نشانگر این است که در سیستم لوله کشی مشکلی به وجود آمده باشد، این مشکل ممکن است نشتی یا شکستگی در سیستم لوله کشی ساختمان باشد، یا در ساختمان اگر از سیستم فلاش تانک یا توالت فرنگی استفاده می شود ممکن است بر اثر خرابی فلوتر داخل فلاش تانک یا توالت فرنگی باعث شود آب دائما وارد چاه شود و همچنین وجود نداشتن شیر یک طرفه بر روی خروجی سیستم پمپاژ پمپ آب که منجر به برگشت آب تحت فشار به شبکه آب شهری می گردد.

اگر پمپ آب خانگی بدون آب کار کند چه مشکلاتی برایش پیش می آید؟

اگر پمپ آب خشک کار کند چون پروانه داخل هوزینگ پمپ 3000 دور در دقیقه در حال چرخش می باشد بر اثر ایجاد گرمای بیش از اندازه باعث ذوب شدن پروانه یا شکسته شدن پروانه می شود و همچنین این گرما باعث از بین رفتن مکانیکال سیل داخل پمپ که وظیفه آب بندی پمپ را بر عهده دارد می شود، شکسته شدن یا ذوب شدن پروانه انتقال سیال باعث گیرپاژ کردن پمپ شده و در نهایت موجب سوختن الکتروموتور پمپ آب می شود.

اگر پمپ آب خانگی بدون آب کار کند چه مشکلاتی برایش پیش می آید؟

به علت از بین رفتن مکانیکال سیل آب به داخل سیم پیچ نفوذ کرده و باعث سوخته شدن الکتروموتور پمپ آب شده است.

راه های کاهش صدای پمپ آب چیست؟

پمپ های آب ممکن است بر اثر چند دلیل تولید صدای زیاد کند این دلایل عبارتند از:

 • نامرغوب بودن جنس پمپ
 • میزان و صاف نبودن محل قرارگیری پمپ
 • درست نبودن سیستم لوله کشی ساختمان
 • ارتعاشات حاصل از کار کردن پمپ
 • صدای تجهیزات انتقال نیرو(صدای محرک پمپ)
 • ایرادات قطعات هیدرولیکی داخل پمپ

برای اینکه بتوانیم صدای پمپ آب خود را کاهش دهیم باید چند اصول را رعایت کنیم و این اصول عبارتند از:

 • در هنگام نصب پمپ آب تا حد امکان از نصب پمپ آب به نزدیک دیوار منزل جلوگیری نمایید.
 • محل قرار گیری پمپ را تا حد امکان عایق کاری نمایید و از عایق های مناسب این کار استفاده شود.
 • سرویس های دوره ای و بازدید فصلی نسبت به پمپ های آب خانگی جهت بهبودی کار پمپ باید انجام گردد.
 • در هنگام نصب پمپ، به صورت نرمال و در سطحی صاف قرار گیرد و جهت نصب پمپ از اتصالات استاندارد استفاده شود.
 • جهت ثابت نگه داشتن پمپ از تکیه گاه استاندارد استفاده شود.
 • اگر در ابتدای نصب پمپ فاقد هر گونه صدای آزار دهنده بوده ولی پس از گذشت زمان دچار صدا شده است قطعا دچار یک مشکل مکانیکی یا فنی شده است.

منبع:

prosolutionsinc

دکمه بازگشت به بالا