کسب و کار ایرانیمجله علمی و سلامت

استفاده از ضد آفتاب در هوای ابری

افراد ممکن است در یک روز ابری نیز دچار آفتاب سوختگی شوند. درصد بالایی از اشعه ماوراء بنفش (UV) ساطع شده از خورشید از ابرها عبور می کند. مردم همچنان باید سعی کنند مانند روزهای آفتابی از پوست خود محافظت کنند.

آفتاب سوختگی به دلیل قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید رخ می دهد. تابش زیاد آفتاب به پوست یکی از علل اصلی سرطان های پوست مانند کارسینوم سلول بازال، کارسینوم سلول سنگفرشی و ملانوم است.

خورشید نور ماوراء بنفش را ساطع می کند که می تواند به لایه بیرونی پوست نفوذ کند و باعث ایجاد تغییراتی در نتیجه سوختگی شود. آفتاب سوختگی ممکن است سرعت پیری پوست را افزایش دهد. سه نوع نور UV وجود دارد UVA، UVB و UVC .هر کدام دارای طول موج های متفاوت و پیامدهای متفاوتی برای پوست هستند.

کاهش قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش و محافظت از پوست خود، اقدامات احتیاطی برای جلوگیری از آفتاب سوختگی است.

این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازد که آیا فرد می‌تواند در یک روز ابری دچار آفتاب سوختگی شود، علائم آفتاب سوختگی چیست و چگونه فرد می‌تواند محافظت کند. همچنین عوامل خطر آفتاب سوختگی را بررسی خواهد کرد تا در آخر بتوانیم بهترین کرم ضد آفتاب بی رنگ  و رنگی را برای پوست خود انتخاب و خرید کنیم.

آیا می توانید در یک روز ابری دچار آفتاب سوختگی شوید؟

حتی در روزهای ابری، خورشید همچنان نور ماوراء بنفش را ساطع می کند که از ابرها عبور می کند و می تواند منجر به آفتاب سوختگی شود. بیش از 90 درصد اشعه ماوراء بنفش می تواند از یک پوشش ابری سبک عبور کند و باعث آفتاب سوختگی شود.

سطوح UV معمولاً در آسمان بدون ابر دارای حداکثر تابش است و پوشش ابر معمولاً میزان تابش را کاهش می دهد. با این حال، ابرهای سبک به دلیل اثری به نام پراکندگی، محافظت کمی دارند و حتی سطوح UV را افزایش می دهند.

بسیاری از سطوح نیز اشعه ماوراء بنفش را منعکس می کنند که به سطح کلی UV که فرد تجربه می کند می افزاید:

 • چمن، خاک یا آب، کمتر از 10 درصد از اشعه UV را منعکس می کند
 • ماسه ها حدود 15 درصد را منعکس می کنند
 • کف دریا حدود 25 درصد را منعکس می کند
 • برف تازه اشعه ماوراء بنفش را تقریبا دو برابر می کند

انواع اشعه UV

سه نوع مختلف از نور ماوراء بنفش وجود دارد که طول موج‌های متفاوتی دارند. که عبارتند از:

فرابنفش A (UVA) :این نوع نور دارای طول موج 315 تا 399 نانومتر (nm) است و با پیری پوست مرتبط است.

اشعه فرابنفش B (UVB) :این نوع دارای طول موج 280-314 نانومتر است و با آفتاب سوختگی همراه است.

فرابنفش C (UVC) :این نوع نور دارای طول موج 100 تا 279 نانومتر است.

95%  اشعه ماوراء بنفش را UVA تشکیل می دهد که به زمین می رسد. UVB نوع اصلی اشعه ماوراء بنفش است که باعث آفتاب سوختگی می شود. لایه اوزون UVC را به طور کامل جذب می کند.

UVA می تواند از پنجره ها و پوشش ابرها عبور کند و ممکن است باعث برنزه شدن پوست شود. بین UVA با پیری پوست و UVB با سوزش پوست ارتباط وجود دارد.

UVA و UVB هر دو می توانند به DNA سلول های پوست آسیب برسانند. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض هر دو نوع اشعه ماوراء بنفش ممکن است منجر به سرطان پوست شود.

علائم آفتاب سوختگی چیست؟

آفتاب سوختگی در افراد با هر رنگ پوستی باعث موارد زیر می شود:

 • احساس گرما در پوست
 • حساسیت به لمس
 • درد
 • تحریک
 • خارش
 • پوسته پوسته شدن
 • تاول احتمالی

علائم معمولاً 4 ساعت پس از قرار گرفتن در معرض نور خورشید شروع می شود. آنها در عرض 24 تا 36 ساعت بدتر می شوند و معمولاً در 3 تا 5 روز برطرف می شوند.

