کسب و کار ایرانیمجله عمومی

کدام DSLR بهتر است؟ کانن یا نیکون ؟

دوربین عکاسی کانن بخریم یا نیکون؟ مقایسه کانن و نیکون

Canon یا Nikon: کدام دوربین DSLR بهتر است؟ سوالی که بسیاری از فیلسوف های بزرگ جهان را درگیر خود کرده است! در این مطلب ما مقایسه دوربین کانن و نیکون انجام خواهیم داد و سیستم این دوربین ها، لنز هایشان، قابلیت های کلیدی شان و بسیاری موارد دیگر را بررسی خواهیم کرد.

چه شرکتی بهترین دوربین های DSLR را می سازد؛ کانن یا نیکون؟ جواب دادن به این سوال غیر ممکن است. اگر اینطور نبود تا الان حتماً یکی از این شرکت های غول دوربین سازی از بین رفته بود. حقیقت این است که، Canon و Nikon سالها است که بهترین دوربین ها، لنز ها، فلاش ها و سایر لوازم جانبی را تولید می کنند. هر کدام از این شرکت ها را که انتخاب کنید، پول خود را در سیستم های وسیع خیلی قوی و با پشتیبانی بالا سرمایه گذاری کرده اید، که برای کارهای مبتدی تا کارهای حرفه ای و از عکاسی از مراسم عروسی گرفته تا عکاسی حرفه ای از حیات وحش می توانید از آن استفاده کنید.

در کل این سوال که کانن (Canon) بهتر است یا نیکون (Nikon)، سوال هوشمندانه ای نیست. در حقیقت خیلی پیش می آید که عکاسان دوربین خود را از Canon به Nikon و یا از Nikon به Canon تغییر دهند. مقایسه کانن و نیکون خیلی به این بستگی دارد که در آن برهه زمانی و در آن قسمت از دوربین که عکاس مد نظر دارد کدام شرکت پیشی گرفته است، که می تواند یک لنز جدید، امکانی جدید در سیستم فوکوس دوربین و یا امکان استفاده از ISO بالاتر باشد.

Scott Kelby عکاس و مدرس فوتوشاپ از دوربین Nikon به دوربین Canon رو آورده که این مسأله خیلی سر و صدا کرد، ولی خیلی افراد دیگری هم هستند که کار مشابه ای کرده اند؛ Adam Burton عکاس حرفه ای انگلیسی در زمینه طبیعت است که از دوربین Canon به دوربین Nikon رو آورده و Andy Rouse عکاس حیات وحش است که از Canon به Nikon و دوباره به Canon نقل مکان کرده است.

اما اکثر ما نمی توانیم هزینه این نقل مکان بین دوربین ها را متحمل شویم. معمولاً چندین سال گرفتار یک دوربین می شویم. اما این بدین معنی نیست که ما نمی توانیم کمی به دوربین های شرکت مقابل نگاه کنیم. با توجه به گفته هایمان می خواهیم به تفاوت دوربین های DSLR حال حاضر شرکت های کانن و نیکون بپردازیم و آنها را ارزیابی کنیم. در انتها نیز لیستی از نمایندگی کانن در ایران را آورده ایم. با ما همراه باشید.

مقایسه کانن و نیکون بهترین دوربین‌های عکاسی

·        سنسور با مگاپیکسل بالا

دوربین Nikon D850 با سنسور Full Frame ( فرمت FX ) در بین دوربین های DSLR با ۳۶٫۳ مگاپیکسل بیشترین تعداد پیکسل را دارد. این دوربین با عکسی با این ابعاد بسیار بالا را می توان با قیمتی کمتر از ۲۰۰۰£ خریداری کرد. اما با چنین مبلغی در بین دوربین های شرکت Canon ( با کمی هزینه بالاتر ) می توانید دوربین Canon EOS 5D Mark III را بخرید.

