کسب و کار ایرانیمجله علمی و سلامت

مزوتراپی مو درمانی موثر برای ریزش مو

مزوتراپی مو درمانی موثر برای کم پشتی و ریزش مو

موی پرپشت همواره یکی از ملاک های جذابیت و زیبایی افراد اعم از زن و مرد بوده است. معمولا با افزایش سن از حجم موها کاسته شده و زنان و مردان زیادی از ریزش موهای خود رنج می برند. ریزش مو یک مشکل رایج بین تمام مردم جهان در هر سن و نژادی است. گاهی این مشکل به حدی شدید می شود که اعتمادبه نفس فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. از گذشته تاکنون روش های زیادی به وجود آمده اند که می توانند تا حدودی جلوی ریزش موها را بگیرند و آن ها را متراکم تر کنند.

یکی از مدرن ترین روش های درمانی برای کم پشتی موها مزوتراپی مو نام دارد. مزوتراپی مو چیست و چگونه انجام می شود؟ مزوتراپی موی سر چه کاربردهایی دارد؟ عوارض مزوتراپی سر چیست؟ مزوتراپی برای مو چقدر هزینه دارد؟ در این مقاله به بررسی تمام سوالات پیرامون مزوتراپی مو می پردازیم. با ما تا انتهای این بخش همراه باشید.

مزوتراپی چیست و چه کاربردهایی دارد؟

مزوتراپی یک روش درمانی برای جوان سازی و از بین بردن چربی های اضافی بدن است که طی آن ویتامین ها، مواد معدنی، عصاره های گیاهی و سایر مواد شیمیایی مورد نیاز پوست به آن تزریق می شود. از آنجایی که هیچ جراحی و برشی در صورت یا بدن انجام نمی شود، مزوتراپی یک روش غیرتهاجمی به حساب می آید. در گذشته مزوتراپی برای تسکین درد انجام می شد. اما امروزه کاربردهای این روش درمانی بسیار فراتر رفته و درمان های زیبایی زیادی به این روش قابل انجام است. از جمله کاربردهای مزوتراپی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درمان ریزش مو و رشد بیشتر موها
 • درمان سلولیت و سفت کردن پوست در نواحی باسن و ران
 • جوانسازی پوست و آبرسانی مستقیم به آن
 • از بین بردن چربی های اضافی در بدن و کاهش وزن
 • رفع لک ها و روشن تر کردن پوست تیره

مزوتراپی مو چیست؟

مزوتراپی مو یک روش مدرن شامل تزریق مستقیم داروها به پوست سر است. این تکنیک روی اپیدرم، بافت همبند پوست، گردش خون و سیستم ایمنی و حسی-عصبی تاثیر می گذارد و عملکرد آن ها را بهبود می بخشد. به تجربه ثابت شده است که این روش درمانی می تواند شکل های مختلفی از طاسی را درمان کند. با این حال، شواهد علمی کمی وجود دارد که نشان دهد این روش می تواند ریزش موها را از بین ببرد. ایده اصلی مزوتراپی موی سر این است که با تامین مواد مغذی، سلول های پوستی و فولیکول های مو بازیابی و تقویت شده و رشد موها تحریک شود. از جمله موادی که تولید موهای جدید را تشویق می کنند، عبارت اند از:

 • بیوتین
 • دوتاستراید
 • فیناستراید
 • ماینوکسیدیل
 • سیلیسیم آلی
 • ویتامین ها
 • PRP

مواد مورداستفاده برای مزوتراپی سر را می توان به دو دسته مواد اصلی که توسط FDA تایید شده اند و مواد مکمل که شرایط موجود را بهبود می بخشند، تقسیم بندی کرد. لزوم این مواد در مزوتراپی مو توسط FDA تایید شده است، اما فرمول استانداردی برای ترکیب آن ها وجود ندارد. در واقع، مقدار ویتامین ها، آنزیم ها، هورمون ها، داروها، عصاره های گیاهی طبیعی و… در این تزریق ها به عمل و تجربه پزشک بستگی دارد.

انواع مزوتراپی برای مو عبارت اند از:

 مزوتراپی برای تقویت مو

مزوتراپی مو ویتامین های لازم برای رشد و تقویت موها را فراهم می آورد و جریان خون را در ناحیه پوست بهبود می بخشد. محلول مزوتراپی که به پوست سر تزریق می شود، حاوی ترکیبی از مواد شیمیایی خاص، ویتامین ها، آنزیم های مشترک و اسیدهای آمینه است که بر اساس نیاز بیمار تنظیم می شود. مزوتراپی موی سر با ترمیم تدریجی هورمون ها به رشد رشته های موی سالم کمک کرده و باعث تقویت موها می شود.

