اقتصادیکسب و کار ایرانی

معرفی توکن هواداری آث میلاد

فن توکن چیست؟

توکن آث میلان چیست؟ توسعه هر چه بیشتر بخش بازی و سرگرمی بلاک چین باعث شده تا طرفداران و علاقه مندان به تیم‌های ورزشی بتوانند به شیوه جدید و معناداری با تیم خود در ارتباط باشند. این ارتباط با استفاده از فن توکن ایجاد می‌شود. اغلب تیم‌های معروف و بزرگ ورزشی در دنیا، مخصوصا در اروپا، ارز دیجیتال مخصوص خود را دارند که به آن فن توکن می‌گویند. فن توکن نوعی ارز دیجیتال است که به دارندگان خود امکان برخورداری از جوایز ویژه مانند تخفیف خرید دارایی‌های یک سازمان یا تیم را می‌دهد. در واقع، ارز دیجیتال یک نوع دارایی روی بلاک چین بوده و کاربران قادرند با آنها به خرید و فروش یا هر نوع تراکنش مالی بپردازند.

ارزش یک توکن به عوامل مختلفی مانند مقدار عرضه و معروفیت آن بستگی دارد. مهم‌تر از همه، ارزش ارزهای دیجیتال به فرایند عرضه و تقاضا مرتبط می‌شود. به همین خاطر، اکثر توکن‌ها به صورت محدود عرضه می‌گردند. حتی گاهی اوقات سرمایه گذاری روی فن توکن ها بهتر از است. سرمایه گذاری یکی از فاکتورهایی است که می‌توان تقاضا را افزایش دهد، بدین ترتیب شاهد افزایش ارزش توکن خواهیم بود. به همین خاطر، مقدار تقاضا برای یک فن توکن به تعداد طرفداران تیم بستگی دارد.

از آنجایی که فن توکن‌ها ماهیتی کاربردی دارند، ارزش آنها نیز ثابت است و امکان افزایش ارزش آنها نیز وجود دارد. توکن‌های کاربردی، به ارزهای دیجیتالی گفته می‌شود که به عنوان یک واسط برای انجام تراکنش در محیط یک بلاک چین مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این مورد، فن توکن‌ها برای خرید و استفاده از سرویس‌ها و کالاهای مختلف یک تیم ورزشی استفاده می‌شوند. کالاها می‌توانند شامل ان اف تی یا حتی یادگاری‌های تیم ورزشی باشند.

نحوه کار فن توکن

چیلیز یک بلاک چین بزرگ و معروف است که تیم‌ها و باشگاه‌های ورزشی می‌توانند فن توکن خود را روی پلتفرم آن یعنی سوسیوس ایجاد کنند. تیم‌ها و سازمان‌های سرگرمی نیز می‌توانند با همکاری با چیلیز، فن توکن مخصوص خود را به وجود آورند. زمانی که یک تیم و سازمان ورزشی با سوسیوس به توافق برسد، می‌تواند توکن خود را ایجاد کند. پس از این مرحله، تیم‌ها می‌توانند از طریق قابلیت یا FTO توکن‌های خود را عرضه کنند.

پس از مرحله FTO، نیروی عرضه و تقاضا می‌تواند قیمت و ارزش یک توکن را مشخص کند. تا به حال، 160 تیم با پلتفرم سوسیوس به همکاری پرداخته‌اند. اکثر این تیم‌ها نیز توانسته‌اند فن توکن خود را ایجاد کنند. به غیر از تیم‌های فوتبال، تیم ورزش‌های دیگر مانند کریکت، راگبی، هاکی و بسکتبال نیز از این پلتفرم برای ایجاد فن توکن استفاده می‌کنند.

انواع فن توکن

به طور کلی می‌توان گفت که دو نوع فن توکن وجود دارد. نوع اول فن توکن‌ها، توکن‌های کاربردی هستند که کاربران می‌توانند از آن برای خرید کالاهای مختلف و خدمات تیم محبوب خود استفاده کنند. نوع دوم فن توکن‌ها، به صورت ان اف تی به وجود می‌آیند. چنین ان اف تی‌هایی می‌توانند تصویر لوگو تیم باشگاهی یا بازیکنان آن تیم باشند. به غیر از این دو نوع فن توکن محبوب، نوع دیگر فن توکن‌ها وجود دارند که به بخش دیگری از ورزش مانند بازی‌ها و فیلم‌ها گره خورده است.

فوتبال

برای تیم‌های فوتبال نیز فن توکن‌های مختلفی ایجاد شده که از این بین می‌توان به ، منچستر سیتی، آث میلان و اشاره کرد.