تشخیص آفتاب‌سوختگی در پوست‌های روشن‌تر آسان‌تر است، زیرا ممکن است قرمز و ملتهب به نظر برسد. تشخیص قرمزی یا صورتی خفیف آفتاب سوختگی در افراد رنگین‌پوست ممکن است برای یک فرد دشوارتر باشد.

با بهبودی آفتاب سوختگی، ممکن است پوست در ناحیه آسیب دیده کنده شود. مراقبت از پوست در زمان بهبودی آن بسیار مهم است، اگرچه خود آفتاب سوختگی باید در عرض چند روز خود به خود برطرف شود.

ضد آفتاب چقدر مهم است؟

در حال حاضر دو نوع ضد آفتاب موجود است: ضد آفتاب های فیزیکی و شیمیایی.

ضد آفتاب های فیزیکی، معمولاً حاوی موادی مانند اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم هستند.

ضدآفتاب های شیمیایی حاوی مواد شیمیایی هستند که اشعه های UVB و UVA را جذب می کنند. ترکیبات اینها معمولاً شامل یکی از مواد فعال زیر هستند:

 • آمینو بنزوئیک اسید
 • آووبنزون
 • octisalate
 • اکتوکریلن
 • اکسی بنزون

سازمان غذا و دارو در حال حاضر در حال بررسی جذب مواد فعال ضدآفتاب های شیمیایی در بدن و همچنین اثرات طولانی مدت جذب آن است.

کرم های ضد آفتاب با طیف وسیع حاوی مسدود کننده هایی هستند که هم اشعه های UVA و هم UVB را جذب می کنند. هر کرم ضد آفتاب معمولاً یک فاکتور محافظتی در برابر آفتاب (SPF) را روی ظرف خود نشان می دهد. یک عدد SPF  بالاتر نشان دهنده محافظت بهتر در برابر آفتاب سوختگی است.

کرم ضد آفتاب بسیار مهم است زیرا میزان نفوذ اشعه ماوراء بنفش به پوست را کاهش می دهد و خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش می دهد.

به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ، فرد باید از کرم ضد آفتاب با طیف وسیع با SPF 15 یا بیشتر استفاده کند.

بنیاد سرطان پوست بیان می کند که استفاده منظم روزانه از کرم ضد آفتاب با SPF 15 ممکن است خطر ابتلا به سرطان سلول سنگفرشی، نوعی سرطان پوست را تا حدود 40 درصد کاهش دهد. به طور مشابه، ممکن است خطر ابتلا به ملانوم را تا 50٪ کاهش دهد.

از آنجایی که نور فرابنفش حتی در هوای ابری می‌تواند به ابرها نفوذ کند، مردم باید برای محافظت مؤثر حتی در روزهای ابری از کرم ضد آفتاب استفاده کنند.

چگونه محافظت کنیم؟

راه های زیادی وجود دارد که فرد می تواند از پوست خود محافظت کند، قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش را کاهش دهد و از آفتاب سوختگی جلوگیری کند.

جامعه سرطان آمریکا توصیه می کند:

 • پرهیز از قرار گرفتن در معرض تابش مخصوصا بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر.
 • پوشیدن لباسی که به اندازه کافی پوست را بپوشاند
 • استفاده از ضد آفتاب
 • پوشیدن کلاه با لبه حداقل 2 تا 3 اینچ
 • استفاده از عینک آفتابی که جلوی اشعه ماوراء بنفش را می گیرد

انجمن آکادمی پوست آمریکا (AAD) توصیه می کند کرم ضد آفتاب با طیف وسیعی را انتخاب کنید که به مدت 40 تا 80 دقیقه در برابر آب مقاوم باشد و دارای SPF 30 یا بالاتر باشد.

یک فرد همچنین باید اطمینان حاصل کند که به اندازه کافی کرم ضد آفتاب را در مناطق در معرض بدن استفاده می کند. AAD تقریباً 1 اونس – تقریباً 28 گرم – برای پوشاندن تمام بدن توصیه می کند.

توصیه : فرد باید حدود 15 دقیقه قبل از بیرون رفتن از کرم ضد آفتاب استفاده کند، زیرا این زمان تقریبی طول می کشد تا پوست ضد آفتاب را جذب کند.

با این حال، همه ضد آفتاب ها ضد آب یا ضد عرق نیستند. مهم نیست که SPF داشته باشد، فرد باید هر 2 ساعت یک بار ضد آفتاب بزند.

