کسب و کار ایرانیمجله اجتماعی

لکه جوهر نمک بر روی سنگ

از بین بردن لکه ها و باقی مانده سیمان و گچ و مصالح ساختمانی از روی سنگ

از بین بردن سیمان یا گچ یا مصالح ساختمانی ریخته شده روی سنگ به وسیله دستگاه کفسابی و فرچه سیمی هایی که زیر دستگاه کف سابی وصل میشود انجام میشود به طوری که با اجرای دورانی ساب سنگ اقدام به تمیز کردن و براق کردن سنگ می کنیم.

چه سنگ هایی بیشترین مقاومت را در برابر لکه دارند؟

سنگ هایی که مقدار آهک آنها زیاد باشد مقاومت کمتری در برابر جرم و لکه دارنند از سنگ های کم طاقت در براب لکه میتوان به سنگ گوهره سنگ تراورتن اشاره کرد سنگ های مرمر دهبید صلصالی در مرتبه متوسط مقاومت در باربر لکه ها و سنگ هایی مثل گرانیت و گلدن بلک و لای شتری سایر مقاوم هستند در برابر لکه ها.

نظافتچی و جرم گیری یا جوهر نمکی که روی سنگ می ریزند؟

نظافتچی ها نقش به سزازیی در ایجاد لکه های روی سنگ دارنند به طوری 60 درصد کسانی که با ما تماس میگیرند بیان میکنند که نظافتچی آوردند و این نظافتچی جرم گیر یا جوهر نمک بر روی سنگ آنها ریخته و بعد از آن سنگ مات شده و لکه سختی کرفته است باید قبل از این که نظافتچی ها اقدام به نظافت ساختمان نمایند به آن ها بگوییم که برای تمیز کردن کف ساختمان از جرم گیر استفاده ننمایند

چه زمانی پس از ریختن جرمگیر یا مواد اسیدی روی سنگ باید کفسابی انجام شود؟

هر چه زودتر بعد از ریخته شدن جرم گیر یا جوهر نمک یا مواد اسیدی روی سنگ کفسابی شود بهتر است اگر این مواد مدت زیادی روی سنگ بمانند آهک سنگ را تخریب کرده و باعث ایجاد لکه ها عمیق تر و بزرگتر خواهند کرد پس باید در اولین روزی که مواد جوهر نمک یا آبللیمو یا سرکه یا نوشابه و هر چیز اسیدی روی سنگ ریخت کفسابی صورت بگیرد تا جلو ایجاد لکه های بزرگ تر گرفته شود

پاک کردن لکه جرمگیر از روی پله ها پایگردها و راهروی ساختمان

بعد از ریخته شدن جرمگیر و اسید و مواد اسیدی روی پله ها تقریبا یک ساعت بعد سنگ لکه می افتد و سنگ کف مات میشود که اگر میهواهید این لکه گسترش نیابد باید ظرف مدت 20 ساعت عمل کفسابی انجاتم شود تا مانع از گسترش بیشتر لکه و تخریب لایه بالایی سنگ شود گرجه بعد عا هم میتوان با خدمات کف سابی سنگی که مدت هاست اسید ریخته شده است را کف سابی کرد.

برای پاک کردن و از بین بردن لکه اسید از روی سنگ باید به وسله دستگاه دستی مخصوص پله کار کفسابی را انجام داد توجه داشته باشید که وجود این دستگاه صد در صد برای کفسابی پله ضروری است و کفساب موظف است این دستگاه را با خود بیارد. از بین بردن لکه جرم گیر، لکه اسید روی سنگ ،لکه سرکه روی سنگ،لکه جوهر نمک روی سنگ،پاک کردن لکه سنگ،چگونه لکه جوهر نمک را از روی سنگ پاک کنیم

لکه اسید روی سنگ

هرز نباید مواد اسیدی روی سنگ کف یا دیوار و پله ها استفاده شود اگر به هر دلیلی اسید روی سنگ ریخته شود موجب که انداختن سنگ میشود در بیشتر مواقع نطافت چی هایی که برای نظافت منزل خود می اورید با ریختن اسید به روی کف باعث افتادن لکه به سنگ میشوند که باید دوباره کفسابی و سنگسابی شود و یک لایه از روی سنگ برداشته شود .