مبارزه

فن توکن برای حوزه هنرهای رزمی ترکیبی نیز وجود دارد. تا به حال، سازمان‌های مربوطه مختلفی با سوسیوس در حال همکاری هستند و توانسته‌اند فن توکن مخصوص خود را ایجاد کنند. به طور مثال، UFC فن توکن مخصوص خود را دارد.

فیلم‌ها

تعدادی از شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف فیلم سازی نیز فن توکن مخصوص خود را ایجاد کرده‌اند. از شرکت‌هایی که در این زمینه فعالیت می‌کنند و فن توکن خود را دارند، می‌توان به Mogul اشاره کرد.

کاربردهای فن توکن

طرفداران می‌توانند از فن توکن برای شرکت در تصمیمات مهم و رای گیری‌ها استفاده کنند. به طور مثال، با فن توکن طرفداران می‌توانند در طراحی لباس‌ها یا مشکلات مختلف تیم محبوب خود حق رای داشته باشند. طراحی اتوبوس تیم ورزشی یکی از محبوب‌ترین کارهایی است که طرفداران با فن توکن انجام می‌دهند.

آینده فن توکن

با توجه به علاقه افراد به تیم‌های ورزشی، فن توکن می‌تواند یکی از توکن‌های محبوب و بزرگ دنیای ارزهای دیجیتال باشد. از همه مهم‌تر، فن توکن توانسته تا طرفداران را گردهم آورد و به تیم‌های مورد علاقه خود نزدیک کند. اکثر طرفداران تیم‌های ورزشی، به تیم محبوب خود دسترسی ندارند و در دیگر مناطق دنیا زندگی می‌کنند. به همین خاطر، هواداران فن توکن را برای نزدیکی به تیم محبوب خود خریداری می‌نمایند. در همین راستا، خالق پلتفرم سوسیوس چنین می‌گوید:”99.9 درصد از طرفداران تیم‌های ورزشی نمی‌توانند در استادیوم و مسابقات تیم‌های ورزشی محبوب خود حضور داشته باشند. آنها حتی در شهر تیم محبوب خود نیز حضور ندارند.”

طرفداران دو آتیشه همیشه سعی می‌کنند تا از تیم‌های محبوب خود به صورت مالی نیز حمایت کنند. به همین خاطر، آنها می‌توانند برای حمایت مالی از تیم خود، فن توکن مربوط به باشگاه را خریداری کنند. هر چه تعداد افرادی که این توکن‌ها را خریداری می‌کنند بیشتر شود، ارزش فن توکن مربوطه نیز افزایش خواهد یافت.

بلاک چین محیطی نوینی ایجاد کرده تا طرفداران بتوانند با تیم محبوب خود در ارتباط باشند. در گذشته، افراد می‌توانستند لباس‌ها، تجهیزات و توپ تیم‌های محبوب خود را خریداری کنند، در حالی که امروزه می‌تواند برای حمایت، فن توکن باشگاه محبوب خود را بخرید. شما در صورت نیاز برای می توانید از صرافی ارز دیجیتال کیف پول من استفاده کنید.

آیا ارائه فن توکن‌ها فقط در اختیار تیم‌های ورزشی است؟

در حقیقت علاوه بر تیم‌ها و سازمان‌های ورزشی، کلوپ‌های موسیقی، مجموعه‌های هنری و سازمان‌های مختلف دیگر نیز، می‌توانند به ارائه توکن‌های هواداری اقدام کنند. هر نهاد، مجموعه و یا سازمانی توکن هواداری مخصوص به برند خود را اعطا کند، علاوه بر سودآوری مطلوبی که به دست می‌آورد باعث می‌شود تا مزایای و امتیازات این سود به کاربران و هواداران برند نیز، اختصاص یابد.

با این حال، برترین توکن‌های هواداری در بازار ارز دیجیتال، متعلق به باشگاه، سازمان یا گروه‌های مردمی هستند که علاوه بر استقبال عمومی، عملکرد درستی در بازار ارز دیجیتال داشته باشند، پتانسیل‌های جدید به وجود آورند، توجیه مالی داشته باشند و مهمتر از همه اینکه، با تحولات بلاک‌چین و محصولات آن سازگاری پیدا کنند.

