کسب و کار ایرانیمجله عمومی

از هواکش قارچی (اگزاست فن قارچی) چه می دانید؟

اگزاست فن قارچی چیست و چه کارایی دارد؟

این نوع از اگزاست فن ها تفاوت و شباهت شان با دیگر اگزاست فن ها در چیست؟ از اگزاست فن مدل قارچی در چه مکان هایی می توان استفاده کرد؟ اگزاست فن قارچی پشت بامی شباهت زیادی به قارچ دارد به همین دلیل با نام اگزاست فن قارچی شناخته می شود. با نصب کردن آن بر روی پشت بام ها کار تهویه و مکش هوا به بیرون از محیط خانه هدایت می شود.

اگزاست فن قارچی پشت بامی چیست؟

اگزاست فن قارچی پشت بامی از انواع فن های پرکاربرد و رایج است که به علت شباهتش به قارچ به اگزاست فن قارچی معروف شده و با نصب کردن آن بر روی پشت بام ها کار تخلیه و مکش هوا به آسانی انجام می شود. این دسته از هواکش ها جهت تخلیه کردن دود و تهویه کردن هوا گزینه مناسبی هستند، یعنی یک سیستم مناسب تهویه در پشت بام ها می تواند جریان هوا را به صورت مداوم از فضاهای اتاق های زیر شیروانی ها و یا هر گونه فضای دیگری که به آن اتصال دارند، هوا را تخلیه کرده و رطوبت بالای اتاق ها و سقف ها را نیز کاهش دهند. به این ترتیب دمای این مکان ها نیز با این گونه هواکش ها کاهش پیدا می کند.

این مدل اگزاست فن در کجا نصب می شود؟

این مدل را بر روی سقف ها نصب می کنند و کاربردهای بسیاری دارند. از رایج ترین آن استفاده در تاسیسات هود، توالت فرنگی و سرویس های بهداشتی می باشد. در واقع استفاده کردن از این مدل اگزاست فن یک راه مناسب برای فضاهای محدود می باشد که جای کافی برای نصب کردن فن جداگانه ندارند. این هواکش ها می توانند هر گونه سر و صدا و نویزی که ممکن بود بر اثر نصب هواکش ایجاد شود را به حداقل برسانند. البته این نوع از اگزاست فن ها نیز در ابعادهای متفاوت طراحی و عرضه می شوند که کم مصرف بوده و فضای بسیار کمی را اشغال می کنند. این نوع از فن سانتریفیوژ برای سقف ها و مکان های مختلف مانند سقف کاشی یا سقف فلزی طراحی شده است.

فن های محوری جهت مکان های کوچک مناسب تر هستند و فن های گریز از مرکز نیز برای مکان های بزرگ تر طراحی شده اند و برای فن ها گزینه مناسبی هستند. اگزاست فن قارچی پشت بانی از دو قسمت تشکیل شده است که یک قسمت آن هوا را به داخل دستگاه می کشد و قسمت دیگر آن هوا را از دستگاه خارج می کند و همانند دیگر فن ها از قسمت های اصلی الکتروموتور، بدنه و پره تولید شده است.

کاربرد اگزاست فن قارچی پشت بامی

از کاربردهای اگزاست فن قارچی پشت بامی موارد زیر هستند:

 • استفاده کردن در منازل و مکان‌ هایی مانند سرویس های بهداشتی، حمام ها و غیره
 • استفاده در مدارس ها و مکان هایی مانند سرویس های بهداشتی، آزمایشگاه ها، کلاس ها، کتابخانه ها و غیره
 • استفاده در ادارات، کارخانجات صنعتی و تجاری، شرکت ها
 • استفاده در دامداری ها و گلخانه ها
 • استفاده کردن در گاراژها و کارگاه های کوچک و بزرگ و غیره

موارد استفاده از این مدل اگزاست فن در صنعت

 • در اتاق های ویژه رنگ کاری به ویژه رنگ کاری با اسپری
 • در اتاق های مخصوص تراشکاری، جوشکاری و مکان های فعالیت با سنگ فرز که احتمال آتش سوزی در اثر گرم شدن بیش از حد وجود دارد.
 • در مکان هایی که با برخی از مواد شیمیایی فعالیت می کنند.
 • در آزمایشگاه ها، کارگاه های چوب بری، سنگ بری، برش کاری و پولیش کاری
 • در کارخانه ها و کارگاه های مهم کار با انواع فلزات
 • در کوره های بزرگ و کوچک صنعتی که با افزایش دما مواجه هستند.
 • در بیمارستان ها

چرا باید از اگزاست فن استفاده نمود؟

همان‌طور که می‌دانید هر محیط بسته نیاز به تهویه و گردش هوا دارد تا از این طریق هوای تازه جایگزین هوای آلوده و نامناسب شود. به‌طورکلی جهت ایجاد گردش هوا در محیط‌های بسته و یا رسیدن به فرایند تهویهٔ مطبوع در اکثر موارد، طراحی تجهیزات و دستگاه‌های مربوطه به‌گونه‌ای است که جریان هوای خارج که همان هوای تازه است را به شکل فشار مثبت و دمش هوا در فضای محیط بسته پخش نماید و هوای آلوده به سبب فشار مثبت و جریان هوا از طریق روزنه‌ها و در و پنجره خارج شود.

ولی در بیشتر موارد این گونه طراحی برای گردش و تهویه هوا کاربرد ندارد و انجام آن جواب‌گو نبوده و زمان زیادی طول می‌کشد تا هوای آلوده از محیط خارج شود. به همین خاطر استفاده از انواع اگزاست فن مکنده برای تخلیه هوای آلوده بسیار مناسب‌تر است و در زمان خیلی کمتری با صرف حداقل انرژی و هزینه پایین می‌توان هوای آلوده را از فضای موردنظر تخلیه نمود.

موارد استفاده و شرایط کاری انواع اگزاست فن :

 ازآنجاکه از انواع اگزاست فن صنعتی برای مکش هوا و خروج آن از محیط استفاده می‌شود، و به طور معمول مسیرهای خروجی هوا شامل کانال، دریچه و زانوی است که موجب افت فشار می‌شود. به همین خاطر اگزاست فن مکنده باید دارای قدرت مکش بالایی باشد. تا بتواند به‌خوبی هوای موردنظر را از طریق کانال‌های خروجی هوا مکش و به بیرون هدایت نماید.

به همین خاطر عموماً انواع اگزاست فن‌ها دارای الکتروموتورهای بسیار قدرتمندی هستند. در شرایط عادی از اگزاست فن‌ها به جهت مکش و خروج هوا از محیط استفاده می‌شود؛ اما در بعضی موارد از اگزاست فن صنعتی جهت گردش هوا و سیر کوله هوا استفاده می‌گردد. این فرایند به این شکل است که اگزاست فن همراه با مکیدن هوای محیط، این هوا را از فیلترهای که در مسیر جریان هوا وجود دارد عبور داده و مجدد از طریق شبکه کانال‌کشی به محیط برمی‌گرداند.

 یکی از موارد پراهمیت در نصب اگزاست فن سقفی، تکمیل فرایند تهویه در اتاق تمیز است. جایی که باید جریان دائمی هوا از ورود تا خروج همراه با فیلتراسیون مناسب صورت گیرد. اگزاست فن پشت‌بامی یا فن سقفی در اتاق تمیز وظیفهٔ خروج هوای تولید شده توسط هواسازهای خاص این محیط‌ها را بر عهده دارند.

 لازم به ذکر است که فقط یکی از موارد استفاده از اگزاست فن سانتریفیوژ سقفی انتقال هوا است، این دستگاه‌ها به‌خاطر قدرت بالا و تنوع در نوع طراحی و ساختار پروانه که دارند، در مواردی نیز به‌عنوان منتقل‌کننده مواد مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرند به طور مثال در صنایع مختلف جهت انتقال گرانول، آرد، انواع پودرها، انتقال الیاف و کارتن و… از اگزاست فن‌های سانتریفوژ استفاده می‌شود. البته به اگزاست فن‌های که ذرات و موارد مشابه را جابه‌جا می‌کنند فن فشارقوی یا فن انتقال مواد نیز گفته می‌شود.

نحوه‌ کار اگزاست فن

اگزاست فن با مکش هوای گرم یا مرطوب از یک محیط، اجازه میدهد هوای تازه از جای دیگر (شاید از یک درب یا دریچه) وارد محیط شده و جایگزین هوای کهنه شود. هوای گرمی‌ که با استفاده از فن خروجی خارج می‌شود، از طریق سیستم کانال کشی کشیده شده و به بیرون رانده می‌شود. به‌دلیل تجمع بخار و رطوبت در حمام، آشپزخانه و فضاهای لاندری، این فن‌ها معمولاً در آن مناطق مورد استفاده قرار می‌گیرند. هودهای موجود در بالای اجاق گازها یکی از انواع اگزاست فن‌ها هستند.

برخی از هواکشهای صنعتی از سنسورهایی استفاده می‌کنند که دارای امکان فعال شدن خودکار در صورت احساس بخار و رطوبت در اتاق هستند. معمولا در طراحی‌ها، هوای محیط ساختمان پس از طی مراحل مختلف فیلتراسیون، از هواسازها تامین شده و دوباره از طریق کانالهای اگزاست به محیط بازمیگردد. همچنین هوای تازه میتواند از طریق درب و پنجر‌ه‌ها نیز وارد محیط گردد و هوای کهنه‌ی موجود توسط فن تخلیه از محیط خارج شود.

به‌بیان ساده‌تر میتوان گفت هوا گاه به طور کامل توسط اگزاست فن تهویه به محیط بیرون منتقل می‌شود. و یا با توجه به نوع طراحی و اهمیت کاهش مصرف انرژی، هوای خروجی توسط اگزاست فنها به سوی هواساز باز میگردد. معمولا در اینگونه موارد از فن تخلیه که خود دارای سیستم فیلتراسیون باشد، استفاده می شود.

دکمه بازگشت به بالا