اما این دوربین تنها ۲۲٫۳ مگاپیکسل است، و فایل های عکس هایی که تولید می کند بسیار کم حجم تر از عکس های ۳۶٫۳ مگاپیکسلی است. شایعات زیادی وجود دارد مبنی بر اینکه Canon دوربینی با مگاپیکسل بالا عرضه خواهد کرد تا با Nikon D800 مقابله کند ( معمولاً از این دوربین با نام Canon EOS 3D نام برده می شود ) اما هیچ خبر قطعی ای اعلام نشده است. بنابراین، در مقایسه کانن و نیکون و راحتی تعمیر دوربین کانن، نیکون – Nikon برتری دارد.

·        LCD متحرک و لمسی

داشتن LCD های متحرک برای عکاسی از زوایای خاص کار را بسیار راحت تر می کند و در زمان فیلم برداری هم کار را ساده تر می کند. لمسی بودن LCD هم راحتی کار را ۱۰ برابر می کند. دوربین Nikon D500 از LCD متحرک در سال ۲۰۰۹ بهره می برد که در ادامه این مسیر دوربین های D5100، D5200 و D5300 هم LCD های متحرک داشتند.در این حال، شرکت Canon اولین دوربین با LCD متحرک خود را در سال ۲۰۱۰ با دوربین EOS 60D عرضه کرد، که در ادامه دوربین Canon EOS 600D هم در سال ۲۰۱۱ با LCD متحرک به بازار آمد.

اما اولین دوربینی که هم متحرک بوده و هم لمسی است دوربین Canon EOS 650D است که در سال ۲۰۱۲ عرضه شد. در راستای بهبود این دوربین، دوربین ۷۰۰D هم با LCD متحرک و لمسی ساخته شد، همچنین دوربین های ۷۰D و ۱۰۰D هم همین شرایط را برای LCD دارند. اما شرکت Nikon کماکان هیچ دوربین DSLR ای با LCD لمسی و متحرک وارد بازار نکرده است، اگر چه دوربینی Compact با نام Nikon 1 V3 با چنین شرایطی دارد. در این زمینه کانن – Canon برنده است.

·        نداشتن فیلتر Anti-Aliasing

اکثر دوربین های دیجیتال فیلتر Anti-Aliasing یا Low-Pass را در جلوی سنسور خود دارند. این فیلتر به این دلیل قرار داده شده تا با Moiré مقابله کند، Moiré خطوط رده رده یا رنگی ایست که گاهی اوقات در صفحات صاف با طرح های تکراری دیده می شوند، مانند لباس. فیلتر Anti-Aliasing این افکت Moiré را از بین می برد به این صورت که عکس دیجیتالی را کمی نرم تر می کند. دوربین D800E ( نسخه خاصی که از دوربین D800 در سال ۲۰۱۲ عرضه شد ) فیلتر جدیدی روی خود داشت که از سیستم Anti-Aliasing پشتیبانی نمی کند.

دوربین های Nikon D7100، D5300 و D3300 هم از فیلتر Low-Pass استفاده نمی کنند. این امکان این ۴ دوربین DSLR شرکت Nikon همه عکس های با وضوح بالایی می گیرند. اما هر مشکلی که افکت Moiré ایجاد کند را باید بعداً در برنامه های کامپیوتری برطرف کرد. نزدیک ترین دوربین Canon با چنین مشخصاتی دوربین EOS 20Da، و نسخه اصلاح شده آن EOS 60Da است. این دوربین بدون شک بهترین دوربین ها برای عکاسی از ستارگان است، چرا که از فیلتر اصلاح شده Low-Pass بهره می برند که مقدار بیشتری از اشعه ماورای قرمز را از خود عبور می دهد، که امکان ثبت سحاب های قرمز رنگ آسمانی را می دهد. در این زمینه نیکون – Nikon برنده است.

·        سیستم فوکوس خودکار پیوندی یا Hybrid

اکثر دوربین های DSLR از دو نوع فوکوس خودکار استفاده می کنند: فوکوس خودکار بر اساس سنجش موضعی که بسیار سریع انجام می شود و مخصوص استفاده از نمایاب یا Visor است و نوع دیگر فوکوس خودکار که دقت بالاتری دارد اما بسیار کند تر است؛ سنجش تضاد نوری که مخصوص استفاده از حالت نمای زنده یا Live View است. این دو نوع فوکوس با هم قابل مقایسه نیستند، چرا که در زمان استفاده از حالت Live View آینه رو به روی سنسور بالا رفته تا نور مستقیماً به سنسور دوربین برخورد کند؛ که این بدین معنی است که نور به قسمتی که برای فوکوس خودکار توسط سنجش موضعی تعبیه شده نمی رسد.

