کسب و کار ایرانیمجله اجتماعی

معرفی انواع مدل های دستگیره درب ساختمان

انواع مدل های دستگیره درب همراه با عکس و توضیحات

یکی از پرکاربردترین یراق‌آلاتی که هر روز با آن سروکار داریم، دستگیره در است. اهمیت این یراق تا جایی است که تصور درب بدون دستگیره برایمان سخت است. اولین و مهم‌ترین کاربرد این یراق ساختمانی کوچک اما پرکاربرد، حفظ امنیت است. جدا از امنیت و حفظ حریم شخصی، جنبه تزیینی دستگیره در دکوراسیون داخلی اهمیت زیادی دارد و به همین دلیل دستگیره، در رنگ و طرح‌ مختلف عرضه می‌شود. در ساخت دستگیره از مواد مختلفی استفاده می‌شود که رایج‌ترین آن‌ها برنج، برنز، شیشه و آهن است. بهتر است قبل از انتخاب دستگیره هدف خود را از انتخاب آن مشخص کرده و ویژگی‌های مهم را قبل از تصمیم‌گیری و خرید، اولویت‌بندی کنید. موارد زیر از مهم‌ترین ویژگی‌هایی است که باید در انتخاب دستگیره مد نظر قرار داد.

  • میزان امنیت دستگیره
  • میزان حفظ حریم خصوصی
  • قیمت دستگیره
  • سهولت نصب
  • سهولت استفاده
  • طرح و رنگ
  • جنس دستگیره

میزان اهمیت و الویت بندی ویژگی‌های ذکر شده با توجه به استفاده از دستگیره متفاوت است. برای مثال امنیت، اولین ویژگی است که باید در انتخاب دستگیره درب ورودی ساختمان مد نظر قرار داد اما اولین ویژگی که باید در انتخاب دستگیره درب اتاق‌ وسرویس بهداشتی به آن توجه کنیم، میزان حفظ حریم خصوصی افراد است. دستگیره طبقه‌بندی مختلفی دارد که یکی از آن‌ها طبقه‌بندی بر اساس شکل ظاهری است. دستگیره بر اساس شکل ظاهری به پلاک و روزت تقسیم می‌شود.

دستگیره روزت

دستگیره رزت دو قسمتی است؛ به این ترتیب که دستگیره و قسمت کلید خور آن‌ از هم مجزا هستند. ظاهر دو قسمتی دستگیره روزت در مقایسه با انواع دیگر دستگیره، زیباتر بوده و به همین جهت از محبوبیت بالایی برخوردار است. از این دستگیره‌ بیشتر برای درب ورودی ساختمان استفاده می‌شود.

دستگیره پلاک

دستگیره‌ پلاک تک قسمتی بوده و ظاهری ساده‌ دارد. از این دستگیره‌ بیشتر برای درب‌های داخل ساختمان استفاده می‌شود. دو نوع از محبوب‌ترین انواع دستگیره، اهرمی و توپی است. دستگیره‌ اهرمی به شکل اهرم بوده و با حرکت اهرم به سمت پایین بازمی‌شود. دستگیره‌ توپی نیز همان‌طور که از اسمش پیداست به شکل توپ بوده و با حرکت چرخشی باز می‌شود. دستگیره‌ اهرمی و توپی برحسب میزان امنیت و نحوه قفل شدن به چهار دسته زیر تقسیم می‌شود:

    دستگیره‌ درب تزیینی (Dummy door handle)

    دستگیره‌ درب سرویس بهداشتی  (Bathroom privacy door handle)

    دستگیره‌ درب اتاق خواب (Bedroom door handle)

    دستگیره درب ورودی (Entry door handle)

دستگیره‌ درب تزیینی

همان‌طور که از نام این دستگیره پیداست، صرفاً جنبه تزیینی داشته و امکان قفل شدن از داخل یا خارج وجود ندارد. به معنای دیگر دستگیره تزیینی، دستگیره‌ای فاقد قفل بوده که روی در نصب می‌شود. این دستگیره برای درب اتاق‌هایی مناسب است که باز و بسته شدن آن از هر دو طرف مانعی ندارد مانند در مطبخ.

دستگیره‌ درب سرویس بهداشتی

برخلاف دستگیره‌ تزیینی، دستگیره سرویس بهداشتی امکان قفل شدن از داخل را دارد. وظیفه اصلی این دستگیره‌ حفظ حریم خصوصی افراد است. از مزایای این دستگیره این است که در شرایط خاص مثلاً وقتی افراد به خصوص کودکان در سرویس بهداشتی گیر می‌کنند، می‌توان درب را از بیرون باز کرد.

