کسب و کار ایرانیمجله اجتماعی

آیا سوپرگروه تلگرام مانند کانال است؟

آنچه باید در مورد کانال، گروه و سوپر گروه در تلگرام بدانید

تلگرام درست از زمانی که راه‌‌اندازی شده با بروزرسانی‌های متعدد، همه‌ی کاربران را هیجان‌زده کرده است. بد نیست به عنوان یک کاربر تلگرامی، بیشتر درباره‌ی این سرویس رایگان و امن و روشهای Buy telegram members بدانید. با ما همراه باشید.

تفاوت گروه با سوپرگروه و کانال

گروه (Group) در تلگرام، امکانی است که می‌توانید از طریق آن، به‌راحتی یک اجتماع ۲۰۰ نفری تشکیل دهید و به تعامل با یکدیگر بپردازید. امکان ارسال فایل و پاسخ بر روی پیام‌های شخصی افراد، همچنین ارسال پیام صوتی از ویژگی‌های گروه است.

زمانی که یک گروه، به اندازه‌ی ۲۰۰ نفر برسد، شما می‌توانید با استفاده از امکانات تلگرام، گروه را به سوپرگروه (Supergroup) ارتقا دهید. زمانی که گروه تبدیل به سوپرگروه شود، می‌توان تعداد کاربران را تا ۱۰۰۰ نفر افزایش داد. اگر مدیر گروه، پیامی را در سوپرگروه پاک کند، دیگر اعضا نیز نمی‌توانند آن را مشاهده کنند. تمام کاربران امکان ارسال مطالب در سوپرگروه را خواهند داشت.

در گروه و سوپرگروه، امکان تعامل دو طرفه وجود دارد، اما وقتی بخواهید طی یک ارتباط یک طرفه، با کاربران در تماس باشید می‌توانید از امکان کانال (Channel) استفاده کنید. تعداد اعضای کانال نامحدود است و می‌توانید با لینک عضویت مستقیم، افراد را به کانال فراخوانی کنید. مدیر ارشد کانال، تنها قادر است به‌طور دستی تا ۲۰۰ کاربر را به کانال بیفزاید و بقیه‌ی اعضا باید با لینک عضویت وارد کانال شوند. ارسال هر گونه فایل در کانال توسط ادمین اصلی و مدیر‌های تراز دوم، فراهم است. هر گونه پیامی که بعد از ارسال از کانال پاک شود برای مدیر ارشد، دیگر مدیران و کاربران غیرقابل‌نمایش خواهد بود.

چگونه گروه را به سوپرگروه تبدیل کنیم؟

برای این کار کافی است که به بخش اطلاعات گروهی که تعداد اعضای آن به ۲۰۰ رسیده است، بروید. در چنین شرایطی، امکان Upgrade to Supergroup فعال است. با کلیک بر این گزینه، گروه به سوپرگروه تبدیل می‌شود. روال تصویری ارتقای گروه به سوپرگروه به‌صورت زیر است:

در اینجا می‌بایست بر روی دکمه‌ی آبی بالا کلیک کنید تا پیام دریافت تایید از شما نمایان شود:

بعد از دریافت این پیام بر روی OK کلیک کنید تا سوپرگروه ایجاد شده و پیام موفقیت نظیر این پیام برای شما ظاهر شود:

حالا گروه شما به سوپرگروه تبدیل شده است. با ایجاد سوپرگروه، اعضای جدید قادر خواهند بود تمام مطالب گذشته‌ی گروه را مشاهده کنند همچنین سوپرگروه به‌طور معمول MUTE است. اعلان‌های مربوط به عضویت اعضا و ترک گروه توسط اعضا نیز غیرفعال است.

