مجله عمومی

نکات مهم خرید کفش ورزشی و پارامترهای موثر در انتخاب پوشاک ورزشی مناسب

انتخاب لباس ورزشی

هنگام انتخاب لباس ورزشی باید به نکاتی توجه کرد. شرایطی مانند آب و هوا، راحتی لباس در بدن شما، محیط ورزشی و حتی ورزشی که قصد انجام آن را دارید. ما سعی کرده ایم اطلاعات کلی در مورد انتخاب لباس ورزشی مناسب در حین ورزش در اختیار شما قرار دهیم.

امیدواریم اطلاعات جمع آوری شده به اندازه کافی مفید باشد. شاید سرمایه گذاری روی لباس ورزشی زنانه چندان کار بزرگی به نظر نرسد. اما سعی می کنیم با اشاره به اهمیت این موضوع، هزینه های لازم برای چنین لباس هایی را متقبل شویم.

عوامل موثر در خرید لباس ورزشی

محیط ورزشی و لباس ورزشی

محیط ورزشی یکی از عوامل تاثیرگذار در خرید ورزش لباس می باشد. همانطور که می دانید در بیشتر مواقع برای ورزش در داخل سالن یا خانه باید لباس هایی متفاوت از ورزش در فضای باز داشته باشید، زیرا محیط آزاد شامل تغییرات آب و هوایی مختلف است.

به طور کلی برای یک جلسه ورزشی در هوای آزاد باید لباس های سبک بپوشید و طبیعتاً در هوای سرد باید لباس های چند لایه بپوشید تا بدن خود را از سرما در امان نگه دارید. شاید فکر کنید که پوشیدن لباس برای ورزش در خانه خیلی مهم نیست. اما تأثیرات مختلفی که لباس بر یک جلسه تمرینی می گذارد، میزان آسیب پذیری و یا حتی انعطاف پذیری حرکت، تمرین با لباس مناسب را به موضوعی مهم تبدیل می کند.

آب و هوا و لباس ورزشی

آب و هوا یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار در انتخاب لباس ورزشی است. در هوای گرم، لباس مناسب می تواند از گرمازدگی و سایر مشکلات هوای گرم جلوگیری کند. لباس های گشاد باعث عبور جریان هوا، کاهش دمای بدن و تبخیر عرق می شوند.

همچنین انتخاب لباس های سبک در هوای آفتابی بازتاب بیشتری از نور خورشید را به همراه دارد. لباس های تیره مقداری از نور خورشید را جذب می کنند که به نوبه خود دمای بدن شما را افزایش می دهد. در هوای سرد، انتخاب لباس های چند لایه یا ست گرمکن و شلوار استقلال مناسب تر به نظر می رسد.

همانطور که ورزش شما در طول زمان پیشرفت می کند، باعث می شود بدن شما به تدریج گرم شود می توانید به مرور یک لایه از لباس خود را بردارید و اگر هوا سردتر شد، یک لایه اضافه کنید. همچنین با جذب عرق توسط لایه زیرین (مواد این لایه بهتر از پلی پروپیلن است) تبخیر عرق دیگر باعث خنک شدن شما نمی شود. لایه بیرونی نیز قابل باز شدن است. زیرا هر چه هوا سردتر باشد، می توانید دمای بدن خود را به نوعی تنظیم کنید.

بستن ماسک یا روسری جلوی دهان نیز از ریه های شما در برابر هوای سرد محافظت می کند. دستکش و جوراب مناسب نیز ممکن است مورد نیاز باشد. همچنین به یاد داشته باشید که از سر خود در برابر سرما یا نور خورشید چه در هوای سرد و چه در هوای گرم محافظت کنید.

آزادی عمل و لباس ورزشی

آزادی عمل یکی دیگر از عوامل مهم در انتخاب لباس ورزشی است. مهم است که لباس های گشادی بپوشید که آزادی عمل شما را از بین نبرد. لباس ورزشی شما نباید حرکت شما را محدود کند. به عنوان مثال، شما نمی توانید با شلوار جین در یک جلسه کشش شرکت کنید، زیرا آزادی عمل شما محدود است.

اعتماد به نفس و لباس ورزشی

انتخاب لباس مناسب نیز می تواند در ایجاد اعتماد به نفس موثر باشد. هر چه نسبت به خود و ورزش خود احساس بهتری داشته باشید، انگیزه بیشتری برای ادامه ورزش یا حتی رفتن به یک جلسه تمرینی خواهید داشت. بر اساس تحقیقات انجام شده بر روی تعدادی از زنان آفریقایی-آمریکایی، افرادی که به ظاهر و پوشش خود اهمیت زیادی می دهند کمتر در جلسات آموزشی شرکت می کنند.

کفش ورزشی

یکی از مهم ترین نکات در انتخاب لباس تیم ملی ایران و لباس ورزشی، کفش های ورزشی است. کفش برای فعالیت بدنی به خصوص برای ورزش هایی مانند دویدن بسیار مهم است. همانطور که می دانید، فروشگاه ها کفش های مختلفی برای فروش ورزش های مختلف دارند: کفش دویدن، کفش بسکتبال و کفش فوتبال.

ورزشکاران حرفه ای معمولا توصیه های خصوصی برای خرید کفش برای ورزش خود و همچنین برای استفاده های مختلف در آن ورزش دارند. اما به دنبال توضیحات لازم برای یک کفش ورزشی معمولی هستیم.

