کسب و کار ایرانیمجله علمی و سلامت

سم درخت آلو با سایر سم‌های میوه متفاوت است؟

باغداران با تجربه همواره به دنبال یافتن موثرترین، سازگارترین و مقرون به صرفه‌ترین نوع سموم شیمیایی برای ارقام نهال میوه خود هستند و این مهم تحقق نخواهد یافت مگر با کسب دانش و آگاهی بیشتر در این زمینه و شناسایی دقیق آفات و بیماری‌ها و همچنین نحوه مبارزه بیولوژیکی یا شیمیایی آنها. اگر شما نیز جز این دسته افراد دغدغه مندی هستید که در هنگام خرید نهال آلو با هدف احداث باغ، پیش بینی چنین مسائلی را می‌کنید بهتر است تا انتهای مقاله با ما همراه باشید تا علاوه بر این که با سموم شیمیایی موثر بر آفات نهال آلو آشنا می‌شوید، با تفاوت این سموم با سایر سموم درختان میوه نیز آشنا شوید.

آفات رایج در میان درختان آلود که لازم است برای مبارزه با آنها فورا وارد عمل شوید.

در میان آفات و بیماری‌های رایج در میان ارقام نهال آلو برخی آفات وجود دارند که لازم است برای از بین بردن و مبارزه با آنها فورا وارد عمل شد در غیر این صورت امکان سرایت و شیوع سریع آنها در باغ وجود خواهد داشت و در نهایت نیز باغدار را متحمل خسارات بسیاری می‌کنند. از جمله این آفات عبارتند از:

  • کرم آلو
  • کنه آلو
  • لیسه درخت آلو
  • مگس میوه
  • پروانه آلو

که برای نابودی هر یک از این آفات و حشرات نام برده شده، سموم اختصاصی برای نهال آلو وجود خواهد داشت که قطعا با سموم شیمیایی که برای مبارزه آفات درختان دیگر به کار گرفته می‌شود، تفاوت فاحشی خواهد داشت چه از نظر ساختار شیمیایی و چه از نظر قیمت در بازار.

علاوه بر آفات و حشرات نام برده شده در بالا، بیماری‌هایی هستند که تنها درختان آلو را درگیر خود می‌کند و امکان سرایت بالایی نیز خواهند داشت، بیماری‌هایی همچون کپک سفید، پوسیدگی سطحی و ویروس موزاییک خیار که غالبا سبب ایجاد تغییر شکل در سطح برگ و تنه درختان خواهد شد.

سموم رایج در باغات آلو برای مبارزه شیمیایی با آفات و بیماری‌ها

حال که با انواع آفات و بیماری‌های نهال آلو آشنا شده‌اید مطلوب است تا از سموم شیمیایی سازگار و موثری که برای از بین بردن و یا کنترل آفات و بیماری‌های درختان آلو استفاده می‌شود نیز آگاهی داشته باشید اما قبل از آن خواهیم پرداخت به این مهم که چه کنیم تا درختان آلو سالم و عاری از هر گونه آفاتی داشته باشیم؟ در واقع رازهای نگفته درباره‌ی سلامت هر چه بیشتر ارقام نهال آلو.

همانگونه که می‌دانید برای داشتن ارقام نهال آلو سالم بهتر است به مراکز معتبر فروش نهال آلو مراجعه نمایید، در واقع نهالستان‌هایی که به صورت اختصاصی اقدام به تولید و فروش نهال آلو و ارقام نهال میوه هسته دار می‌کنند‌. از آن جایی که در این مراکز تنها به صورت اختصاصی در یک یا چند حیطه و یا گونه نهال فعالیت می‌شود، نهال‌هایی با کیفیت بالا و مرغوب‌تری نیز تولید خواهد شد که باغداران در آینده کمتر با آفات و بیماری‌ها درگیر خواهند شد و نیلز اندکی به استفاده از سموم شیمیایی نیز خواهند داشت.

ممکن است قیمت نهال آلو در این نهالستان‌ها با نهالستان‌های دیگر متفاوت باشد که دلیل آن کیفیت بالای ارقام نهال موجود در مجموعه می‌باشد.

پس از خرید نهال آلو سالم و شناسنامه دار و کاشت آنها، به منظور پیشگیری از شیوع آفات و درگیری درختان با بیماری‌ها، تمامی نیازهای نهال را در حد نرمالی برطرف کنید؛ به گونه‌ای که گونه دچار کم آبی و یا خشکی بیش از حد نباشد و از لحاظ تامین مواد غذایی و مواد آلی (کوددهی) نیز در سطح مطلوبی قرار گرفته باشد، در چنین شرایطی می‌توان به جرات گفت که اگر شرایط محیطی نیز مطلوب باشد امکان آفت زدگی و بیماری درختان آلو بسیار کم خواهد بود.

رایج‌ترین سم به کارگرفته شده در باغات آلو نیز سموم دیازینون و شته کش‌ها هستند که بسته به شدت درگیری و شیوع با درصدهای مختلفی از آب رقیق خواهند شد.

نتیجه گیری

جهت از بین بردن و مبارزه با آفات و بیماری‌های نام برده که امکان شیوع آنها در میان ارقام نهال آلو بسیار بیشتر است گاها از شیوه‌های فیزیکی و بیولوژیکی برای مبارزه استفاده می‌شود و گاها ممکن است از روش‌های شیمیایی بهره گیری شود که البته شیوه مبارزاتی به کارگرفته شده به عوامل مختلفی بستگی دارد که یکی از مهم‌ترین آنها نوع آفت یا بیماری و شدت درگیری درختان با آفت خواهد بود، در برخی موارد اگر میزان سرایت آفت و بیماری کم باشد ممکن است با هرس کردن اصولی، علائم حضور آفات از بین بروند و پس از طی یک دوره سم پاشی ساده نیز کاملا ریشه کن شوند.

از آن جایی که آفات و بیماری‌های رایج در میان ارقام نهال میوه هسته دار گاها مشترک هستند پس از سموم مشترکی نیز برای از بین بردن آنها استفاده می‌شود اما آفات رایج در میان درختان میوه دیگر همچون درخت توت، درخت انگور و… قطعا متفاوت خواهد بود.

 

تماس با پالیز نهال:

09144501007

09144501008

دکمه بازگشت به بالا