کسب و کار ایرانیمجله اجتماعی

انواع شوتینگ زباله با توجه یه محل قرارگیری آن

سیستم شوتینگ زباله یکی از سیستم‌های دفع زباله است که برای ساختمان‌های بلند و چند طبقه بسیار کاربردی و مفید می‌باشد. این سیستم برای هر نوع ساختمانی اعم از ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری، بیمارستان، هتل و غیره قابل استفاده است و مزایای زیادی را برای ساکنین فراهم می‌نماید. شوتینگ زباله را بر اساس نوع کاربری و محیط مورد استفاده به چند دسته تقسیم می‌کنند. در این مطلب از پویان گسترش قرار است به بررسی بپردازیم و با مزایا و خصوصیات هر یک از آنها بیشتر آشنا شویم.

مکانیزم سیستم شوتینگ زباله

دفع زباله در ساختمان‌های چند طبقه و پر واحد، یکی از مسائلی است که برخی افراد با آن مشکل دارند. چرا که حمل زباله به دلیل تعداد زیاد طبقات و ساکنین زیاد، کمی دشوار است و ممکن است به دلیل نشتی زباله در راهروها و یا آسانسور موجب نارضایتی سایر افراد شود. برای همین است که این روزها در بسیاری از ساختمان‌های چند طبقه و برج‌های بلند، شاهد استفاده از سیستم شوتینگ زباله هستیم.

شوتینگ زباله یکی از سیستم‌های نسبتا مدرن و جدید است که برای جمع آوری راحت زباله در چنین ساختمان‌هایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. با وجود این سیستم، دفع زباله‌ها به صورت راحت‌تری انجام شده و راحتی و آسایش زیادی را برای ساکنین فراهم می‌نماید. علاوه بر این با وجود سیستم شوتینگ زباله، بهداشت ساختمان افزایش پیدا کرده و از ریختن شیرابه‌های زباله در آسانسور و یا راهرو‌ها جلوگیری می‌شود. از طرف دیگر زمانی که دیگر نیازی به رفت و آمد ساکنین جهت خروج زباله به خارج از ساختمان نباشد، میزان تردد و استفاده از آسانسور کاهش پیدا کرده و از این طریق از استهلاک زودرس آن جلوگیری می‌گردد. بنابراین مزایای زیادی را فراهم می‌نماید و سبب راحتی بیشتر افراد می‌گردد.

اجزای مهم سیستم شوتینگ زباله

سیستم شوتینگ زباله از اجزای مهمی برخوردار است که هر یک نقشی را در این سیستم بر عهده دارند. کانال اصلی، دریچه شوت، ساپورت، سه راهی طبقات، سرعت گیر، فن هواکش، اتاقک ذخیره سازی زباله، محفظه شستشو و کامپکتور از جمله اجزای مهم سیستم شوتینگ زباله هستند.

  • کانال اصلی یکی از مهمترین اجزای این سیستم است که باید در برابر خوردگی و زنگ زدگی مقاومت خوبی داشته باشد. همچنین این کانال باید از سطح کاملا صاف و صیقلی برخوردار باشد تا هنگام عبور کیسه‌های زباله باعث پارگی آنها نشود. همچنین کانال شوتینگ زباله باید از شیب مناسبی برخوردار باشد تا باعث سرعت زیاد پرتاب زباله و خروج آن از سطل زباله نشود.
  • زباله‌ها از طریق کانال به سطل‌های موجود در اتاقک زباله منتقل می‌شوند و تا زمانی که سطل از ظرفیت کافی برخوردار باشد، زباله‌ها را می‌پذیرد. پس از پر شدن سطل، درب آن بسته شده و یک سطل دیگر جایگزین آن می‌گردد. معمولا برای فشرده کردن زباله‌ها و افزایش گنجایش حجم سطل زباله، از سیستم کامپکتور استفاده می‌کنند. شوتینگ زباله با کامپکتور باعث فشرده شدن زباله‌ها شده و از حجم آنها به مقدار زیادی می‌کاهد.
  • برای کاهش بوی نامطبوع در اتاقک ذخیره سازی زباله، باید از هواکش و فن استفاده شود. این باعث می‌شود تا هوای تازه وارد محیط شود و از گسترش بوی بد زباله و ماندگی در آن جلوگیری شود. کانالی که برای هواکش مورد استفاده قرار می‌گیرد، معمولا به قطر 30 سانتی متر می‌باشد.
  • از دیگر موارد مهم در این سیستم باید به سیستم شستشوی شوتینگ زباله اشاره کرد. این سیستم حاوی آب و مواد شوینده و اغلب فرچه‌هایی است که برای شستن کانال شوتینگ زباله مورد استفاده قرار می‌گیرد. نازل‌های شستشو در طبقات مختلف قرار دارند و سبب اسپری شدن مواد ضد عفونی و آب در طول کانال می‌شوند.
  • در رابطه با سرعت گیر در سیستم شوتینگ زباله باید اشاره شود که این تجهیزات برای این هستند که از سرعت انتقال کیسه‌های زباله در کانال کمی کاسته شود؛ به خصوص اگر تعداد واحدهای ساختمان زیاد باشد. کاهش سرعت سقوط زباله سبب می‌شود تا از پاره شدن کیسه‌ها در حین عبور از کانال جلوگیری شده و با سرعت مناسبی به سطل تخلیه پرتاب شوند.