دستگیره درب اتاق خواب

دستگیره درب اتاق خواب برای انواع درب مناسب است. این دستگیره اغلب از نوع پلاک بوده و ظاهر ساده‌‌‌ای دارد اما بر حسب سلیقه و دکوراسیون می‌توانید از طرح‌ و رنگ‌های مختلف استفاده کنید. قفل دستگیره درب اتاق خواب از نوع کلیدی یا سوئیچی است. این دستگیره از هر دو طرف قفل و باز می‌شود. دستگیره کلیدی فاقد مغذی قفل و سیلندر بوده و کلید آن بلند و از جنس برنج یا آلومینیوم است. این دستگیره در مقایسه با دستگیره سوئیچی برای اتاق‌های منزل گزینه‌ی ایده‌آلی است.

دستگیره‌ درب ورودی

دستگیره‌ درب ورودی امنیت بالاتری داشته و بیشتر برای درب‌ ورودی از دستگیره‌های سوئیچی استفاده می‌شود. دستگیره سوئیچی دارای قفل و سیلندر بوده و برای درب ورودی یا درب اتاق و دفاتر مناسب‌ است. مدل سیلندر دستگیره سوئیچی باید متناسب با دستگیره و قفل باشد. دستگیره درب ورودی امکان قفل شدن از داخل و خارج را دارد اما امکان باز شدن درب از بیرون را نداشته و فقط می‌توان آن را از داخل ساختمان باز کرد که این ویژگی به امنیت ساختمان کمک بزرگی می‌کند.

مقایسه دستگیره اهرمی و دستگیره توپی

همان‌طور که قبلا اشاره شد، دو نوع اهرمی و توپی دو مدل محبوب دستگیره هستند. دستگیره‌های روزت (دو قسمتی) گاهی ترکیب دو دستگیره توپی و اهرمی هستند. از نکاتی که هنگام انتخاب باید در نظر گرفت:

  • استایل – دستگیره‌های توپی نسبت به دستگیره‌های اهرمی قدیمی‌تر هستند؛ اگرچه امروز برای هر دو، مدل‌ها و استایل‌های متنوعی وجود دارد.
  • سهولت در استفاده – از این نظر دستگیره‌های اهرمی مناسب‌ترند؛ زیرا می‌توان با حرکت پایینی درب را باز کرد حتی با آرنج. از طرفی برای باز کردن دستگیره‌های توپی حرکت چرخشی است و دستگیره را باید کامل با دست گرفت. اگرچه برای اتاق‌هایی که قرار است از دسترس کودکان به‌دور باشند، دستگیره‌های توپی مناسب‌ترند.
  • و در نهایت دستگیره‌های اهرمی برای کسانی که از آرتروز یا مشکل مفاصل رنج میبرند مناسب‌ترند؛ زیرا حرکت چرخشی دست در تشدید این مشکلات موثر است.

انواع دستگیره براساس نوع کاربری

دستگیره توپی

این نوع  دستگیره در قدمت زیادی دارند و برای خانه های قدیمی گزینه مناسبی محسوب می شوند. امروزه دستگیره های توپی را با شیوه ها و سبک های جدید، مدرن و زیبا می کنند تا برای خانه هایی به سبک مدرن نیز قابل استفاده باشد. این دستگیره ها در انواع مختلفی از جمله زبانه دار سنتی، زبانه دار مدرن و لبه دار موجود می باشند.

 دستگیره اهرمی

 دستگیره اهرمی نسبت به نوع توپی رایج ترند و محبوبیت بیشتری دارند و همچنین نمونه های مدرن تری نیز محسوب می شوند. این دستگیره ها در طرح و نقش های بسیار متعدد و با رنگ بندی های زیبا در بازار وجود دارند که می توانید خریداری کنید. دستگیره های اهرمی دارای انواع مختلفی از جمله اهرمی پلاک دار و اهرمی روزت می باشند.

انواع دستگیره براساس جنس

جنس دستگیره از مهم ترین نکات در انتخاب دستگیره محسوب می شود. شناخت ویژگی های متریال های گوناگون باعث می شود تا بهترین جنس را برای دستگیره خانه خود انتخاب کنید.

 دستگیره فولادی

این محصول از فولاد ضد زنگ تولید می شود و با توجه به خواصی که دارد، در برابر خوردگی مقاوم است. عمر دستگیره های فولادی زیاد است و با توجه به این که در برابر ضربه مقاوم است، به نگهداری زیادی نیاز ندارند.