از دیگر تغییرات سوپرگروه که به مذاق بسیاری از افراد خوشایند نیست می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: در سوپر گروه، برخلاف گروه، امکان مشاهده‌ی افراد آنلاین و آخرین زمان بازدید آن‌ها وجود ندارد. افراد در سوپرگروه، بر اساس میزان فعالیت و فعالیت اخیر خود مرتب‌سازی شده‌اند؛ در گروه، مرتب‌سازی بر اساس آخرین زمان بازدید افراد صورت می‌گیرد. همچنین در سوپرگروه افراد تنها می‌توانند پیام‌های خود را پاک کنند. از همه مهم‌تر امکان عضویت اعضا تنها توسط ادمین ارشد و لینک عضویت امکان‌پذیر است.

کانال تلگرامی – بهترین پلتفرم برای نوشتن محتوای مختصر و مفید

امکان ارسال پیام و اظهار نظر در مورد پست‌های ارسال‌شده در کانالهای تلگرامی وجود ندارد. این یک ویژگی بخصوص کانال‌های است که آن‌ها را از دیگر گروه‌های ارتباطی جدا می‌کند. در یک کانال، پیام‌ها توسط مدیران کانال قابل‌ارسال بوده و کاربران معمولی تنها قادر به خواندن آن‌ها هستند. این نوع عملکرد به منظور بهینه‌سازی در ارسال پست‌های انبوه ایجاد شد. اعلان پست جدید به صورت خودکار به همه افراد دنبال‌کننده کانال ارسال می‌شود. امروزه کانال‌های مشابه، توسط وبلاگ‌نویسان زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرند. دلیل این امر این است که وبلاگ‌نویسان، به دنبال یک رابط کاربرپسند و بدون وجود اطلاعات اضافی در ارائه اخبار خود هستند.

کانال‌های پرطرفدار در تلگرام مخاطبان میلیونی دارند

علاوه بر این، تفاوت بین کانال‌ها، گروه‌ها و سوپرگروه‌های تلگرام در تعداد دنبال‌کننده‌های آن‌ها نیز هست. به عنوان مثال، محبوب‌ترین کانال‌های تلگرامی در ایران، بیش از یک میلیون دنبال‌کننده دارند. کانال‌های روسی توانایی رسیدن به چنین ارقامی را ندارند اما می‌توانند نظر ده‌ها هزار کاربر را به مطالب خود جلب کنند.

ساخت کانال تلگرامی

ساخت یک کانال تلگرامی کار سختی نیست. کافی است مراحل زیر را دنبال کنید:

 1. منوی خدمات (Service Menu) تلگرام را باز کنید.
 2. گزینه «New channel» را انتخاب کنید.
 3. در پنجره باز شده، نام و توضیحات کانال را بنویسید.
 4. گزینه دلخواه خود برای تعیین نوع کانال را علامت بزنید. گزینه «Public» یعنی کانال شما برای همه کاربران تلگرام قابل دسترس خواهد بود؛ گزینه «Private» یعنی کانال شما تنها برای افرادی که لینک مخصوص کانال را دارند، قابل دسترس خواهد بود.
 5. آدرس اینترنتی یا همان «URL» مخصوص کانال را به صورت این قالب ایجاد کنید: «t.me/channel_name»، به جای «channel_name» در آدرس، نام دلخواه خود را وارد کنید.
 6. گزینه «Save» را انتخاب کنید تا کانال شما ذخیره شود.

شما می‌توانید بعد از ایجاد کانال، از منوی تنظیمات (Settings menu)، تصویر حساب کاربری کانال را تغییر دهید، افراد درون لیست مخاطبان خود به اعضای کانال اضافه کنید و تعداد مدیران گروه‌ها را افزایش دهید. اگر کانال دارای بیش از یک مدیر باشد، محتوای ارسال‌شده به همراه منتشرکننده آن نمایش داده می‌شود.

گروه – ارتباط بین دوستان نزدیک و خانواده

اگر قصد ایجاد یک جمع نسبتاً کوچک را دارید، «گروه» بهترین انتخاب است. در یک گروه، اعضا قادر به دیدن پست‌های یکدیگر و همچنین نظر دادن درباره آن‌ها هستند. حداکثر تعداد اعضای یک گروه برابر با 200 کاربر است. گروه، یک محیط راحت و مناسب برای تعامل بین افراد خانواده و فامیل، دوستان نزدیک، همکلاسی‌ها، همکاران و … را فراهم می‌کند.

