کسب و کار ایرانیمجله عمومی

ارتفاع استاندارد تلویزیون دیواری از زمین

ارتفاع مناسب تلویزیون از زمین و نکات نصب آن

در این پست میخوایم در مورد ارتفاع استاندارد تلویزیون های سینمای خانگی و LED  و LCD از زمین و مبل راحتی 8 نفره را بگوییم. در ادامه با ما همراه باشید. معمولا در هر مجموعه ای مانند ساختمان های مسکونی و یا شرکت های تجاری از تلویزیون استفاده می شود و یکی از ملزومات به حساب می آید، به واسطه ی استفاده ی مداوم از تلویزیون و اندازه ی آن، باید جایگاه تلویزیون مناسب و استاندارد برای قرار دادن آن در نظر گرفت تا از نظر زیبایی شناسی و پزشکی اصول را رعایت کرده باشیم.

امروزه تلویزیون یکی از ملزومات هر خانه ای است. و بخصوی در اتاق نشیمن نقش اصلی را دارد و باید در جای مناسبی قرار گیرد که ما بیشتر این مورد را بررسی می کنیم . تلویزیون های LED و LCD امروز که صفحه نمایش های نازک دارند و جای تلویزیون های قدیمی را گرفته اند، در بیشتر مواقع به دیوار نصب می شوند و اینکه در چه ارتفاعی نصب شوند یکی از مسائل مهم نصب درست تلویزیون است.

بهترین ارتفاع برای تلویزیون چقدر است؟

متاسفانه یک اندازه ثابت برای ارتفاع تلویزیون وجود ندارد که برای همه مناسب باشد و بهترین ارتفاع تلویزیون تا حدی می تواند ذهنی باشد و پاسخ ان زیاد اسان نیست اما بیشتر متخصصان ویدیو بر این باور هستند که مرکز صفحه نمایش تلویزیون باید هم سطح با ارتفاع چشمان بیننده در حالت نشسته روی مبل باشد. بنابراین ارتفاع مبل را اندازه بگیرید و سپس روی مبل نشسته و فاصله از کف زمین تا چشم هایتان را به طور دقیق اندازه بگیرد.

البته باید یک ارتفاع میانگین از همه افرادی که قرار است داخل اتاق نشیمن بنشینند و تلویزیون نگاه کنند تعیین کنید و به عبارت دیگر ارتفاع استاندارد برای نصب هر تلویزیونی فارغ از اندازه گیری ها، یک متر بالاتر از سطح مبل راحتی است.

شما باید تلویزیون خود را در ارتفاع مناسب قرار دهید دلیلش چیست؟

راحتی در هنگام تماشا کردن تلویزیون یک عامل مهم در پیدا کردن ارتفاع مناسب تلویزیون است، چرا که ما زمان زیادی را صرف تماشای برنامه های مورد علاقه مان می کنیم.

خیلی وقت ها در تئاتر یا سینما صندلی جلو یا صندلی های پشتی را انتخاب می کنید تا زاویه دید مناسبی نسبت یه صفحه نمایش داشته باشید و هنگام تماشای برنامه احساس ناراحتی نکنید و اذیت نشوید زیرا اگر صفحه نمایش در ارتفاع خیلی کم یا خیلی زیاد نسبت به زاویه دید شما باشد موجب گردن درد می شود و از تماشای برنامه لذت نخواهید برد و در مورد تلویزیون ها هم این مساله صدق می کند. پس برای دانستن ارتفاع مناسب تلویزیون با ما همرا ه باشید.

چه مقدار تلویزیون بالا باشد کافی است؟

مردم اغلب دوست دارند تلویزیون را در ارتفاع بالا نصب کنند تا حالت هنری داشته باشد و با چیدمان هنری اتاق بهتر ترکیب شود که به ان ارتفاع هنری هم می گویند، این ارتفاع واقعا زیبا است اما برای تماشای تلویزیون در حالت ایستاده ایده ال است نه زمانی که روی کاناپه نشسته اید، بنابراین عواملی که هنگام انتخاب ارتفاع تلویزیون خود باید در نظر بگیرید. اول ارتفاع متوسط بیننده و دوم اندازه تلویزیون است و تا حدی فاصله شما تا تلویزیون هم تاثیر دارد.

برای این کار می توانید تلویزیون خود را اندازه بگیرید در باره ارتفاع بیننده هم باید بگوییم که به طور متوسط ارتفاع یک نفر که رو ی کاناپه نشسته باشد 105 سانتی متر از سطح زمین است . پس متر را بردارید و ۱۰۵ سانتیمتر بالا بروید. اینجا محلی است که باید درست وسط ارتفاع تلویزیون قرار بگیرد .ارتفاع خیلی از کاناپه‌ های خانه هم حدود ۴۵ تا ۵۰ سانتی‌ متر است و خط دید یک ادم بزرگ‌ سال حدود ۶۰ سانتی‌ متر بالاتر از نشیمن است. یعنی خط دید بیننده معمولی ۱۰۵ سانتی‌ متر از زمین است.