برای این که دچار سنگ ساختمان شما دچار این لکه ها نشود باید محلول های ملایم شویندگی با ph پایین و در حد خننثی استفاده شود که مواد اسیدی یا بازی قوی در آن ها استفاده نشده باشد این مواد شوینده خنثی یا نزدیک به خنثی صدبه و صدمه ایی به سنگ نمیزنند حال اگر از واد شوینده قوی یا جوهر نمک یا سرکه یا اسید یا ابلیمو بر روی کف ساختمان شما ریخته است بهترین کار استفاده از خدمات سنگسابی و کفسابی است تا این مشکل به طور کامل حل شود بعد از کفسابی نیز هرگز از این مواد برای تمیز کردن سنگ استفاده نکنید و بهترین کار استفاده از مایع دستشویی و مایع ظرف شویی است که با طی نخی برای تمیز کردن سنگ بعد از کف سابی استفاده شود .

راهکارهای مناسب برای از بین بردن لکه های مختلف

·        لکه جوهر نمک روی سنگ

از بین بردن اثر جوهر نمک هنگام نماشویی و کفسابی کار راحت و آسانی نیست. اما غیرممکن هم نخواهد بود. شستن سنگ با جوهر نمک باعث ایجاد لکه های تیره بر سطح آن شده و ظاهر سنگ را از حالت نو و براقی در آورده و تیره و کدر می کند. این لکه ها ی تیره به دلیل ترکیبات شیمیایی رخ می دهد. از آنجایی که جوهر نمک یک ماده شیمیایی اسیدی است، وقتی بر اجسامی همچون سنگ مرمر که دارای ترکیبات آهکی است، ریخته می شود، این دو ماده با یکدیگر ترکیب شده و ساختار سنگ از بین می رود. این سوال در ذهن مصرف کننده ایجاد خواهد شد که در این شرایط حلال جوهر نمک چیست؟ چگونه می توان لکه جوهر نمک را از کف خانه و یا شرکت پاک کرد؟

جوهر نمک یک ماده ی شیمیایی اسیدی است، زمانی که بر روی سنگ مرمر که ترکیبات آهکی دارد ریخته می شود، این دو ماده با یکدیگر ترکیب شده و ساختار سنگ از بین می رود. مدرن ساب قصد دارد در این قسمت با ارائه چند راهکار سنتی به شما در حل این مشکل کمک کند. چناچه روش های ارائه شده کارساز نبودند، در نهایت باید از دستگاه کفساب استفاده کنید و یک لایه از رویه سنگ مرمر را بردارید.

اگر این مشکل بر روی سینک ظرفشویی رخ داده چناچه با کمک راه حل های ارائه شده لکه های جوهر نمک پاک نشد، متاسفانه باید سینک را تعویض کنید. از آنجایی که جوهر نمک خود یک ترکیب اسیدی است، بنابراین می توان از راهکارهایی که در زمینه از بین بردن لکه های اسیدی ارائه شده، استفاده کرد.

·        جوش شیرین

اگر لکه جوهر نمک روی سنگ تازه ایجاد شده، جوش شیرین را مستقیماً بر روی لکه بریزید. اما اگر لکه قدیمی است، حلال جوهر نمک روی سنگ باید یک ترکیب غلیظ تر باشد تا اثر بهتری بر روی لکه جوهر نمک بگذارد. در این شرایط بهتر است دو قاشق غذاخوری جوش شیرین را با دو قاشق غذاخوری آب ترکیب کرده و خمیر جوش شیرین تهیه کنید و بر لکه به مدت 10 الی 15 دقیقه قرار دهید. پس از اتمام زمان با یک پارچه ی مرطوب خمیر جوش شیرین را بردارید. این کار را در صورت لزوم چندین بار تکرار کنید.

·        اسید فسفریک

ترکیب دیگری که می توان از آن به عنوان حلال جوهر نمک روی سنگ استفاده کرد، اسید فسفریک است. اسید فسفریک را می توان در نوشابه ها پیدا کرد. با کمک یک برس نرم و کمی نوشابه لکه ها را از بین ببرید.