ایجاد یک گروه ارتباطی کوچک با حداکثر 200 عضو

مراحل ساخت گروه

برای ایجاد یک گروه، می‌توانید مراحل زیر دنبال کنید:

 1. به بخش منوی خدمات تلگرام بروید.
 2. گزینه «New group» را انتخاب کنید.
 3. یک نام برای گروه انتخاب کنید.
 4. از لیست مخاطبین خود، اعضای گروه را اضافه کنید.
 5. گزینه «Create button» را انتخاب کنید.

مانند تنظیمات مربوط به کانال، می‌توانید از منوی تنظیمات تصویر گروه را تغییر دهید و مدیران دیگری نیز برای گروه تعیین کنید. در عین حال، مدیرانی که بعد از شما اضافه می‌شوند، امکانات نسبتاً محدودی دارند. مدیران بعدی فقط می‌توانند افرادی که قوانین گروه را نقض کرده‌اند را مسدود (block) کنند.

سوپرگروه – اعضای بیشتر، ویژگی‌های بیشتر

هر گروهی قابلیت تبدیل شدن به سوپرگروه را دارد. برای این کار کافی ست گزینه « Upgrade to supergroup» را انتخاب کنید. با انتخاب این گزینه، ویژگی‌های بیشتری در اختیار شما قرار خواهد گرفت. از نظر گفتگوهای معمولی سوپرگروه تفاوت قابل‌توجهی با گروه‌های معمولی دارد.

تنها با تبدیل گروه به سوپرگروه، امکان گفتگوی پیشرفته‌تری برای 5000 نفر فراهم می‌شود.

قابلیت‌های سوپرگروه

قابلیت‌های سوپرگروه‌ها شامل موارد زیر می‌شود:

 • حداکثر تعداد اعضا، از 200 نفر به 5000 نفر افزایش می‌یابد؛
 • تاریخچه همه‌ی گفتگوهای قبلی برای اعضای جدید در دسترس است؛
 • امکان حذف همزمان تمامی پیام‌های اعضای گروه وجود دارد؛
 • امکان سنجاق کردن (pinning) پست‌های مهم در قسمت بالای پنجره گفتگو (dialogue box) وجود دارد.

توجه: «نمی‌توان یک سوپرگروه را به یک گروه معمولی تبدیل کرد»

چنین عملکردی برای ایجاد جوامع موضوعی بزرگ طراحی شده است. به عنوان مثال، تعداد زیادی انجمن مرتبط با فناوری اطلاعات (IT) در تلگرام وجود دارد که هر کدام از آن‌ها دارای صدها و یا حتی هزاران کاربر هستند. حوزه‌های بازاریابی، ورزشی و طنز نیز محبوب هستند. این گروه‌ها باعث گردآوری تعداد زیادی از افراد همفکر و هم‌عقیده با سلیقه مشابه می‌شوند.

در سوپرگروه‌ها، یک سری ویژگی اضافی نیز برای مدیران در نظر گرفته شده است. این ویژگی‌ها به منظور نگه داشتن روند برقراری ارتباط بین اعضا با توجه به قوانین تنظیم‌شده است. در این سوپرگروه‌ها، مدیران اجازه حذف پیام‌های غیر مرتبط با موضوع گروه را دارند. علاوه بر این، مدیران می‌توانند پیام‌های مهم را به بالای صفحه‌نمایش گروه سنجاق (pin) کنند.

انجمن‌های بزرگ در تلگرام برای برقراری افراد هم‌فکر و هم‌عقیده در زمینه‌های مختلف، مناسب است

پیام‌رسان تلگرام بر اساس بازخوردهای کاربران خود، تقریبا هر ماهه ویژگی‌ها، قابلیت‌ها و عملکردهای بیشتری را در نسخه‌های جدید خود جای می‌دهد.

منابع:

viplikes.net

zobika.com

دکمه بازگشت به بالا