به گفته مقاله ای در سایت advanceclinic، شانس موفقیت در مزوتراپی برای مو حدود 90 تا 92 درصد است. چراکه مزوتراپی باعث گردش خون فعال در ناحیه سر شده و از این طریق رشد فولیکول های مو را سریع تر می کند.مواد مغذی در مزوتراپی سر برای درمان ریزش مو هم می توانند موثر واقع شوند. در واقع مزوتراپی موی سر نه تنها از ریزش موها جلوگیری می کند، بلکه می تواند رشد فولیکول ها را تحریک کرده و باعث رویش موهای جدید در سر شود. چراکه مواد تزریق شده سلول های پوستی را بازسازی کرده و به فولیکول های مو استحکام می بخشند.

مزوتراپی برای درمان آلوپسی

آلوپسی آندروژنتیک متداول ترین نوع آلوپسی است که در حال حاضر، ماینوکسیدیل موضعی و فیناستراید خوراکی برای درمان آن تایید شده است. برای مشاهده تاثیر مزوتراپی مو روی درمان آلوپسی در سال 2019 انجام و نتیجه آن در مقاله ای در سایت Wiley Online Library، منتشر شد. طی این مطالعه مخلوطی حاوی ماینوکسیدیل و فیناستراید همراه با بیوتن و دی پانتنول، هر دو هفته یک بار به پوست سر بیمار تزریق شد. در جلسات دهم و بیستم، متخصصان پیشرفت قابل توجهی را در تراکم و ضخامت موهای بیمار شاهد بودند. از همین رو به نظر می رسد مزوتراپی برای مو نتیجه بخش بوده و این روش بدون هیچ عارضه خطرناکی، آلوپسی را درمان کرده است.

مزوتراپی به عنوان ترمیم مو بعد از کاشت

موهای کاشته شده دو هفته بعد از کاشت شروع به ریزش می کنند و موهای جدید تقریبا بعد از دو ماه رشد خود را از سر می گیرند. گردش خون در پوست سر باعث رسیدن مواد مغذی به فولیکول ها شده و رشد آن ها را تحریک می کند. طبیعی است که بهبود گردش خون می تواند در رشد بیشتر فولیکول ها تاثیرگذارتر باشد. مزوتراپی موی سر با بهبود گردش خون در پوست سر و رساندن مواد مغذی به فولیکول ها، رشد آن ها را چند برابر می کند. به همین دلیل مزوتراپی برای مو بعد از کاشت به عنوان یک روش ترمیمی، نتیجه چشمگیری را می تواند به ارمغان آورد.

مراحل درمانی مزوتراپی چگونه است؟

برای انجام مزوتراپی مو ابتدا باید خود را آماده کنید. بدین منظور قبل از عمل یک جلسه مشاوره با پزشک ترتیب دهید و طی آن درمورد انتظارات خود از عمل صحبت کنید. یک هفته قبل از عمل از مصرف داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند آسپرین بپرهیزید. چراکه این داروها خطر خونریزی و کبودی حین مزوتراپی موی سر را افزایش می دهند.

مزوتراپی روشی برای درمان ریزش مو

در طول جلسه ممکن است پزشک برای کاهش درد، از داروی بی حسی موضعی یا تزریقی به پوست سر استفاده کند. بدین ترتیب در طول تزریق مزوتراپی هیچ گونه دردی احساس نخواهید کرد. سپس پزشک با استفاده از یک سوزن کوتاه مخصوص مواد لازم را به پوست سرتان تزریق می کند. تزریق ها ممکن است توسط یک دستگاه مکانیکی مخصوص برای انجام تزریق های پشت سر هم، انجام شود.تزریق ها با توجه به نظر پزشک و شرایط تحت درمان، در عمق های 1 تا 4 میلی متر داخل پوست، انجام می شود. طی هر تزریق ممکن است تنها یک قطره محلول کوچک درون لایه میانی پوست شما قرار گیرد. کل پروسه تزریق ممکن است نیم ساعت طول بکشد.