·        آمونیاک

اگر با دو روش قبل مشکل حل نشد و لکه جوهر نمک روی سنگ مرمر همچنان باقی ماند، از آمونیاک رقیق شده با غلظت ده درصد به عنوان حلال جوهر نمک استفاده کنید. یک اسفنج را درون محلول آمونیاک کرده و بر روی لکه ها بکشید تا اثری از جوهر نمک روی سنگ مرمر نماند و دوباره جلای این سنگ زیبا برگردد.

  • دو نکته لازم است که در همین جا بدان اشاره کنیم. قبل از ریختن جوش شیرین و یا آمونیاک بر روی لکه ی تیره هرگز آب نریزید. چون آب باعث فعال شدن دوباره جوهر نمک می گردد.
  • در هنگام استفاده از آمونیاک حتما از دستکش استفاده کنید و محیط تهویه خوبی داشته باشد.

لکه روی سنگ شما از کدام نوع است؟ 2 نوع لکه سنگ

برای این که بدونید چطور لکه را پاک کنید، اول باید بدونید لکه جزء کدام دسته است. لکه های روی سنگ ها دو نوع هستند:

نوع اول لکه های فیزیکی

وقتی چیزی روی سنگ بریزد و به آن بچسبد. و وارد منافذ ریز سنگ شود. اما خود سنگ را خراب نکرده باشد، لکه فیزیکی است.  یعنی وقتی مواد از روی سنگ شسته شد سنگ تغییر رنگ نداده باشد. و مثل بقیه سنگ ها سالم باشد. مانند شکل زیر که یک لکه فیزیکی است. البته توجه داشته باشید که به هیچ عنوان با کاردک روی سنگ نکشید. در ادامه علت را توضیح داده ایم. این نوع لکه ها را میتوانید با شستن با روش های خاصی از بین ببرید. یک کفسابی اصولی میتواند سخت ترن لکه هایی فیزیکی مثل لک سیمان و دوغاب را از روی سنگ پاک کند.

پاک کردن لکه های چسبیده روی سنگ گرانیت

سنگ گرانیت در آشپزخانه ها بسیار استفاده می شود. پاک کردن لکه ها از روی سنگ گرانیت بسیار آسان است. به شرط آن که به محض ریختن مواد روی آن به سرعت آن را با آب گرم و دستمال پاک کنید. اگر لکه های قدیمی پاک نشد هرگز از سرکه یا شوینده های اسیدی یا سفیدکننده ها استفاده نکنید. شاید در نگاه اول لکه را پاک کنند و مشکلی دیده نشود. اما به مرور لایه روی سنگ ها از بین میبرند و سنگ گرانیت زیبایی خود را از دست میدهد. و کدر میشود. توجه داشته باشید که هرگز از جوش شرین ، نوشابه و پاک کننده های اسیدی برای پاک کردن لکه های فیزیکی روی سنگ گرانیت استفاده نکنید.

دو اشتباه مهلک در پاک کردن لکه های فیزیکی:

اگر میخواهید لکه های قدیمی و سفت شده را از روی سنگ پاک کنید. هرگز به سراغ شوینده های قوی و سفیدکننده ها و جرم گیر ها نروید! این مواد به احتمال زیاد باعث خوردگی سنگ و ایجاد لکه های همیشگی می شوند. استفاده از تیغ یا اجسام تیز مثل چاقو هم یک اشتباه بزرگ است! همه ما سنگ را به عنوان جسمی بسیار سخت میشناسیم. اما باید بدانید که گاهی چاقو یا تیغ موکت بری و … میتوانند باعث خراش روی سنگ شوند. این خراش در ابتدا به چشم نمی آیند. اما هفته ی بعد در این شکاف ها گرد و خاک و جرم جمع میشود. که قابل پاکسازی نیستند.

از بین بردن خط و خش روی سنگ

ابتدا خراش های عمیق سنگ را باید با الماس سابید. سپس سطح باید به طور یکسان جلا داده شود. هر دو این فرآیند اگر به صورت نادرست انجام شوند می توانند آسیب بیشتری وارد کرده و یا حتی سنگ گرانیتی را خراب کنند. این کار باید حتما توسط مراکز معتبر کفسابی انجام شود. تا سنگ آسیب بیشتری نبیند.