بررسی انواع شوتینگ زباله از نظر محل قرارگیری

اگر بخواهیم سیستم شوتینگ زباله را دسته بندی کنیم، این کار را از چند جهت میتوان انجام داد. در ابتدا به بررسی انواع شوتینگ زباله بر اساس محل قرارگیری آن در ساختمان می‌پردازیم. بر این اساس میتوان شوتینگ زباله را به دو دسته داخلی و خارجی تقسیم کرد:

منظور از شوتینگ زباله داخلی این است که کانال آن در داخل ساختمان نصب شده است. این نوع از شوتینگ‌ها باید در همان زمان طراحی و ساخت ساختمان مورد اجرا قرار بگیرند و یک فضای مناسب برایشان در نظر گرفته شود. در واقع زمانی که ساختمان ساخته شود، دیگر امکان استفاده از شوتینگ داخلی وجود نداشته و باید به سراغ شوتینگ زباله خارجی رفت.

شوتینگ زباله خارجی برای ساختمان‌هایی است که از ساختشان گذشته است و در هنگام ساخت محلی در داخل ساختمان برایشان اختصاص داده نشده است. کانال این سیستم در خارج از ساختمان قرار دارد و از بیرون به راحتی به چشم می‌خورد. برای همین شاید از نظر بصری جلوه خوبی برای ساختمان ایجاد نکند. همین موضوع باعث شده تا بسیاری از سازندگان از همان ابتدا به این مورد توجه داشته باشند و فضایی را در داخل ساختمان برای این کار اختصاص دهند.

انواع شوتینگ زباله بر اساس نوع شوتینگ

·         شوتینگ زباله با قابلیت تفکیک

شوتینگ با قابلیت تفکیک، یکی از انواع شوتینگ‌های زباله است که در آن به جداسازی زباله‌های خشک از تر کمک می‌شود. برای اجرای این سیستم از دو کانال استفاده می‌شود که یکی از آنها برای زباله‌های تر و دیگری برای زباله‌های خشک کاربرد دارد. چنین سیستمی باعث می‌شود تا به تفکیک زباله کمک زیادی شود و زباله‌ها خیلی سریعتر به چرخه بازیافت وارد شوند.

همانطور که اشاره کردیم، یکی از اجزای سیستم شوتینگ زباله میتواند کامپکتور باشد. در واقع کامپکتور جزو اجزای اصلی این سیستم نبوده و برای برخی از آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد. چنین دستگاهی باعث می‌شود تا عمل فشرده سازی بر روی زباله‌ها صورت گیرد و حجم آنها به نصف کاهش یابد.

همچنین از یک دستگاه و خروجی شیرابه برخوردار است که شیرابه زباله‌ها را به فاضلاب انتقال می‌دهد و از گسترش بوی بد آنها تا حد زیادی جلوگیری می‌نماید. بیشتر از شوت زباله با کامپکتور در ساختمان‌هایی استفاده می‌شود که واحدهای زیادی دارند و حجم زباله‌های تولید شده در آن بالا است. این سیستم از جمع شدن کیسه‌های زباله در تعداد زیاد جلوگیری کرده و حمل آنها را به خارج از محل راحت‌تر می‌کند.

انواع شوتینگ زباله از نظر کاربرد

در رابطه با انواع شوتینگ زباله بر اساس کاربرد و کارکرد نیز میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شوتینگ زباله بیمارستانی
  • شوتینگ زباله هتل‌ها
  • شوتینگ زباله و نخاله ساختمانی
  • شوتینگ زباله بازیافتی
  • شوتینگ زباله غیر قابل بازیافت

در رابطه با شوتینگ در هتل‌ها و بیمارستان‌ها بهتر است اشاره شود که این سیستم نه تنها برای زباله قابل اجرا است، بلکه میتوان از آن برای ارسال ملحفه نیز استفاده کرد. به این صورت که یک کانال اختصاصی به عنوان شوتینگ ملحفه در ساختمان هتل یا بیمارستان ایجاد می‌گردد و از طریق آن خیلی راحت‌ ملحفه‌ها به محل مورد نظر انتقال داده می‌شوند. این باعث می‌شود تا سرعت عمل و بهداشت محیط افزایش زیادی پیدا کند.

جمع بندی

در این مطلب انواع سیستم شوتینگ زباله را از جهات مختلفی مورد بررسی قرار دادیم. همانطور که اشاره کردیم شوتینگ زباله از نظر محیط نصب به دو دسته خارجی و داخلی تقسیم می‌شود. همچنین از نظر نوع طراحی میتوان آن را به دسته‌هایی چون با قابلیت تفکیک زباله و یا مجهز به کامپکتور تقسیم کرد. علاوه بر این میتوان سیستم شوتینگ زباله را از نظر کاربرد به دسته‌هایی مانند شوتینگ بیمارستان، هتل و نخاله‌های ساختمانی تقسیم بندی کرد.

شما می‌توانید اجرای هر یک از این سیستم‌ها را به شرکت سبلان تهویه برودت بسپارید وزباله‌ها و بازیافت آن‌ها یکی از مسائل مهمی است که در زندگی انسان‌ها وجود دارد و بهبود ساماندهی این مسئله می‌تواند تاثیر زیادی در سلامت افراد جامعه داشته باشد و زندگی آن‌ها را راحت‌تر کند. حتما یادتان می‌آید که ساعت ۹ شب باید به نزدیک‌ترین سطل زباله محل سکونت خود می‌رفتیم و زباله‌های خود را تخلیه می‌کردیم تا ماموران شهرداری برای مراحل بعدی آن اقدام کنند و زباله‌ها را به مرکز بازیافت منتقل کنند.

منبع:

youtube

آرزو احسانی

آرزو احسانی هستم علاقمند به نویسندگی و مساعل کسب و کار و اقتصادی
دکمه بازگشت به بالا