ماهیت توکن طرفداری چگونه است؟

همانطور که می‌دانید غیر قابل تعویض بوده و به عبارتی سند مالکیت آن رمزگذاری شده است. اما توکن هواداری بر خلاف NFT قابل تعویض می‌باشد. به بیان ساده‌تر، توکن هواداری را می‌توان مانند پول در نظر گرفت. شما می‌توانید پول را در ازای محصولات و کالاهای ورزشی مورد نظر تبادل کنید، یعنی افراد می‌توانند با توجه به ارزش و اعتبار توکن هواداری اقدام به خرید خدمات و یا کالا نمایند. همچنان که مبادله می‌شوند اعتبار برند باشگاه و یا سازمان را نیز، حفظ می‌کنند.

توکن هواداری درست مثل ارز دیجیتال مورد خرید و فروش قرار می‌گیرد. هوادار و یا فروشنده، تعیین کننده اصلی توکن هواداری هستند. البته نوسان بازار و مقدار محبوبیت توکن نیز در این قیمت‌گذاری تاثیر بسزایی دارد. در زمان دستیابی هواداران به توکن مورد نظر، عضویت و حق رای به فن توکن‌ها اعطا می‌شود. هواداران می‌توانند نظر و عقیده خود را برای اجرای مکان مسابقه ارائه دهند. علاوه بر این، در تصمیم‌های مربوط به طراحی برند و لباس بازیکنان نیز، نظر دهند. همچنین حق نظر دهی در ارائه بلیط‌های مسابقه و وسایل حمل و نقل ورزشکاران را نیز دارند. امتیازات اختصاص یافته به هواداران آنها را به مشارکت هرچه بیشتر در امور مهم و مختلف باشگاه حریص‌تر می‌کند.  همچنین حس تعصب و طرفداری در آنها هم به سود باشگاه و هم به سود خودشان خواهد بود.

علاوه بر این، توکن طرفداری را می‌توان به عنوان توکن‌های حکمرانی دائو در نظر گرفت؛ از این نظر که، طرفداران و شبکه‌ای که توکن طرفداری مولدِ ایجاد آن است، بر مدیریت باشگاه تأثیر مستقیم می‌گذارند و اعمال نفوذ جمعی هواداران، میزان نفوذ شخص یا گروه خاصی بر باشگاه کم می‌کنند. در واقع، هرچقدر توکن‌های باشگاه از رونق بیشتری برخوردار باشند و بازار گسترده‌تر و سرزنده‌تری از هواداران را تعریف کنند، استقلال عملکردی بالاتری خواهند داشت.

نحوه ارزش دهی به توکن هواداری و خرید آن

این توکن‌ها در زمان عرضه اولیه دارای قیمت ثابتی هستند. معامله گران آنها را خریداری کرده و قیمت‌های بیشتری از قبل برای آن در نظر می‌گیرند. همانطور که قبل‌تر هم اشاره شد، برای خرید توکن باید وارد سایت Socios.com شوید. این سایت متعلق به صرافی  chiliz می‌باشد. البته هواداران می‌توانند این نوع توکن‌ها را از طریق و نیز، تهیه کنند.

برترین توکن‌های هواداری و دلیل موفقیت آن‌ها

اما علت صعود یا نزول ناگهانی در قیمت توکن هواداری چیست؟ باید عنوان کرد که عملکرد توکن طرفداری به معیارهای بسیار زیادی بستگی دارد. برای مثال، توکن هواداری رئال مادرید حاشیه‌های بیشتری دارد، سرمایه‌گذاران آن تمایل چندانی برای پشتیبانی از ارز دیجیتال متناظر آن ندارند و عملکرد تیم تأثیر زیادی بر قیمت توکن می‌گذارد. در مقابل، توکن هواداری بارسلونا یا پاری سن ژرمن، بازیگران مالی بسیار بزرگ‌تری دارد، طرفداران آن‌ها تعلق خاطر بیشتری به تیم دارند، مدیریت باشگاه استقلال بیشتری دارد و …، و همین عوامل باعث پیشرفت این برترین توکن‌های هواداری می‌شوند.

تفاوت توکن های هواداری با تمام ارز های دیجیتال

همانطور که محتوای مطالب ارائه شده متوجه شدید توکن هواداری یک توکن متفاوت و خاص است که فقط به فن توکن‌ها داده می‌شود. مهمترین تفاوت این توکن با سایر ارزهای دیجیتال، عدم حمایت آن توسط ارزهای دیجیتال دیگر است. تفاوت دوم آن عدم ثبات در قیمت‌های توکن هواداری است. به عبارتی میزان محبوبیت آن تعیین کننده قیمت نهایی توکن است. فن توکن‌ها مشخص کننده هویت آن هستند. البته در این بین، شباهت‌هایی هم بین توکن هواداری با سایر ارزهای دیجیتال وجود دارد. این توکن‌ها قابلیت معامله در هر نوع صرافی را دارند.

