کسب و کار ایرانیمجله اجتماعی

بهترین مناطق تهران برای سرمایه گذاری

با 5 منطقه در حال پیشرفت تهران آشنا شوید!

اگر خواهان خرید یا اجاره خانه در مناطق ارزان و در حال پیشرفت تهران هستید، تا انتهای این گزارش با ما همراه باشید. افراد زیادی برای کسب درآمد و سود، سرمایه گذاری در املاک را انتخاب می کنند. این سرمایه گذاری می تواند خرید یا اجاره ملک در یک منطقه باشد. حال برای سرمایه گذاری، منطقه انتخابی اهمیت زیادی دارد. معمولا افراد به دنبال مناطقی می روند که در عین ارزان بودن، در حال پیشرفت بوده و آینده روشنی داشته باشد. ما در باملک به معرفی مناطق در حال پیشرفت تهران و بهترین منطقه تهران جهت سرمایه گذاری اشاره خواهیم کرد.

مناطق در حال پیشرفت تهران

همانطور که می دانید، قیمت مسکن سعادت آباد نسبت به سال های گذشته، افزایش چشم گیری داشته است. با گرانی مسکن، بخش زیادی از قشر متوسط جامعه، امکان خریدار خانه را ندارند و روی به اجاره یا خرید خانه در مناطق ارزان تر می آورند. از آنجایی که ساخت و ساز مسکن در حومه تهران گسترش زیادی پیدا کرده است، بنابراین افراد می توانند با انتخاب بهترین منطقه اطراف تهران برای سرمایه گذاری شانس خانه دار شدن و  سرمایه گذاری سودمند را امتحان کنند. در ادامه مطلب به معرفی تعدادی از شهرک های ساخته شده در حومه تهران خواهیم پرداخت:

مناطق مهم تهران برای سرمایه گذاری

شهر پردیس

شهر پردیس یکی از شهرهای نوساز اطراف پایتخت می باشد که در 17 کیلومتری تهران قرار دارد. این شهر به دلیل نزدیکی به تهران مزیت های زیادی چون و آب و هوای مطلوب، کمبود ترافیک و قیمت مناسب خانه برخوردار است. در این شهر مراکز درمانی، مجتمع های تجاری، مساجد و پارک های زیادی بنا شده است. پردیس فازهای مختلفی دارد که فاز 1 آن از بقیه فازها قدیمی تر و از امکانات بیشتری برخوردار است به همین دلیل قیمت خرید ملک در این فاز بیشتر از سایر فازها می باشد.

بومهن

 بهترین فاز شهرستان پردیس بومهن است که در 54 کیلومتری شمال شرقی تهران قرار دارد. شهرک طلاییه و کشاورز از جمله شهرک هایی هستند که در این بومهن پیشرفت چشم گیری داشتاه است. در گذشته بیشتر خانه های این شهر ویلایی بوده اما در حال حاضر، بازسازی و ساخت و ساز آپارتمان در این منطقه به وفور مشاهده می شود. بنابراین آینده سرمایه گذاری در تهران به ویژه شهرستان بومهن بسیار روشن است.

اندیشه

اندیشه یکی از مناطق رو به رشد تهران به شمار می آید که برای خرید خانه گزینه مناسبی است و از آینده خوبی برخوردار است. اندیشه در مرکز شهرستان شهریار است و به تهران و کرج دسترسی خوبی دارد. آنچه که باعث شده تا افراد بسیاری این شهر را برای زندگی انتخاب کنند، قیمت مناسب خانه در این منطقه در مقایسه با تهران است. شهرک اندیشه از دو فاز تشکیل شده که قیمت ملک در فاز 1 کمی گران تر از فاز 2 است.

پرند

پرند در شهرستان رباطکریم و 33 کیلومتری جنوب غربی شهر تهران واقع شده و از لحاظ امکانات رفاهی بسیار غنی است. از مهم ترین امکانات این منطقه می توان به فرودگاه بین المللی امام خمینی، کارتینگ و پروژه تفریحی اقامتی سرزمین ایرانیان، دانشگاه آزاد اسلامی و پیام نور اشاره کرد. برای دسترسی به پرند می توانید از تاکسی، اتوبوس، مترو شاهد و صادقیه استفاده کنید.

رودهن

قبل از هر چیزی افرادی که قصد خرید خانه در مناطق در حال پیشرفت تهران را دارند، این سوال ذهن آن ها را درگیر می کند که برای خرید خانه رودهن بهتر است یا پردیس؟

از دیگر شهرک های حومه تهران می توان به رودهن اشاره کرد. طبیعت خاص رودهن باعث شده است بسیاری از افراد برای خرید آپارتمان رودهن را انتخاب کنند. رودهن شهر زیبایی است که در دره ای سرسبز قرار دارد، که به دلیل قیمت مناسب زمین آپارتمان سازی در این منطقه رونق گرفته است. در نتیجه از نظر سرمایه گذاری در ملک رودهن با پردیس چندان تفاوتی ندارد و همه چی به موقعیت و شرایط زندگی شما بستگی دارد.

در سال 1400 کدام مناطق تهران برای سرمایه گذاری بهتر بود؟

در سالی که گذشت قیمت مسکن رشد کمتری نسبت به سال 99 داشت اما همچنان به رشد خود ادامه داد. تقاضا برای خرید مسکن دلایل زیادی دارد. عده ای آن را به عنوان یک گزینه مناسب برای سرمایه گذاری می دانند و عده ای نیز آن را برای مصرف شخصی می خواهند. در این مطلب به بررسی رشد قیمت مسکن تهران در یک سال اخیر می پردازیم و تعداد معاملات را نیز مورد بررسی قرار می دهیم. در نهایت نیز میزان رشد قیمت خانه در مناطق مختلف پایتخت را نشان می دهیم.