حالا برای یک تلویزیون ۶۰ اینچی که ارتفاع ان معمولا ۸۰ سانتی‌ متر است، وسط ارتفاع میشود ۴۰ سانتی متر. با این اوصاف باید لبه پایینی تلویزیون از زمین حدود ۶۵ سانتیمتر فاصله داشته باشد. این روش محاسبه برای باقی مانیتورها هم همین‌ طور است و فرقی ندارد اما اگر فاصله شما تا تلویزیون زیاد باشد باید تلویزیون را کمی در ارتفاع بالاتر قرارا دهید.

چگونه سیم و کابل تلویزیون را پنهان کنیم؟

معمولاً برای راه اندازی جایگاه تلویزیون نیازمند سیم و کابل‌های انتقال برق و امواج هستید که در بیشتر مواقع چهره‌ی خوبی به فضای تلویزیون نخواهد داد. اگر فضای مورد نظرتان را با پنل های MDF پوشش داده‌اید، از طراح و مجری خود بخواهید تا داکت مناسب این کار طراحی نماید تا بتوانید کابل‌های برق و تصویر و غیره را به‌راحتی از آن عبور دهید. اگر این کار را انجام ندادید، می‌توانید از فروشگاه‌های لوازم برقی، سیم جمع کن‌های مناسب این کار را خریداری نمایید و تمامی کابل‌ها را از آن عبور دهید تا این آشفتگی‌ها را التیام ببخشد.

چگونه تلویزیون را به دیوار وصل کنیم؟

اگر توانایی فنی نصب تلویزیون به دیوار را ندارید، هیچ‌گاه این کار را انجام ندهید. نصب تلویزیون به دیوار نیاز به ابزار و تجهیزات مناسب هم دارد. اگر در نظر دارید تا خودتان این کار را انجام دهید، بهتر است این نکات را رعایت کنید.

  • قبل از نصب پایه‌ها بر روی دیوار، یک بار عملیات نصب پایه بر تلویزیون را انجام دهید تا از روال کار آگاه شوید.
  • قبل از سوراخ کاری از شابلون موجود در جعبه‌ی تلویزیون استفاده کنید تا محل دقیق سوراخ‌ها را پیدا کنید.
  • هیچ‌ گاه با میخ پایه‌ ها را به دیوار متصل نکنید.
  • قبل از سوراخ‌ کاری از نوع مصالح استفاده شده در دیوار مطمئن باشید تا رول‌ پلاکی مناسب تهیه کنید.
  • در هنگام سوراخ‌ کاری مراقب باشید سیم‌ های داخلی دیوار را پاره یا خراشیده نکنید.

راهنما، ارتفاع و فاصله استاندارد چیدمان تلویزیون + مزایا و معایب نصب بر روی دیوار

برای محاسبه ارتفاع استاندارد نصب تلویزیون چه بر روی دیوار و چه قرار دادن آن روی میز تلویزیون، لازم است پیش از هر چیز بدانید که تلویزیون مدنظر شما چه ابعاد و ارتفاعی دارد. سپس با توجه به ابعاد تلویزیون و استانداردهای ارتفاع مبلمان و چشم انسان، می توانید به محاسبه دقیق برای نصب تلویزیون بپردازید. این مطلب یک راهنمای کوتاه و کاربردی به همراه جداول و لینک های مفید و کاربردی در خصوص راهنمای نصب تلویزیون بر روی دیوار است.

و در هرحال، اگر اهل ساعت ها تماشای تلویزیون هستید، باید کمی هم مراقب گردن تان باشید!

راهنمای نصب تلویزیون روی دیوار

در این مطلب کوتاه و کاربردی، دو جدول به علاوه راهنمای گام به گام محاسبه مکان نصب () برای شما نوشته شده است.

چنانچه پس از مطالعه آن، همچنان امکان محاسبه برای شما فراهم نبود، می توانید با درج پیام در بخش نظرات همین مقاله، دایرکت به پیج اینستاگرام اتود (غیرفعال) و یا درچ پیام در بخش ، از طراحان اتود درخواست نمایید به صورت آنلاین شما را راهنمایی کنند.