به معرفی بهترین توکن‌های هواداری

همانطور که در ابتدای مقاله ذکر شد؛ تیم‌های مختلف ورزشی اقدام به ارائه توکن به هواداران خود می‌کنند. اگر موافق باشید در ادامه به معرفی بهترین توکن‌های هواداری بپردازیم.

توکن هواداری منچستر سیتی

برای دریافت توکن هواداری این تیم می‌توانید از طریق پلتفرم Socios.com اقدام به خرید کنید. با توجه به جایگاه قوی و قدرتمند این باشگاه، توکن منچستر سیتی یک سرمایه گذاری بسیار ارزشمند هم در حال و هم در آینده است. توکن منچستر سیتی قصد داررد تا در آینده با سایر توکن‌ها ارتباط برقرار کند. علاوه بر این، اضافه کردن زبان‌های مختلف در سراسر دنیا، اضافه نمودن ویژگی‌های جدید به منظور سپرده گذاری، ایجاد برنامه‌هایی با حضور افراد مشهور و تنظیم برنامه به منظور ارتقا و رشد توکن سیتی از برنامه‌های آینده این باشگاه است.

نماد توکن منچستر سیتی CITY  می‌باشد. از کیف پول‌های متامسک، تراست وات، کوینومی، اتومیک و لجر برای ذخیره سازی استفاده می‌شود. دلیل آن هم سازگاری توکن سیتی با شبکه بایننس است و این کیف پول‌ها هماهنگی مطلوبی با بایننس دارند.

توکن هواداران پاری سن ژرمن

یکی از توکن‌های هواداری محبوب مربوط به باشگاه پاری سن ژرمن است. نماد این توکن PSG می‌باشد. امتیازات ارائه شده از طریق این توکن، حق رای دهی برای طراحی جلد فیفا، ارائه کالای مطلوب و تماس با بازیکنان است.

توکن هواداری منچستر یونایتد

منچستر یونایتد همیشه تیم محبوب و شاید حتی محبوب‌ترین تیم در تاریخ فوتبال جهان بوده است. بنابراین، واضح است که توکن هواداری منچستر یونایتد با رغبت بیشتر همراه باشد و هواداران متعصب آن برای خرید توکن‌های MUFC و حمایت از تیم محبوب خود اقدام کنند.

توکن هواداری رئال مادرید

بی شک افسانه‌ای ترین تیم تاریخ فوتبال باشگاه‌ها، تیم رئال مادرید است. کهکشان ستاره‌ها اما، موفقیت شاخصی در بازار ارز دیجیتال نداشته است. توکن هواداری رئال مادرید با قیمت‌های بسیار پایینی معامله می‌شود. با این حال، تعداد توکن هواداری رئال مادرید 50 میلیون است و برای توکن دیگری چون PSG این عدد 20 میلیون، پس بدیهی است که اختلاف قیمت تا حدودی مرتبط با تعداد توکن‌ها باشد.

توکن هواداری آث میلان

کلام آخر

توکن هواداری یا فن توکن یکی از ارزهای دیجیتال متفاوت در دنیای ورزش، هنر و سرگرمی است. هواداران این توکن‌ها با خرید و فروش آنها علاوه بر کسب سود و درآمد مطلوب وفاداری و حمایت خود را تیم مورد نظرشان ابزار می‌کنند. هواداران با دریافت این توکن‌ها به عنوان سهامدار و یا مالک باشگاه، حق دخالت و رایس دهی در تصمیمات مهم آن را دارند.

سوالات متداول درباره برترین توکن‌های هواداری

1- آیا فن توکن‌ها گزینه‌های خوبی برای سرمایه‌گذاری هستند؟

به طور کلی، فن توکن‌ها برای طرفداران باشگاه مزیت‌های شاخص دارند و از نظر معاملاتی برای ایرانی‌ها چندان جذابیت خاصی ندارند، مگر اینکه طرفدار دو آتیشه یک تیم باشید و بخواهید در ارز دیجیتال هم توکن طرفداری آن را به پرتفوی خود اضافه کنید.

2- کدام توکن طرفداری بهتر است؟

از نظر وضعیت بازار و معاملات آن، توکن هواداری بارسلونا و پاری سن ژرمن بهترین انتخاب‌ها هستند.

علیرضا اصیلی

علیرضا اصیلی فعال حوزه دیجیتال مارکتینگ و علاقمند به حوزه کریپتو کارنسی است. مقالات اون در زمینه کریپتو کارنسی در وبسایت سرمایکس و بسیاری از خبرگزاری‌ها منتشر شده است.
دکمه بازگشت به بالا