فرد باید اطمینان حاصل کند که کرم ضد آفتاب را به قسمت هایی از بدن که به راحتی از دست می رود استفاده می کند، از جمله:

 • بالای گوش ها
 • پشت گردن
 • خط بخشی از پوست سر
 • بالای پا
 • پشت زانو

تغییرات پوستی

ملانین رنگدانه ای است که در پوست، مو و چشم یافت می شود. ملانوسیت ها سلول هایی هستند که ملانین تولید می کنند. هنگامی که ملانوسیت ها اشعه UV را جذب می کنند، تولید ملانین را افزایش می دهند تا از پوست در برابر آسیب محافظت کنند. افراد رنگین پوست سلول های تولید کننده ملانین بیشتری دارند.

پزشکان شواهد ارتباط برنزه شدن و آسیب DNA پوست را بررسی کرده اند. هرچه پوست آسیب بیشتری ببیند، DNA  بیشتر خود را به اشتباه بازنویسی می کند و به طور بالقوه منجر به یک ضایعه پیش سرطانی یا تبدیل به سرطان می شود.

ملانین به جلوگیری از ورود اشعه ماوراء بنفش در پوست کمک می کند، اما فقط تا حدی کم. درست است که خطر آفتاب سوختگی در افرادی که رنگ پوست تیره‌تری دارند کمتر است، اما آنها همچنان باید از کرم ضد آفتاب استفاده کنند و قرار گرفتن در معرض نور خورشید را محدود کنند تا خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش دهند.

عوامل خطر در ایجاد آفتاب سوختگی

برخی از عوامل خطر ممکن است احتمال آفتاب سوختگی را افزایش دهند.

عوامل خطری که ممکن است به آفتاب سوختگی منجر شود عبارتند از:

 1. داشتن پوست روشن
 2. داشتن چشم‌های روشن‌تر، مانند چشم‌های آبی یا سبز
 3. داشتن رنگ موهای روشن تر، مانند بلوند، قرمز یا قهوه ای روشن
 4. بودن در ارتفاع بالا
 5. مصرف داروهایی که پوست را نسبت به نور حساس تر می کند، مانند خار مریم
 6. مصرف داروهایی مانند تتراسایکلین ها، دیورتیک های تیازیدی، سولفونامیدها، فلوروکینولون ها
 7. مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی
 8. استفاده از رتینوئیدها
 9. زندگی در آب و هوای گرمسیری یا نیمه گرمسیری

خلاصه کلام:

آفتاب سوختگی به دلیل قرار گرفتن طولانی مدت در معرض اشعه UV خورشید رخ می دهد. UVA و UVBدو نوع نور فرابنفش هستند که باعث تغییراتی در پوست افراد می شوند. پزشکان معمولا UVB را با آفتاب سوختگی مرتبط می دانند.

نور UV می تواند به ابرها نفوذ کند. به همین دلیل، فرد حتی در روزهای ابری یا هوای ابری همچنان می تواند آفتاب سوختگی را تجربه کند. علائم آفتاب سوختگی شامل گرم یا گرم شدن پوست، خارش، درد، تاول زدن گاه به گاه و لایه برداری پوست است.

یک فرد می تواند با استفاده از کرم های ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر، پوشیدن لباس مناسب، محدود کردن زمان خود در آفتاب و اجتناب از قرار گرفتن در معرض نور خورشید در زمانی که نور UV قوی ترین است – بین ساعت 10 صبح تا 4 بعد از ظهر، خطر آفتاب سوختگی خود را کاهش دهد.

برخی از افراد در معرض خطر بیشتری برای تجربه آفتاب سوختگی هستند، مانند افرادی که پوست روشن دارند، افرادی که داروهای خاصی مصرف می کنند و افرادی که بیرون کار می کنند یا مدت زمان طولانی را در خارج از منزل می گذرانند.

فرد باید اقدامات محافظتی مانند استفاده مکرر ضد آفتاب بدون توجه به رنگ پوست انجام دهد تا خطر ابتلا به سرطان پوست را کاهش دهد.

اگر برای اجرای اصول و راههای مراقبت از بدن و مراقبت از پوست به کمک نیاز دارید،به آیریک تجهیز ورود کنید و برای انتخاب بهترین محصولات با کارشناسان آیریک تجهیز  irictajhiz.comدر تماس باشید.

آیریک تجهیز

شرکت آیریک تجهیز در سال 1390 در زمینه فروش و توزیع تجهیزات پزشکی و محصولات آرایشی بهداشتی تاسیس گردید. این شرکت با هدف ارائه محصولات با کيفيت ، به روز و با اصالت از برندهای معتبر جهانی مشغول به فعاليت است. هم اکنون فروشگاه اینترنتی آیریک تجهیز در مسیر ادامه اين رسالت و سابقه مفید ، به دنبال ارائه محصولات با کيفيت و اورجينال از برندهای معتبر خارجی و ايرانی در محيط آنلاين است.
دکمه بازگشت به بالا