مجله عمومیکسب و کار ایرانی

معرفی نهال پسته

نهال پسته یک نهال خشکبار است که کاشت بسیار تجاری و مقرون به صرفه دارد. ایران و آمریکا بزرگ ترین تولید کنندگان و صادر کنندگان پسته در دنیا به شمار می روند. با وجود اینکه بیشترین میزان کشت پسته در استان کرمان و به ویژه منطقه رفسنجان می باشد. اما این نهال در اغلب شهرهای دیگر کشور قابل کاشت است. شما می توانید برای خرید نهال پسته از طریق سایت نهالستان آکین نهال اقدام نمایید.

نهال پسته از انواع نهال های دیر بازده می باشد. در واقع حدود 7 الی 8 سال زمان نیاز است تا درختان پسته باردهی خود را آغاز نمایند. در ابتدا شاید تصور شود که این زمان بسیار طولانی است و کاشت این نهال به صرفه نمی باشد. اما با توجه کرد نهال پس از شروع باردهی محصولات با ارزشی تولید می نماید که دارای سود اقتصادی بسیاری خواهد بود. برخی از ارقام نهال پسته نسبت به ارقام دیگر میزان باردهی بسیار بیشتری دارند بنابراین کاشت این نهال ها مقرون به صرفه تر است. محصول نهال پسته در بازار دارای قیمت بالایی می باشد. بنابراین باغداران با کاشت این نهال می توانند به سود فراوانی دست یابند.

همان طور که در بالا ذکر شد، ایران به عنوان یکی از تولیدکنندگان برتر پسته است که میزان صادرات بسیار بالایی دارد. بنابراین شما می توانید با انتخاب نهال پسته مناسب و تهیه آن از نهالستان معتبر محصولاتی را برای عرضه در بازار داخلی و خارجی تهیه کنید. پسته یکی از منابع اصلی ارز آوری غیر نفتی کشور است.

ارقام پسته

انواع نهال پسته که در کشور ما کاشت می شود به دو دسته ایرانی و غیر ایرانی تقسیم می شود. از جمله نهال های پسته ایرانی می توان به پسته اکبری، کله قوچی، احمد آقایی، پسته اوحدی، پسته خنجری دامغان، پسته فندقی، پسته شاه پسند، پسته زرند، پسته خوشه ای، پسته قزوینی، پسته اسرائیلی و پسته هیبریدی اشاره کرد. تمامی انواع این نهال پسته در نهالستان آکین نهال و باغ مادر تولید و به مشتریان عزیز ارائه می شود.

انواع نهال پسته دارای خصوصیات متفاوت می باشند. این پسته ها با توجه به خصوصیاتی که دارند ممکن است کاربردهای مختلف نیز داشته باشند. برای مثال پسته اکبری و احمد آقایی به دلیل درشت و لذیذ بودن به عنوان یک خشکبار لوکس و مجلسی به شمار می روند. پسته قزوینی یکی از ارقام پسته است که ریزتر از انواع دیگر می باشند و جذابیت چندانی ندارد. اما دارای مغز سبز رنگ می باشد که بهترین رقم برای تهیه خلال پسته است.

نوع دیگر این نهال، پسته زرند، باردهی سالیانه کمی دارد ولی مقاومت بالایی در شرایط اقلیمی نامساعد، خشکسالی، شوری خاک، حمله آفات و بیماری دارد. این ویژگی سبب شده است که این نهال بهترین پایه برای پیوند در نظر گرفته شود. با نوجه به موارد ذکر شده در هنگام تهیه نهال به این مورد توجه کنید شما از کاشت نهال چه هدفی دارید؟ محصول تولیدی را برای چه کاربردی به بازار ارائه می دهید؟

همچنین انواع نهال پسته در شرایط اقلیمی متفاوتی قادر به رشد و عملکرد مناسب می باشند. بنابراین قبل از تهیه نهال توجه داشته باشید که منطقه احداث باغ شما برای نهال مورد نظر مناسب باشد. همچنین انواع نهال نیاز به رسیدگی های خاص دارند. در ادامه به برخی از نیازهای کلی نهال پسته اشاره شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره این نهال می توانید به سایت نهالستان آکین نهال مراجعه نمایید و با ویژگی های هر نهال به طور کامل آشنا شوید.