 دستگیره برنزی

دستگیره های برنزی ظاهر بسیار زیبایی دارند و به مرور زمان درخشان تر هم می شوند که باعث می شود ظاهر آن شیک تر شود. همه دستگیره های درب به دلیل اینکه در طول روز مدام مورد استفاده قرار می گیرند، پر از میکروب می باشند. یکی از ویژگی های منحصربفرد دستگیره های برنزی نابودی 99 درصد باکتری ها از سطح دستگیره می باشد.

 دستگیره آلومینیومی

دستگیره های آلومینیومی بسیار سبک هستند و ماندگاری بالایی نیز دارند. این دستگیره ها قابلیت رنگ آمیزی دارند و می توان به راحتی آن را رنگ کرد. همچنین از جمله متریال هایی است که قابلیت بازیافت شدن و استفاده مجدد را دارد.

 دستگیره چوبی

این دستگیره ها به همراه قاب پشت آن به طور کامل از جنس چوب می باشند و معمولا برای درب های داخلی منزل مانند درب های اتاق و یا حمام و سرویس بهداشتی استفاده می شوند. از این دستگیره ها بهتر است برای درب های بیرونی استفاده نشود. زیرا استحکام خیلی بالایی ندارد و به راحتی می شکند.

دستگیره درب براساس شکل

 دستگیره بیضی

مدل دستگیره های اهرمی به شکل بیضی است و قاب های دستگیره دارای لبه های منحنی می باشد. همچنین در مدل توپی، شکل آن بیضی و صیقلی می باشد.

 دستگیره گوشه دار

دستگیره های مربعی و مستطیلی از انواع قاب دستگیره های گوشه دار محسوب می شوند. همچنین اهرم دستگیره نیز به شکل مستطیلی با لبه هایی موج دار می باشد.

 دستگیره کلاسیک

در سبک کلاسیک، قاب پشت دستگیره، مستطیلی و اهرم آن منحنی شکل می باشد. همچنین این نوع دستگیره ها معمولا از جنس برنج می باشند و زیبایی و جذابیت را به طراحی درب خانه می بخشند.

 دستگیره مینیمال

این دستگیره ها بسیار مدرن و امروزی و در عین حال ساده و زیبا می باشند که در رنگ های متفاوتی از جمله مشکی یا برنزی تولید می شوند. این نوع دستگیره قاب های بسیار کوچکی دارد و در بعضی مواقع نیز هیچ قابی در پشت آن وجود ندارد.

انواع دستیره براساس نوع کاربرد

 دستگیره درب اتاق خواب

اگر به بازار فروش این محصولات مراجعه کنید با تنوعی از رنگ، طرح و مدل دستگیره مواجه خواهید شد. اصولاً دستگیره ای که برای درب اتاق خواب مورد استفاده قرار می گیرد قابل نصب بر روی تمام درب های منزل است. این دستگیره ها در دو نوع سوئیچی و کلیدی به بازار عرضه می شوند و طرح های بی نظیر آن ها دامنه انتخاب را وسیع نموده و با توجه به طرح و رنگ درب می توان دستگیره هماهنگ با آن را تهیه نمود.

 دستگیره درب حمام و سرویس بهداشتی

دستگیره های حمام و سرویس بهداشتی به گونه ای تولید می شوند که از داخل توسط اهرم باز و بسته می شوند، اما امکان قفل نمودن آن ها از بیرون وجود ندارد. این قابلیت این امکان را برای صاحب خانه فراهم می کند که در صورت لزوم بتواند درب این مکان ها را از بیرون باز نماید. این دستگیره فقط مخصوص حمام و سرویس بهداشتی هستند و نمی توان برای مثال آن ها را برای درب اتاق خواب استفاده نمود.

دستگیره درب ورودی

سیستم این نوع دستگیره بدین صورت است که برای حفظ امنیت ساختمان و جلوگیری از ورود افراد غیر مجاز به داخل ساختمان، امکان باز کردن درب از بیرون وجود ندارد و تنها می توان درب را از سمت داخل باز نمود. در خرید دستگیره درب ورودی باید به باز شدن درب از چپ یا راست دقت نمود. دستگیره ای که برای درب خارجی ساختمان نصب می شود باید از ایمنی و استحکام بالا برخوردار باشد. از این رو دستگیره مقاوم در برابر شکستگی و ضربه مناسب ترین دستگیره برای این درب ها است. دستگیره هایی که از جنس شیشه و یا سرامیک تولید می شوند برای توصیه نمی شوند.

دکمه بازگشت به بالا