نکاتی برای خرید کفش ورزشی

  • پاشنه کفش باید استحکام بالایی داشته باشد. محافظت از مچ پا و جلوگیری از پیچ خوردگی پاشنه پا بسیار مهم است.
  • سعی کنید کفشی را انتخاب کنید که مناسب کف پای شما باشد تا از درد در کف پا جلوگیری کنید و یک جلسه تمرینی خوب انجام دهید.
  • اگر احساس می‌کنید کفش‌ها نسبتاً سنگین هستند، بهتر است کفش‌های سبک‌تری انتخاب کنید زیرا در برخی موارد می‌تواند کیفیت جلسه تمرینی شما را تحت تأثیر قرار دهد.
  • به یاد داشته باشید اگر به دنبال کاربردهای بیشتری نسبت به یک جلسه تمرینی معمولی کفش دویدن هستید، برای خرید آن به مشاوره متخصصان مراجعه کنید تا نیازهای خود را پوشش دهند.
  • به طور کلی اهمیت خرید لباس ورزشی مناسب را از دست ندهید زیرا در بسیاری از موارد از جمله کیفیت تمرینات شما موثر بوده و می توان از بروز برخی آسیب ها جلوگیری کرد.

چه نوع کفش ورزشی برای باشگاه مناسب است؟

پاسخ این سوال روشن است. کفش های ورزشی مناسب برای کار در باشگاه، کفش های مخصوص تمرین هستند. کفش های تمرین برای این نوع فعالیت تولید می شوند و با توجه به ویژگی هایی که دارند، استفاده از آن ها به شدت توصیه می شود. کفش های ورزشی آنقدر سبک هستند که هنگام پوشیدن آن احساس سنگینی نمی کنید. این کفش‌ها انعطاف‌پذیری بالایی دارند که باعث می‌شود پاهای شما هنگام ورزش اذیت نشوند. انعطاف پذیری کفش نیز عمر کفش را افزایش می دهد.

ارگونومی کفش های ورزشی به گونه ای است که از کف پا و مچ پا محافظت می کند و فشار وارده به پا را تا حد امکان کاهش می دهد. در کفش های تمرینی، زیره کفش دارای کوسن بوده و در زیره کفش گریپ استفاده می شود. نکته مهم در تهیه کفش ورزشی، خرید کفش از برندهای معروف و معتبر است.

جدیدترین و بهترین تکنولوژی در کفش های شرکت هایی مانند آدیداس، نایک، پوما و دیگر برندهای مطرح در زمینه پوشاک ورزشی استفاده شده است. همچنین متریال آنها نسبت به سایر محصولات ورزشی، در رتبه بالاتری قرار دارد. البته باید قیمت این کفش ها را هم در نظر بگیرید، چرا که با توجه به ارز بالا هر کدام از این کفش ها قیمت سرسام آوری خواهند داشت. نکته دیگری که در استفاده از کفش باید به آن توجه کرد این است که چه مدت از آن استفاده می شود.

کفش های برند با اینکه به دلیل کیفیت و جنس خوب عمر طولانی دارند، اما قرار نیست برای همیشه از آن ها استفاده کنید. کفش های ورزشی به دلیل نحوه عملکردشان به سرعت فرسوده می شوند، بنابراین باید به موقع آنها را تعویض کنید. اگر از آن دسته افرادی هستید که به طور مداوم این ورزش را دنبال می کنید، به دو یا سه جفت کفش نیاز خواهید داشت. اگر ورزش را به صورت حرفه ای دنبال کنید، این تعداد بسیار بیشتر می شود.

نکته پایانی در خرید کفش ورزشی، توجه به سایز کفش است. به هیچ وجه کفش های تنگ نخرید، زیرا در حین ورزش پاهای شما کمی متورم می شود. اگر قصد خرید حضوری و اینترنتی را دارید، قبل از سفارش کفش پای خود را به دقت اندازه بگیرید. بهتر است اندازه پا را بعد از ظهر اندازه گیری کنید، زیرا اندازه پا در این زمان به حداکثر می رسد.

اگر فکر می کنید ست ورزشی شما با خرید پیراهن، شلوار و کفش کامل شده است بسیار اشتباه می کنید! جزئیات و لوازم جانبی ورزش دیگری نیز وجود دارد که می تواند بسیار چشمگیر باشد.

جوراب های ورزشی مناسب:

جوراب های ورزشی مانند سایر لباس های ورزشی با جوراب های معمولی متفاوت است. این جوراب ها نسبت به سایر جوراب ها دوام بیشتری دارند. پاها به خوبی جذب می شوند و در عین حال راحت هستند. جوراب های ورزشی از تعریق زیاد پا در داخل کفش جلوگیری می کند و از پا در برابر بیماری های پوستی مانند تاول محافظت می کند.

کیف یا کوله مناسب ورزش:

مورد دیگر استفاده از کیف یا کوله پشتی مناسب است. یک کوله پشتی مناسب باید به اندازه کافی سبک باشد و دارای بندهای بلند باشد تا متناسب با قد فرد تنظیم شود. علاوه بر این، جادار بودن و داشتن جیب های زیاد از دیگر ویژگی های مهمی است که یک کیف ورزشی مناسب باید داشته باشد.

در این بخش همه چیز در مورد وسایل مورد نیاز هنگام رفتن به باشگاه گفته شد. در تهیه هر یک از این اقلام با توجه به گرانی برخی از آن ها پیشنهاد می کنیم برای اطمینان از اصالت آن، به فروشگاه ها و نمایندگی های معتبر مراجعه کرده و خریدی مطمئن داشته باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا