کسب و کار ایرانیمجله عمومی

کاربرد بخاری ویلایی چیست؟

بخاری فضای باز امروزه کاربرد و استفاده های صحیحی را به ارمغان می آورند. بخاری‌های مختلفی که می‌توان در فضای باز استفاده کرد، معمولا در اواسط فصل استفاده می‌شوند.بخاری فضای باز انواع مختلفی دارد: ،ویلایی،و …. در واقع، وقتی هوا شروع به خنک شدن می کند یا تازه شروع به گرم شدن می کند، می توانید به لطف گرمایشی که در بیرون قرار داده شده است، از تراس یا بالکن خود نهایت استفاده را ببرید. خواه گاز، برق، چوب یا حتی بیواتانول، می تواند ثابت یا متحرک باشد و به اشکال مختلف برای رفع تمام نیازهای شما باشد.

گرمایش در فضای باز: چگونه انتخاب درستی داشته باشیم؟

ما در مورد دیگ های بخار، رادیاتورها، پنل های خورشیدی یا پمپ های حرارتی در مورد گرمایش زیاد صحبت می کنیم. با این حال، اگر در آپارتمانی با تراس، خانه، ویلا، قلعه یا بارج زندگی می کنید، چه کسی می داند، وجود بخاری در فضای باز ممکن است بسیار مهم باشد. اگر ممکن است شرم آور به نظر برسد که از باغ یا تراس خود در خارج از فصل تابستان، زمانی که گرما وجود ندارد، لذت نبرید، گرمایش در فضای باز می تواند این مشکل را برطرف کند تا بتوانید دوباره فضای باز را پیدا کنید. در سطور زیر همه چیز را برای شما توضیح می دهیم.

چرا از گرمایش یا بخاری در فضای باز استفاده کنیم؟

هنگامی که دما خنک تر است، بخاری در فضای باز به شما امکان می دهد همچنان از پاسیو یا باغ خود لذت ببرید. این سیستم برای رستوران ها و بارها که مایلند تراس های خود را تا زمستان گرم کنند بسیار محبوب است. اما گرمایش در فضای باز نیز با قیمت های بسیار رقابتی به افراد ارائه می شود. برای خانه های دارای باغ، وسیله ای ایده آل برای گرمایش است. در یک آپارتمان، اگر بالکن دارید (و مثلا سیگاری هستید)، گرمایش در فضای باز نیز می تواند مفید باشد. بدانید که این امکان برای شما وجود دارد که یک گرمایش خارجی ارزان و کارآمد پیدا کنید. همچنین خرید این نوع دستگاه به جای نصب ایوان بسیار در دسترس است.

علاوه بر نیازهای شخصی شما بسته به خانه شما، گرمایش در فضای باز مزایای زیادی دارد. اول از همه بدانید که مدل های آن انرژی بر نیستند. با نگه داشتن بخاری های کمکی، آنها انرژی بسیار کمتری مصرف می کنند. به عنوان مثال، یک منقل ۱۲ کیلوواتی (شومینه مکزیکی) با یک بطری گاز بوتان یا پروپان بیش از ۴۰ ساعت استقلال دارد. اگرچه دور از وسایل گرمایش داخلی مانند دیگ بخار که می تواند کل خانه را گرم کند، شعاع گرمایش آنها می تواند بسیار وسیع باشد. علاوه بر این، آنها بخاری های مقاومی هستند که برای مقاومت در برابر باد و تغییرات دما طراحی شده اند.

همانطور که اشاره کردیم، این دستگاه ها هزینه های گزافی ندارند و طراحی منظمی دارند که گرمایش فضای باز را تزئینی می کند. در نهایت توجه داشته باشید که برخی از مدل ها قابل حمل هستند و می توان آنها را به عنوان بخاری و باربیکیو در کمپینگ گرفت. گرمایش در فضای باز کارآمد، در دسترس و کاربرپسند، کیفیت های زیادی دارد.

مدل های مختلف چیست؟

چیزی برای همه وجود دارد، برای هر اندازه تراس. با قیمت های مختلف، کارایی های مختلف، سبک های مختلف. بنابراین مهم است که بخاری فضای باز مناسب را انتخاب کنید. لازم به ذکر است که توصیه می شود قبل از خرید، نظرات یک محصول را به دقت مطالعه کنید. روش‌های مختلفی برای دسته‌بندی بخاری‌های فضای باز (بر اساس انرژی، جزئیات، بر اساس فناوری…) وجود دارد، اما به طور کلی، ۴ مدل متمایز با توجه به جنبه‌های بصری آن‌ها وجود دارد:

انواع گرمایش:

 • بخاری پاسیو (یا بخاری مادون قرمز در فضای باز)
 • چتر گرم کن
 • منقل
 • شومینه در فضای باز

این مدل های مختلف همه موثر هستند. بنابراین انتخاب شما بر اساس این موارد خواهد بود: فضایی که دارید، انرژی مصرف شده (برق یا گاز)، قیمت دستگاه بخاری. به عنوان مثال، یک چتر گرمایشی می‌تواند با لامپ‌های مادون قرمز کار کند، حتی اگر پرمصرف‌ترین مدل الکتریکی، گرمایش معلق در فضای باز باشد. مدل‌ها متفاوت ساخته شده‌اند و دارای فناوری‌های متفاوتی هستند، اما گاهی اوقات به یک روش تغذیه می‌شوند.

همچنین توجه داشته باشید که برخی از برندها بخاری های پاسیو را در دسته بخاری پاسیو قرار می دهند. این توجه می تواند گیج کننده باشد. همچنین توجه داشته باشید که گرمایش از کف فقط در داخل خانه امکان پذیر است.

کدام گرمایش در فضای باز را انتخاب کنید: برقی، گازی یا چوبی؟

اینها ۳ انرژی اصلی برای گرم کردن بیرون از خانه هستند. همانطور که متوجه شده اید، گرمایش چوب در فضای باز برای سطوح گرمایش کوچک در نظر گرفته شده است. شومینه ها و منقل های فضای باز اغلب به دلیل جنبه های بصری زیبایی شناختی خود ادعا می شوند. برعکس، وسایل برقی و گازی قدرتمندتر هستند. گرمایش گاز در فضای باز دارای چندین مزیت خاص است:

 • فورا گرم می شود.
 • به پریز متصل نیست و می توان آن را از خانه دور کرد.
 • ممکن است برای اکثر دستگاه ها مناسب باشد.

معیارهای انتخاب بخاری فضای باز چیست؟

از جمله معیارهای انتخابی که باید در نظر گرفته شود، مهمتر از همه سلیقه شما و خواسته های شماست. یک هیتر هیزم سوز، آسایش حرارتی طبیعی و بویایی را ارائه می دهد (آتش چوب بوی خوبی می دهد!)، برای فضایی دلپذیرتر. برعکس، اگر به دنبال قدرت گرمایشی هستید، بخاری مادون قرمز در فضای باز با نیازهای شما سازگارتر خواهد بود. اگر قصد جابجایی منظم آن را دارید، جنبه بصری، فضا و حمل و نقل را نیز در نظر می گیرد. علاوه بر این عوامل انتخاب، سوالات فنی خاصی نیز باید پرسیده شود تا بتوان بهترین انتخاب را انجام داد.

چه منطقه را در نظر دارید که گرم نگه دارید؟

همانطور که در بالا ذکر کردیم، همه بخاری های فضای باز برای یک سطح گرمایشی در نظر گرفته نشده اند. این مورد در مورد گرمایش داخلی نیز صادق است. منقل گازی دارای استقلال طولانی مدت است اما محدوده عمل شما را بسیار کاهش می دهد. چه یک شومینه در فضای باز باشد یا یک منقل چوبی، سطح گرمایش به سختی مهمتر است. بنابراین، اگر می خواهید یک فضای بیرونی بزرگ را گرم کنید، بخاری پاسیو توصیه می شود.

بخاری فضای باز دستگاهی است که به کمک آن می توان برای مکان هایی مانند بالکن، حیاط، روف گاردن، باغچه، باغ و غیره گرمای مطبوع ایجاد کرده و در فصل‌های سرد سال مانند پاییز و زمستان در این مکان ها حضور داشته و اوقات خوشی را سپری نماییم. همچنین علاوه بر نام های ذکر شده نام های دیگری مانند هیتر تابشی و یا هیتر قارچی نیز به این بخاری تعلق می گیرد. با ما در ادامه این مقاله همراه بوده و اطلاعات مناسبی در مورد این دستگاه و موضوعات پیرامون آن کسب کنید:

معرفی بخاری فضای باز

هیتر فضای باز بهترین انتخاب برای این امر می باشد. که در روزهای سرد فصول پاییز و زمستان بتوانیم از فضای بیرون از منزل بهره برده و در مکانهایی مانند باغ و باغچه و حیاط به تفریحات مانند پخت کباب، دورهمی و تفریح بپردازیم. و بدون آنکه سرمای شدید پاییز زمستان بخواهد ما را اذیت کند بتوانیم اوقات بسیار مناسبی را با استفاده از آن برای خود و همراهان ما ایجاد نماییم. بسیاری میخواهند که بدانند آیا واقعا بخاری چتری می تواند تاثیر مثبتی در ایجاد گرما و از بین بردن هوای سرد داشته باشد. در جواب این سوال باید بگویم که بله، این بخاری در انواع مختلف آن ابعاد مختلفی دارد که کاربرد بسیار مناسبی دارد. و می تواند گرمای مطبوع را ایجاد نموده تا در نتیجه شما بتوانید اوقات خوشی را در محیط اطراف خود تجربه نمایید.

چگونگی عملکرد بخاری فضای باز

بخاری قارچی همچنین به بخاری یا هیتر قارچی نیز معروف می باشد. معمولاً با بهره گیری از انرژی های مختلف مانند گاز یا برق تولید گرما می نماید و گرمای مطبوعی را ایجاد می نماید. روش انتقال گرما در انواع مختلف بخاری فضای باز از بخاری های معمولی متفاوت بوده و برخلاف بخاری های رایج و معمولی که در مکان‌های مختلف از آنها استفاده می گردد. و گرما از طریق انتقال هوای گرم به مکان مورد نظر منتقل می گردد. در بخاری های فضای باز گرمای مورد نظر از طریق سر بخاری به فضای مورد نظر منتقل می شود.

اگر بخواهیم در این مسئله مثالی بزنیم می‌توانیم به خورشید اشاره نمود. به عبارت دیگر می توان گفت برای گرم کردن محیط اطراف خود به واسطه ای احتیاج ندارد. اما در عین حال بخارات معمولی برای اینکه بتوان گرمای مورد نظر را به محیط اطراف خود انتقال دهند به مولکول‌های هوا احتیاج دارند و در نتیجه بهتر و محیط اطراف خود را گرم کنند. واحدی که بر مبنای آن میزان گرمادهی و قدرت پوشش بخاری فضای باز در یک مورد مشخص می گردد BTU می باشد. معمولا این مورد از سمت تولید کننده بخاری فضای باز در قسمت مشخصات فنی محصول به صورت تمام و کمال ذکر می گردد.

خرید بخاری قارچی

در حالت کلی زمانی که قصد خرید یک بخاری قارچی را داریم باید به دو عامل اندازه و قدرت بخاری باید توجه کنیم. دو عامل با توجه به حجم فضایی که قرار است بخاری آنجا را گرم کنند و همچنین میزان افزایش دمایی که احتیاج است تا بخاری آن را تامین نماید مرتبط می باشد. برای مثال برای این که بتوانیم در یک محیط صد متری به اندازه ۱۰ درجه افزایش دمای ایجاد کنیم. به یک بخاری فضای باز با قدرت ۷۰ هزار btu احتیاج می باشد. همچنین یکی دیگر از مواردی که برای ایجاد گرمای مطبوع تر و جلوگیری از هدر رفتن گرما و صرفه جویی در مصرف سوخت می توان از آن استفاده نمود.

جلوگیری از نیروی باد می باشد با توجه به این موضوع نشان می دهد در منطقه سرعت باد بیش از ۲۵ کیلومتر در ساعت است. با بهره گیری از روشهای مختلف از سرعت باد در محیط کاسته و در نتیجه از هدر رفتن بی مورد انرژی صرفه جویی نماییم.

ابعاد و اندازه بخاری فضای باز

در حالت کلی مدل های مختلف بخاری فضای باز در طرح ها شتاب و ابعاد مختلفی قابل تهیه و عرضه می باشد. از متداول ترین انواع این بخاری ها در قسمت رستوران ها و کافی شاپ ها و در فضای آزاد این مکان ها مورد استفاده قرار می گیرند. و معمولاً از نوع بزرگ و ایستاده هستند. همچنین مدل های مختلف در انواع دیگر می توان به نوع دیواری، آویزی، رومیزی و غیره اشاره نمود. همچنین برای فضاهای مسکونی و خانگی نیز مدلهایی از هیتر فضای باز وجود دارد که با استفاده از آنها گرمای مناسبی برای خود و اعضای خانواده ایجاد نمود. و از حضور در روزهای سرد زمستان در فضای آزاد نهایت لذت را ببریم و تجربه ای جذاب داشته باشیم. آیا به دنبال راهی برای گرم کردن فضای بیرونی باغ، ویلا یا رستوران خود هستید و نمی‌دانید کدام دستگاه یا بخاری فضای باز برای شما کارآمد است؟

نشستن کنار بخاری فضای باز در محیط‌های آزاد مانند حیاط، تراس، پاسیو و غیره حس خوشایندی برایتان به همراه دارد. اگر از بخاری فضای آزاد برای گرمایش در فصول سرد استفاده کنید، هیچ دغدغه‌ای بابت سرمای هوا نخواهید داشت. از آنجایی که فضای باز به طور مستقیم تحت تاثیر دمای هوا قرار دارد، گرم کردن آن اهمیت دوچندانی پیدا می‌کند. از این جهت انواع بخاری مخصوص فضاهای روباز طراحی شده‌اند تا در اوج سرما، گرمای دلپذیری را تجربه نمایید.در این مقاله از وبسایت می‌خواهیم شما را با بخاری یا هیتر قارچی فضای باز آشنا کنیم. وسیله‌ای کاربردی برای فصل زمستان.

بخاری قارچی چیست؟

بخاری قارچی یا بخاری ایستاده، یکی از بخاری‌های پرکاربرد برای استفاده در فضاهای باز است.بخاری چتری دارای قدرت گرمایشی مناسبی بوده و قابل استفاده در فضاهای باز مختلفی همچون رستوران و کافی‌شاپ می‌باشد.همچنین اگر شما برای مراسم خود نیار به سیستم گرمایشی مناسب دارید، میتوانید جهت کرایه از طریق شماره های درج شده در سایت نیز اقدام کنید و توجه داشته باشید از آنجایی که بخاری چتری در فضای باز مورد استفاده قرار می‌گیرد، نیازی به رعایت نکات ایمنی سفت و سخت نیست. اما لازم است چند نکته مهم را رعایت کنید تا خطرات استفاده از این نوع بخاری را به حداقل برسانید.

 • حواستان به نشت گاز باشد چرا که حتی در فضای باز نیز امکان آتش‌سوزی در اثر نشت گاز وجود دارد.
 • هیتر را در مجاورت مواد اشتعال‌زا قرار ندهید.
 •  محل قرارگیری هیتر ترجیحاً خلوت‌تر باشد تا امکان برخورد با آن کاهش بیابد.

بخاری قارچی و انواع آن

همانطور که مشخص است، بخاری‌هایی که عموما برای استفاده در فضاهای بیرونی همچون؛ باغ، رستوران، حیاط، کافه و… طراحی شده‌اند و فضای مورد نظر را به خوبی گرم می‌کنند، به بخاری فضای باز یا بخاری قارچی شناخته می‌شوند. از آنجایی که اکثر مدل‌های این دستگاه گرمایشی، از نظر شکل ظاهری شبیه به قارچ هستند از این رو به آن بخاری یا هیتر قارچی نیز می‌گویند.

این بخاری‌ها برای آنکه در هر فضایی کارایی مطلوب داشته و مورد استفاده واقع شوند در شکل‌های گوناگونی طراحی و تولید می‌شوند. برخی از مدل‌های این بخاری، پرتابل یا قابل حمل و برخی دیگر غیر قابل حمل هستند و بایست در محل مورد نظر نصب شوند. در مجموع می‌توان انواع هیتر قارچی را از نظر شکل و ظاهری به موارد زیر تقسیم کرد:

 • بخاری قارچی ایستاده
 • بخاری قارچی رومیزی
 • بخاری قارچی آویزی

در میان این مدل‌ها، هیتر قارچی ایستاده و رومیزی بیشترین موارد استفاده را دارند و برای محیط‌های خارجی مانند باغ، ویلا، بالکن، روف گاردن و… استفاده می‌شوند.

انواع بخاری های فضای باز

اما یک تقسیم بندی دیگر نیز برای بخاری‌های فضای باز وجود دارد و آن، تقسیم بندی بر اساس نوع سوخت مصرفی این بخاری‌هاست.

 • بخاری فضای باز گازی
 • بخاری فضای باز برقی

بخاری‌های گازی از دو منبع گاز یعنی گاز پروپان و گاز شهری برای تولید گرما بهره می‌برند و بخاری‌های برقی نیز مسلما با اتصال به برق روند گرم شدن محیط را آغاز می‌کنند.

نحوه عملکرد هیتر قارچی

همانطور که گفتیم این بخاری‌ها، با سوزاندن گاز و یا با بهره‌گیری از انرژی برق، گرما تولید می‌کنند. برخلاف روش انتقال گرما در بخاری‌های معمولی، هیتر قارچی همچون خورشید، گرما را از طریق تابش منتقل می‌کند. به بیان دیگر، بخاری‌های معمولی با گرم کردن مولکول‌های هوا، محیط و ما را گرم می‌کنند، اما بخاری‌های قارچی با تابش گرما و بی‌واسطه گرما تولید می‌کنند. برای خرید بخاری فضای باز باید از میزان گرمایش یا قدرت گرمادهی آن آگاهی داشته باشیم تا مدل انتخابی قادر باشد به خوبی فضای مورد نظر ما را گرم نگاه دارد. قدرت و میزان گرمادهی این بخاری‌ها را با واحد BTU اندازه می‌گیرند.

واضح است هر چه عدد BTU بیشتر باشد قدرت گرمادهی بخاری نیز بیشتر می‌شود اما این بدان معنا نیست که بخاری با بیشترین میزان گرمادهی برای تمامی فضاها کارایی داشته باشد. بهتر است میان قدرت گرمادهی و متراژ فضا تناسب وجود داشته باشد تا محیط به خوبی گرم شود و از هدر رفتن گرما جلوگیری شود. به طور مثال، برای افزایش دمای 10 درجه‌ای فضایی با حجم 55 متر مکعب شما به گرماسازی با قدرت 35000BTU  نیاز خواهید داشت.

اندازه بخاری حیاطی

همانطور که گفته شد، می‌توان از بخاری حیاطی به سه صورت استفاده کرد، ایستاده، رومیزی و آویزی.از بخاری ایستاده بیشتر برای گرم کردن فضاهای باز بزرگتر استفاده می‌شود مانند باغ، رستوران، روف گاردن و..، بخاری رومیزی کاربردی خانگی داشته در نتیجه اگر در فضای بالکن، ویلا یا باغ، به یک دستگاه گرمایشی نیاز است بخاری قارچی رومیزی یک گزینه کاملا مناسب خواهد بود. می‌توانید آنها را بر روی میز یا در کنار فضای نشیمن خود قرار دهید و از گرمایش آنها بهره‌مند شوید.

در نهایت نیز بخاری‌های آوزی که حتما آنها را سردرِ بسیاری از فروشگاه‌ها دیده‌اید. این بخاری‌ها هم استفاده تجاری دارند و هم خانگی. ممکن است فضای کمی برای قراردادن یک هیتر ایستاده یا رومیزی داشته باشید در نتیجه گزینه هیتر آویزی برای شما بهترین انتخاب است. نصب این بخاری‌ها نیاز به تجهیزات کامل و حرفه‌ای داشته و باید توسط افراد متخصص انجام شود تا خطر سقوط به حداقل برسد.

رعایت نکات ایمنی در استفاده از هیتر فضای باز

 1. پیش از نصب حتما دفترچه راهنمای محصول را به طور دقیق مطالعه نمایید.
 2. به هنگام نصب و استفاده، در اطراف این بخاری‌ها فضای خالی در نظر بگیرید.
 3. از قراردادن هیتر فضای باز در نزدیکی مواد اشتعال‌زا خودداری کنید.
 4. در بخاری‌های گازی از سلامت اتصالات گاز و در بخاری برقی از سلامت سیم و پریز اتصال برق اطمینان حاصل کنید.
 5. هیترهای رومیزی یا مدل‌های خانگی را دور از دسترس کودکان قرار دهید.
 6. برای نصب هیتر آویزی بزرگ از افراد متخصص کمک بگیرید.

میزان فضای خالی توصیه شده برای بخاری فضای باز:

برای هیترهای پرتابل با گرمادهی حدود 35000 تا 50000 BTU، فضای خالی 75 سانتی و برای مدل‌های کوچکتر حداکثر 60 سانتی‌متر فضای آزاد نیاز است.

نتیجه گیری

خرید بخاری فضای باز در میان گروه‌های مختلف اهمیت دوچندانی پیدا کرده است. این وسیله را گزینه‌ای هوشمندانه برای گرمایش محیط آزاد برای برگزاری مراسمات و ایجاد شرایط مطلوب برای مشاغل مختلف است. به طور خلاصه این بخاری نوعی سیستم گرمایشی است که در محیط‌های بدون سقف و فضاهای باز به کار می‌رود.همچنین اگر تمایل به خرید این محصول ندارید میتوانید از طریق شماره های درج شده در سایت جهت کرایه بخاری و سیستم های گرمایشی نیز اقدام کنید.

این سیستم گرمایشی جهت پذیرایی از مهمان در فضای روباز عملکرد مطلوبی دارد و سرمای هوا را بی‌اثر می‌کند. وقتی هوا شروع به سرد شدن می‌کند، قرار دادن بخاری در فضای بیرونی امکان استفاده شما را از فضاهایی مانند تراس و حیاط فراهم می‌کند. این نوع بخاری در میان مشتریان با نام‌های هیتر قارچی یا بخاری قارچی نیز معروف شده است. بخاری فضای آزاد با سایر بخاری‌های معمولی مورد استفاده در فضاهای بسته تفاوت‌های بسیاری دارند که بیشتر به شیوه انتقال انرژی در میان آنها باز می‌گردد.

منبع:ویلاسازه

دکمه بازگشت به بالا