نوع دوم لکه های شیمیایی

 بعضی مواد مثل شوینده های اسیدی یا شوینده های قوی که با جنس سنگ شما سازگار نیست میتواند سنگ را بخورند! یعنی باعث تغییر شیمیایی روی سنگ شود.

چطور بفهمیم سنگ تغییر شیمیایی داده؟

اگر سنگ را با ماده جدیدی شستید و سنگ این ویژگی ها را داشت سنگ خورده شده:

  • سنگ مات شده
  • رد مواد مانند لکه روی بخشی از سنگ مانده
  • جنس سنگ عوض شده و دیگر صاف و یکدست نیست
  • چند روز بعد از شست و شو سنگ ها تیره شده و به راحتی قبل تمیز نمی شوند

اگر سنگ شما یک یا چند مورد بالا را داشت سنگ تغییر شیمیایی داده است. و با هیچ نوع ماده ی  شستشو ای نمیتوان آن را به حالت قبل برگرداند. اما نگران نباشید. تنها یک راه برای حل این مشکل وجود دارد و آن کفسابی است.

اما کفسابی چطور میتواند سنگ آسیب دیده را به حالت قبل برگرداند؟

دستگاه کفسابی سنگ را با روش خاصی سمباده می کشد. تا قسمت های آسیب دیده از سنگ جدا شود. و درواقع لایه  نازکی از روی سنگ سابیده میشود. کفساب این کار را روی تمام سطح اتاق انجام میدهد. و روی کل زمین سنگی نو که زیر لایه ی قبلی بود بیرون می آید. نتیجه  این کار علاوه بر حذف لک ها، داشتن سنگ های نو و صیقلی است. در ادامه هرکدام از موادی که باعث تغییر شیمیایی میشوند را بررسی میکنیم:

از بین بردن لک جرم گیر و جوهرنمک

دقت کنید که لک جرم گیر ها و جوهر نمک از این نوع لکه های شیمیایی هستند. این مواد ابتدا سنگ را تمیز میکنند و جرم ها را میبرند. اما غافل از این که سطح سنگ هم آسیبب می زنند. و سنگ آسیب دیده بیشتر از قبل آلودگی را جذب میکند و سیاه می شود. این نوع لکه ها را هرچه زودتر ا دستگاه سابزنی پاکساز کند بهتر است. چون عمق کمتری آسیب میبیند و کفسابی هم سریع تر و بهتر انجام می شود.

لک جرمگیر روی سنگ مرمر و دهبید و هرسین

این سه سنگ به جرمگیر بسیار حساس هستند و نباید از جرمگیر روی آن ها استفاده کنید. اما اگر به اشتباه از این مواد استفاده کردید و سنگ لک شد، هرگز با الکل یا تینر سعی در پاک کردن لکه نکنید! این کار خرابی را بیشتر میکند. و همچنین دستمال کشیدن بیشتر باعث میشود این مواد خورنده بیشتر با سنگ تماس پیدا کند و آسیب بیشتری بزند. اگر این مواد روی سنگ مرمر یا دهبید یا هرسین ریخت. هرچه زودتر برای کفسابی یا سنگسابی اقدام کنید. هرچه زودتر اقدام کنید لکه راحت تر از بین می رود و قیمت کفسابی هم پایین تر میشود. زیرا مواد فرصت کمتری برای نفوذ در سنگ داشته اند.

چرا ساب زدن سنگ آسیب دیده با وایتکس الزامی است؟

وایتکس به راحتی سنگ را خراب می کند و همزمان به منافذ زیرین سنگ هم نفوذ میکند. گفتیم که تغییر شیمیایی تنها با سابیدن سطح سنگ ترمیم میشود. اما درمورد وایتکس باید بدانید که کفسابی هم با سنباده های زبر و هم با سمباده های نرم انجام شود. تا سنگ سالم و صیقلی شود و لکه ها کامل از بین برود. اگر کفسابی سطحی انجام شود و هنوز آثاری از لک های ریز روی سنگ بماند، آب و رطوبت در این نقاط جمع می شود و دوباره باعث افزایش خرابی می شود.

عناوین مطلب بستن
دکمه بازگشت به بالا