نکات مهم در کاشت نهال پسته

اکثر ارقام پسته برای رشد خود نیاز به مناطق گرمسیر دارند. این نهال به آبیاری کم نیاز دارد و تحمل خشکی آن بالا می باشد. به همین دلیل کاشت آن در مناطق نیمه خشک نیز مناسب است. برای مثال استان کرمان که دارای بیشترین پرورش پسته در ایران می باشد دارای آب و هوای گرم و خشک است. به طور کلی نهال برای رشد و باردهی مطلوب نیاز به تابستان معتدل و زمستان سرد دارد.

با توجه به مطالب بالا شاید گمان کنید که کاشت نهال پسته در مناطق سردسیر ممکن نیست. اما باید گفت که یکی از مرغوب ترین ارقام پسته یعنی پسته اکبری فقط در مناطق سردسیر رشد می کند. این نهال نیاز سرمایی بسیار بالایی دارد و حدود 1200 ساعت باید سرمای پایین تر از 7 درجه را دریافت کند. بنابراین برای تامین نیاز سرمایی باید در مناطقی که زمستان های بسیار سرد دارند، کاشته شوند. پسته اکبری به دلیل دیرگل بودن در برابر سرمای بهاره مقاوم است.

بهترین خاک برای پرورش نهال پسته خاک لومی شنی می باشد. این نهال نیاز به خاک خنثی دارد و ph خاک باید بین 7 و 7.5 باشد. این نهال به دلیل اینکه ریشه های عمیق دارد باید در خاک های عمیق کاشته شوند تا ریشه به طور مناسب در خاک گسترش یابد.

نیاز آبی

نهال پسته نیاز به آبیاری با فواصل زیاد دارد. این آبیاری باید هر 2 الی 4 هفته صورت می گیرد. البته نهال های جوان تر باید در دوره های کوتاه تری آبیاری گردند. آبیاری نهال در ماه های بدون بارش و یا کم بارش انجام می شود. در ماه هایی که بارندگی به میزان کافی است، نیاز نیست درختان را آبیاری نمایید. در ابتدای آذر تا اوایل بهار از آبیاری نهال خودداری کنید. زیرا نهال در این زمان در خواب زمستانی است و آبیاری ممکن است موجب یخ زدگی نهال شود.

نهال پسته در خشکسالی و بی آبی نسبتا مقاوم است و نیاز آبی کمی دارد. آبیاری بیش از حد نهال موجب زرد شدن برگ درختان می شود. نهال پسته باید به صورت عمیق آبیاری شود به طوری که رطوبت خاک تا آبیاری بعد باقی بماند. نهال پسته دارای ریشه عمیق است و رطوبت را از عمق خاک جذب می کند.

چرا باید نهال پسته را از نهالستان معتبر خریداری کنیم؟

انواع نهال پسته دارای محصولات متنوع می باشند که قیمت متفاوتی نیز دارند. بنابراین بدیهی است که قیمت انواع نهال ها نیز تفاوت داشته باشد. از طرف دیگر این نهال 7 الی 8 سال پس از کاشت باردهی خود را آغاز می نماید. تصور کنید که نهال هایی را از نهالستان نامعتبر تهیه نمایید و پس از کاشت و 8 سال مراقبت از نهال متوجه شوید که نهال از رقم دیگری می باشد. در این صورت تمام وقت و سرمایه شما به هدر می رود.

نهالستان های معتبر که دارای مجوز جهاد کشاورزی می باشند به هیچ وجه چنین کاری انجام دهند. زیرا در این صورت باغدران می توانند خسارت و جریمه بسیار بالایی از نهالستان دریافت کنند. نهالستان آکین نهال پسته در هنگام خرید به شما فاکتوری ارائه می دهد که با تضمین کننده این می باشد که نهال خریداری شده با نهال درخواستی مطابقت دارد.

نهالستان اکین نهال که دارای تاییدیه جهاد کشاورزی می باشد، انواع نهال پسته را در باغ مادر تهیه می نماید. این نهالستان دارای کلینیک تخصصی است و سلامت نهال ها به طور کامل بررسی می شوند. نهال ها دارای شناسنامه سلامت است که مشخصات کامل در آن ذکر شده است. همچنین این نهالستان برای اینکه مشتریان عزیز با خاطری کاملا آسوده خرید خود را انجام نمایند، برای تمامی نهال ها ضمانت مرجوعی در نظر گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا