کسب و کار ایرانیمجله علمی و سلامت

نایلون شیرینگ چیست؟

امروزه، نایلون‌ها نقش بسیار مهمی در صنایع مختلف از جمله صنعت بسته‌بندی ایفا می‌کنند. یکی از انواع نایلون‌ها، نایلون شیرینگ است که در صنعت بسته‌بندی و نگهداری محصولات کاربرد فراوانی دارد. نایلون شیرینگ، پلاستیکی است که با استفاده از حرارت و وکیوم، پس از بسته‌بندی محصول، از آن محافظت می‌کند. با اعمال دمای بالا (حدود ۱۶۰ تا ۲۲۰ درجه سانتیگراد) و فشار کم، نایلون شیرینگ به صورت وکیوم جذب محصول می‌شود و باعث ماندگاری و نگهداری بهتر محصول می‌شود.

به دلیل کاربرد گسترده‌ای که نایلون شیرینگ دارد، این نوع نایلون‌ها را به صورت عمده خریداری می‌کنند. با این حال، برای استفاده از آن‌ها بهتر است به نوع محصول بسته‌بندی و کاربرد آن توجه شود تا بتوان نوع مناسبی از نایلون شیرینگ را انتخاب کرد.

مشخصات نایلون شیرینگ

احتمالاً تا به حال با مشاهده بسته بندی محصولات مختلف، نایلون شیرینگ را دیده‌اید. این نایلون یکی از نایلون‌های پرکاربرد در صنایع مختلف به خصوص صنعت بسته بندی است. می‌توان گفت در بین انواع مختلف بسته بندی، شیرینگ کردن محصولات اهمیت فوق‌العاده‌ای دارد. چرا که از طریق آن می‌توان محصولات را به صورت تک عددی یا پک چند تایی بسته بندی کرد و از آن در برابر خراشیدگی و گردوغبار محافظت کرد. بسته بندی محصول به روش شیرینگ همچنین به حمل‌ونقل راحت‌تر آن کمک می‌کند.

از آنجایی که در صنایع مختلف، میزان حجم، عرض و طول نایلون مورد نیاز متفاوت است، نایلون‌های شیرینگ در اندازه‌های مختلفی بنا به درخواست مشتری تولید می‌شوند. عرض این نایلون‌ها از ۱۰ تا ۱۲۰ سانتی‌متر و ضخامت آن‌ها از ۳۰ تا ۴۰۰ میکرون متغیر است‌.

نایلون‌های شیرینگ به طور کلی به دو صورت تک لایه و چند لایه به بازار عرضه می‌شوند. با افزایش تعداد لایه، میزان کیفیت محصول هم بالاتر می‌رود. اگر قصد دارید از نوع تک لایه آن برای ضربه گیری استفاده کنید، بهتر است چند لایه به دور محصول بپیچانید. توجه داشته باشید انواع پلاستیک شیرینگ در رنگ بندی‌های مختلف به بازار عرضه می‌شوند.

ویژگی نایلون شیرینگ

با توجه به اینکه نایلون شیرینگ در اندازه‌ها و ضخامت‌های گوناگون تولید می‌شود، هرکدام از انواع آن، جهت بسته بندی محصولات مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرند. بر این اساس لازم است قبل از خرید پلاستیک بسته بندی شیرینگ نسبت به کاربرد هر یک و نوع دستگاه متناسب با رول شیرینگ اطلاعات لازم را کسب کرد.

نایلون شیرینگ دارای خاصیت جمع شوندگی است. بنابراین هنگامی که دور محصول قرار می‌گیرد، توسط دستگاه شیرینگ، بر اثر حرارت جمع شده و جذب دیواره بیرونی محصول می‌شود‌. نایلون‌های شیرینگ در ۴ حالت قابل تولید هستند که برای تعیین نوع آن لازم است علاوه بر نوع دستگاه، به نوع محصول هم توجه کرد.

  • رول‌های شیرینگ که به صورت تیوپی تولید می‌شوند و جهت دوخت مستقیم مناسب هستند.
  • رول‌های شیرینگ تک لا که جهت استفاده در دستگاه‌های شیرینگ تونلی با دوخت مستقیم مناسب هستند.
  • رول‌های شیرینگ بغل بازشو که جهت استفاده در دستگاه‌های شیرینگ پک کابینتی و تونلی با دوخت ال مناسب هستند.
  • در این مدل هم نایلون شیرینگ به صورت پاکتی آماده با ابعاد مشخص تولید می‌شود.

انواع مختلف نایلون شیرینگ

نایلون‌های شیرینگ که به صورت رول نایلون شیرینگ تولید می‌شوند با توجه به نوع کاربرد، در جنس‌های مختلفی تولید می‌شوند. بنابراین قبل از خرید و استفاده از پلاستیک شیرینگ، بهتر است بدانید هرکدام از انواع آن برای چه کاربردی مناسب هستند.

رول نایلون شیرینگ با جنس پلی وینیل کلرید

رول شیرینگ پلی وینیل کلرید (pvc) نسبت به نایلون‌های شیرینگ پلی اتیلن، ضخامت کمتری دارد. بر این اساس از این نوع پلاستیک بیشتر جهت بسته بندی پک‌های تک عددی، یا چند عددی سبک تا وزن ۵ کیلوگرم استفاده می‌شود.

به عنوان مثال در بسته بندی پک شیرینی یا پک محصولات تک یا چند عددی صادراتی، پک‌های چند عددی دارویی یا مواد غذایی همچون چای یا بيسکوئيت مورد استفاده قرار می‌گیرند. این مدل نایلون‌ها معمولاً با ضخامت‌های ۱۶، ۱۷ یا ۱۸ میکرون و در ضخامت‌های بالاتر از ۳۰ میکرون به صورت سفارشی تولید می‌شوند. حداکثر عرض رول شیرینگ pvc نیز ۷۰ سانتی‌متر است. باتوجه به این مشخصات می‌توان گفت که جهت بسته بندی طیف وسیعی از محصولات مورد استفاده قرار می‌گیرند. جهت استفاده از رول شیرینگ pvc، از دستگاه شیرینگ پک کابینتی یا تونلی با دوخت ال استفاده می‌شود. این رول‌ها همچنین باید به صورت دولا یا بغل باز شو طراحی شوند.

رول نایلون شیرینگ پلی الفین

رول نایلون شیرینگ پلی الفین (pof) شباهت زیادی به پلاستیک شیرینگ pvc دارد. با این تفاوت که جنس آن نرم‌تر و انعطاف بیشتری دارد. این نایلون همچنین ضخامت کمی دارد و نسبت به pvc، قابلیت چاپ پذیری بهتری دارد.

به عنوان یک نکته قابل توجه، خوب است بدانید که رول پلی الفین نسبت به رول شیرینگ pvc بهداشتی‌تر است. به همین دلیل جهت بسته بندی محصولات بهداشتی و آرایشی، دارویی و غذایی که ممکن است پلاستیک در تماس مستقیم با محصول باشد، مناسب‌تر خواهد بود. رول نایلون پلی الفین در صخامت‌های ۱۲ تا ۱۸ میکرون قابل سفارش خواهد بود.

رول نایلون شیرینگ پلی اتیلن

این نوع رول نسبت به رول‌های pvc، ضخامت بیشتری دارد. به همین دلیل است که از نظر ظاهری، کدرتر خواهد بود. نایلون شیرینگ پلی اتیلن به صورت تک لا یا دو لایه در دستگاه شیرینگ تونلی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این رول پلاستیک همچنین نسبت به pvc، کیفیت بالاتر و قدرت جذب شوندگی بالاتری دارد. ضخامت بالاتر آن نیز باعث شده است قدرت چاپ پذیری بهتری داشته باشد و برای بسته بندی محصولات سنگین‌تر همچون پک‌های چند عددی آب معدنی، نوشابه یا کارتن‌های سنگین مناسب خواهد بود.

این نایلون‌ها در عرض‌های متفاوت و ضخامت بین ۹۰ تا ۴۰۰ میکرون قابل تولید هستند. رول‌های پلی اتیلن در دستگاه‌های شیرینگ پک تونلی با دوخت ال یک طرفه مستقیم، قرار می‌گیرند.

جمع‌بندی

با توجه به ویژگی‌های منحصر به فردی که نایلون شیرینگ دارد، این نوع نایلون‌ها به عنوان یکی از ملزومات بسته‌بندی در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می‌گیرند. به همین دلیل، آشنایی با این نوع نایلون و ویژگی‌های آن برای صنعت‌گران و کاربران بسیار حائز اهمیت است. جهت خرید نایلون شیرینگ از اینجا اقدام کنید.

دکمه بازگشت به بالا