اما اگر نیازمند راهنمایی های دقیق برای نصب تلویزیون بر روی دیوارهای مختلف گچی، کناف و استفاده از براکت هستید، آموزش نصب تلویزیون روی دیوار به همراه ویدیو در () و چگونگی نصب تلویزیون های ال جی به دیوار () احتمالا می تواند کمک قابل توجهی برای شما باشد. در هر حال لازمست پیش از نصب، حتما نگاهی به اعداد و جدول های این مقاله بیاندازید.

فاصله استاندارد بیننده تا تلویزیون؛ بر حسب ابعاد تلویزیون

پیش از آنکه وارد محاسبه ابعاد و مکان مناسب نصب تلویزیون شویم، بد نیست بدانید فاصله مناسب و مکان چیدمان مبل ها در مقابل تلویزیون به چه میزان است. با محاسبه طول و عرض پذیرایی یا نشیمن، می توانید ابعاد حدودی تلویزیون مناسب برای منزل خود را بیابید.

راهکار محاسبه ارتفاع استاندارد تلویزیون از سطح زمین

احتمالا می دانید که ارتفاع نشیمن اغلب مبلمان و کاناپه های معمولی خانگی بین ۴۰ الی ۴۵ سانتی متر است (در خصوص مبلمان های خاص یا با کاربرد غیر پذیرایی مانند ، صندلی های کار و مطالعه یا صحبت نمی کنیم).

از سویی خط دید چشم یک انسان بزرگسال، یعنی مکانی که چشم وی قرار گرفته است حدود ۶۰ سانتی متر از کف محاسبه می شود. یعنی به صورت متوسط فردی که روی زمین می نشیند چشم وی در ارتفاع حدود ۶۰ سانتی متری قرار گرفته است.

بنا به این دو محاسبه، ارتفاع چشمان فردی که روی مبلمان می نشیند؛ ۴۵ + ۶۰ = ۱۰۵ سانتی متر است.

بنابراین برای اینکه بیننده ای که قرار است انسان مدت طولانی بر روی یک مبلمان نشسته و تلویزون تماشا کند، دچار گردن درد و کمر درد نشود و در نهایت آسایش ممکن باشد، بهتر است تلویزیون در این ارتفاع قرار داشته باشد.

اما این همه ماجرا نیست! لازم است بدانیم پایه های تلویزیون را در کجا قرار دهیم و این عدد را در کدام بخش بایستی در نظر گرفت.

چیدمان و نصب لبه پایینی تلویزیون برای آسایش افراد

تا اینجا عدد ۱۰۵ سانتی متر را به صورت حدودی به عنوان “مبنای تماشای تلویزیون یک فرد نشسته بر روی مبلمان” استخراج کردیم. این عدد به این معناست که مرکز دستگاه نمایش خانگی لازم است که در ارتفاع ۱۰۵ سانتی متری زمین قرار گرفته باشد. در این بخش لازم است بدانیم ارتفاع هریک تلویزیونی که قصد داریم در منزل نصب کنیم به چه میزان است. این اطلاعات اغلب در وب سایت شرکت های سازنده یا اینترنت و حتی کاتالوگ های دستگاه به آسانی یافت می شود.

ارتفاع استاندارد نصب لبه پایینی یک تلویزیون ۶۵ اینچی بر روی دیوار

به عنوان مثال یک تلویزیون ۶۵ اینچی، حدود ۸۰ سانتی متر ارتفاع دارد. مرکز این ارتفاع عدد ۴۰ سانتی متر است. به این معنا که ما بایستی به این نقطه مرکزی نگاه کنیم. یعنی نقطه ۱۰۵ سانتی متری مناسب چشم، با نقطه مرکزی این دستگاه منطبق شود.

پس محاسبه نهایی به این شکل خواهد بود؛

۱۰۵ – ۴۰ = ۶۵ سانتی متر و عدد شصت و پنج سانتی متر، جایی است که لبه پایینی دستگاه قرار می گیرد.

یعنی اگر شما یک میز تلویزیون با ارتفاع ۶۵ سانتی متر و یک تلویزیون ۶۵ اینج دارید (امیدوارم محاسبات شما را گیج نکنند و بدانید که این دو ۶۵ به دست آمده ربطی به هم ندارند!)، با قرار گرفتن مانتیور به صورت دقیق بر روی آن، می توانید یقین داشته باشید که ارتفاع به صورت کاملا استاندارد تنظیم شده است.

به همین ترتیب، برای یک دستگاه ۵۵ اینچی با ۶۸ سانتی متر ارتفاع، لبه پایینی بایستی در ارتفاع دقیق ۷۱ سانتی متری قرار داشته باشد. اگر برای محاسبه دقیق لبه پایینی دستگاه مشکلاتی دارید، کافیست در بخش یا دیدگاه های همین بخش پیام درج بفرمایید تا طراحان اتود آن را برای شما محاسبه کنند.

دکمه بازگشت به بالا