تعداد معاملات مسکن در شهر تهران

بر اساس گزارش بانک مرکزی، در آخرین ماه سال 1400 تعداد مسکن معامله شده در شهر تهران  به 6834 خانه رسید. این مقدار معاملات در مقایسه با اسفند 1399 رشدی حدودا 30 درصدی نشان می دهد. البته در مقایسه با اسفند دو سال قبل هنوز هم افت چشمگیری دارد. در مجموع در سال گذشته 77 هزار و 222 خانه مسکونی در تهران معامله شد. در مجموع میزان خرید مسکن در شهر تهران در دو سال اخیر کاهش داشته است. در سال های 98 و 99 مجموع خانه های معامله شده در تهران بیش از 83 هزار واحد بود.

قیمت خانه در تهران چقدر گران شد؟

همان طور که از داده های موجود در این گزارش برمی آید، قیمت مسکن در تهران در اسفنده ماه رشد زیادی کرده و از مرز 35 میلیون و 100 هزار تومان گذشته است. این در شرایطی است که در بهمن ماه قیمت مسکن در شهر تهران به طور متوسط 33 میلیون تومان بود. به این ترتیب، در یک ماه اخیر متوسط قیمت مسکن در پایتخت 6.2 درصد رشد کرده که برای یک ماه رقم قابل توجهی است. اگر بازه یک ساله را نیز منظور کنیم، بهای مسکن در پایتخت در یک سال منتهی به اسفند 16 درصد رشد کرده است. در اسفند سال 99 قیمت خانه در خیابان فرشته در مقایسه با اسفند سال 98 حدود 94 درصد رشد کرده بود. یکی از عوامل رشد نسبتا کمتر قیمت مسکن در سال جاری عدم رشد چشمگیر دلار بود. با این حال، شوک پایانی سال به بازار مسکن ممکن است کمی روی قیمت در سال آینده هم موثر باشد.

کدام خانه ها بیشتر متقاضی داشتند؟

گزارش اسفند ماه نشان می دهد بیشتر خانه های خریداری شده در اسفند ماه امسال تقریبا نوساز هستند با این حال سهم خرید چنین خانه هایی نسبت به سال قبل کاهش یافته است. جمع بندی گزارش ها نشان می دهد که در سال 1400 حدود یک سوم کل خانه های معامله شده کمتر از 5 سال سخت بوده اند. این در حالی است که در سال های 99 و 98 این نسبت به ترتیب 38.5 و 42 درصد بود. در 3 سال اخیر سهم و تعداد معاملات خانه های مسکونی نوساز کاهش قابل توجهی یافته است.

از طرف دیگر، سهم خرید خانه های با سن بیشتر افزایش یافته است. به عنوان مثال، سهم معاملات خانه های بالای 15 ساله در سال گذشته 31.2 درصد بود اما اگر به سهم معاملات سال های 98 و 99 برای خانه های بیش از 15 سال ساخت رجوع کنیم، می بینیم این نسبت به ترتیب 30 و 27 درصد بوده است. به نظر می رسد نسبت به سال 98 تقاضا برای خانه های با سن بیشتر هم از نظر تعداد و هم از نظر سهم افزایش چشمگیری داشته است.

رشد اجاره مسکن در یک سال گذشته

در بخش دیگری از گزارش بانک مرکزی، به شاخص اجاره بهای مسکن پرداخته شده است. بر همین اساس، میزان اجاره خانه در شهر تهران، در اسفند ماه امسال نسبت به سال قبل رشد 45.8 درصدی داشته است. این در حالی است که رشد اجاره در کل مناطق شهری به 50.2 درصد می رسد.

گران ترین و ارزان ترین مناطق تهران

در اسفند 1399 گران ترین مناطق تهران سه منطقه 1 تا 3 بودند. در این بازه زمانی هر متر مربع در منطقه اول به طور متوسط حدود 69 میلیون تومان معامله می شد، در حالی که منطقه سه حدود 62 و منطقه دو حدود 48 میلیون تومان بودند. در اسفند 1400 هنوز گران ترین مناطق همین سه منطقه تهران هستند. متوسط هر متر مربع در منطقه یک به 77 میلیون تومان رسیده و مناطق سه و دو نیز به ترتیب 65 و 45 میلیون تومان اعلام شده اند. ارزان ترین منطقه تهران نیز منطقه 18 است که در اسفند سال قبل حدودا متری 12 میلیون تومان بود اما در اسفند 1400 به 16 میلیون تومان رسیده است.

کدام مناطق تهران برای سرمایه گذاری بهتر بود؟

یکی از مباحث مهمی که در خرید خانه برای افراد مطرح می شود، سرمایه گذاری در مسکن است. به همین دلیل هم اطلاع از رشد قیمت مسکن در یک سال اخیر می تواند نشانه ای از رشد ارزش سرمایه گذاری افراد باشد. درست است که قیمت در برخی مناطق تهران بسیار بالا است اما اگر رشد قیمت را در بازه یک ساله (یعنی از اسفند 1399 تا اسفند 1400) در نظر بگیریم، اتفاقا همین مناطق یک تا سه در میان کم رشدترین مناطق بوده اند. منطقه سه کمترین رشد را در یک سال اخیر داشته و بهای هر متر مربع مسکن در این منطقه به طور متوسط کمتر از 5 درصد رشد کرده است. پررشدترین منطقه اتفاقا منطقه 18 است که 36.5 درصد به طور متوسط رشد کرده است. در نمودار زیر، رشد متوسط قیمت مسکن را در سال 1400 برای مناطق مختلف مشاهده می کنید.

دکمه بازگشت به بالا