چند جلسه مزوتراپی برای رسیدن به نتیجه نیاز است؟

برای رسیدن به نتیجه مطلوب، احتمالا به چندین جلسه مزوتراپی مو احتیاج خواهید داشت. تعداد جلسات توسط پزشک و با توجه به شرایط شما و میزان پاسخ دهی پوست شما به درمان تعیین می شود. در حالت کلی، معمولا تعداد جلسات موردنیاز مزوتراپی برای مو بین 8 تا 15 جلسه متغیر است. فاصله بین جلسات هم کاملا به تشخیص پزشک است. بیشتر اوقات جلسات ابتدایی مزوتراپی مو هر یک هفته یک بار انجام می شود. معمولا بعد از 4 جلسه، فاصله بین درمان ها بیشتر شده و ممکن است جلسات با فاصله دو هفته و پس از مدتی به صورت ماهانه انجام شود.

هزینه مزوتراپی مو چقدر است؟

هزینه مزوتراپی موی سر با توجه به عوامل متعددی مانند تعداد جلسات مزوتراپی، میزان مواد تزریق شده، وسعت ناحیه تحت درمان و… تعیین می شود. طبیعی است که زمانی که تنها قسمت های محدودی از سر نیاز به تزریق داشته باشد، هزینه مزوتراپی کمتر از حالتی خواهد بود که ناحیه گسترده ای از سر دچار طاسی شده است. هزینه مزوتراپی سر معمولا شامل هزینه مواد اولیه، دستمزد پزشک، امکانات و خدمات کلینیک و… است. بنابراین این مقدار ممکن است در کلینیک های مختلف و برای هر بیمار متفاوت باشد. قیمت نهایی این عمل معمولا در جلسه مشاوره توسط پزشک یا مشاوران کلینیک تعیین می شود.

عوارض مزوتراپی مو چیست؟

مشاهدات نشان داده است که مزوتراپی مو اگر توسط یک پزشک ماهر و باتجربه انجام شود، حداقل خطرات و عوارض جانبی را به همراه خواهد داشت. معمولا طی 15 دقیقه تا 2 ساعت بعد از درمان عوارض آن مشاهده خواهد شد و بعد از گذشت 6 تا 7 ساعت، علائم به اوج خود خواهد رسید. از جمله عوارض جانبی گزارش شده برای این روش درمانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • حالت تهوع
 • درد
 • حساسیت
 • ورم
 • خارش
 • قرمزی
 • کبودی
 • برجسته شدن نقاط تزریق
 • عفونت

فواید مزوتراپی مو چیست؟

همچنین یک مطالعه نشان داده است که افراد مبتلا به آلوپسی آندروژنتیک ممکن است بعد از چند جلسه درمانی دچار ریزش مو شوند.عوارض مزوتراپی مو ممکن است برای دسته ای از افراد بیشتر از دیگران باشد. از همین رو، کسانی که مشکلات دیابتی، کبدی، کلیوی یا قلبی دارند، زنان باردار یا شیرده، کسانی که داروهای ضدانعقاد مصرف می کنند و کسانی که دچار عفونت یا ضایعه در ناحیه آسیب دیده هستند نباید از مزوتراپی برای درمان ریزش مو استفاده کنند.

بررسی مراقبت های بعد از مزوتراپی

برای کاهش عوارض ناشی از مزوتراپی موی سر بهتر است بعد از اتمام عمل، مراقبت های لازم را انجام دهید. از جمله این مراقبت ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برای کاهش تورم، درد و سوزش از کمپرس سرد استفاده کنید.
 • حداقل 4 ساعت بعد از درمان، سر خود را نشویید و دوش نگیرید.
 • برای رفع کبودی و بهبود عوارض از داروهای تجویزشده توسط پزشک استفاده کنید.
 • تا 24 ساعت بعد از مزوتراپی برای مو از مصرف داروهای ضدالتهابی مانند آسپرین یا ویتامین E خودداری کنید.
 • برای تسکین درد یا ناراحتی می توانید از مسکن های عمومی مانند استامینوفن استفاده کنید.
 • تا 48 ساعت بعد از درمان از رفتن به وان های آب گرم، سونا، جکوزی و ماساژ بپرهیزید.
 • تا دو هفته بعد از مزوتراپی مو در معرض نور خورشید قرار نگیرید.
 • تا دو روز بعد از درمان از انجام فعالیت ها و ورزش های سنگین که باعث تعریق می شوند، خودداری کنید.
دکمه بازگشت به بالا