شرکت Canon با استفاده از سیستم فوکوس خودکار Hyprid این مشکل را برای زمان استفاده از Live View برطرف کرده است. سیستم Hybrid COMS AF که ترکیبی از هر دو سیستم است، در تمام دوربین های جدید شرکت Canon به غیر از EOS 1200D به کار گرفته شده است، به این صورت که با استفاده از سیستم فوکوس خودکار بر اساس سنجش موضعی در سنسور به سرعت بر روی سوژه فوکوس اولیه انجام می شود و سپس با استفاده از سیستم سنجش تضاد نوری اصلاح می شود و فوکوس دقیق تری ارائه می شود.

دوربین Canon 70D قابلیت پیشرفته تری با نام Dual Pixel CMOS AF دارد. این سیستم قابلیت فوکوس در ۸۰% از سنسور را با سیستم سنجش موضعی دارد. این سیستم در فیلمبرداری تأثیر قابل ملاحظه ای دارد، به این شکل که فوکوس خودکار نرم و پیوسته ای ایجاد می کند. سیستم فوکوس خودکار Hybrid در شرکت Nikon خلاصه می شود به سری دوربین های Nikon 1 که دوربین های Compact این شرکت هستند. در مقایسه کانن و نیکون، فعلاً کانن – Canon در این زمینه بهترین انتخاب است.

·        فیلمبرداری

با اینکه Canon اولین شرکتی نبوده که بر روی دوربین DSLR خود قابلیت فیلمبرداری با کیفیت HD قرار داده، ( شرکت Nikon در ماه August سال ۲۰۰۸ با دوربین Nikon D90 برای اولین بار فیلمبرداری HD را در دوربین DSLR آورد ) اما با دوربین Canon 5D Mark II برای اولین بار قابلیت فیلمبرداری با کیفیت Full HD 1080p را وارد دوربین های DSLR کرد.

به همین دلیل در زمینه فیلمبرداری دوربین Canon 5D Mark II بازار را تسخیر کرد و برای فیلمبرداری بعضی از فیلم های بزرگ هالیوود نظیر Marvel’s Captain America: The First Avenger، Iron Man 2 و The Avengers هم از این دوربین استفاده شده.شرکت Nikon بعد از عرضه دوربین D800 در زمینه فیلمبرداری با Canon وارد رقابت شد. که از این دوربین HD-SLR هم در فیلمبرداری سریال Dexter، سریال کوتاه و ترسناک Broken Night و فصل جدید سریال ۲۴ استفاده شده است.

هر دو دوربین Canon و Nikon قابلیت فیلمبرداری با کیفیت بالا Full HD را دارند. هر دو سیستم با یک میزان سرعت فیلمبرداری می کنند ( FPS – Frame per Second )، کنترل دستی نوردهی هر دو شبیه به هم است، هر دو دوربین برای ضبط صدا و استفاده از هدفون خروجی دارند. Canon اولین شرکتی است که سیستم قابل اعتمادی برای فوکوس پیوسته روی سوژه در حال حرکت برای فیلمبرداری با نام Dual Pixel CMOS AF ساخته است، و زمانی که با لنزهای Stepping Motor یا موتور پله ای همراه شود – لنز هایی که مخصوص فیلمبرداری ساخته شده اند – فوکوس خودکار آن بسیار نرم و ساکت خواهد بود. بنابراین در نهایت در این زمینه Canon برتری دارد.

·        خوش دست بودن

تفاوت ظریفی بین خوش دست بودن بدنه های دوربین های Nikon و Canon وجود دارد که با اختلاف زیاد مهمترین دلیلی است که به شما کمک می کند کدام دوربین برای شما مناسب تر است.تفاوت های بزرگ مربوط می شود به دوربین های رده میانی DSLR و دوربین های حرفه ای. دوربین های Canon یک کنترلر کوچک برای دسترسی سریع در پشت دوربین دارد، به همراه یک کنترلر در نزدیکی دکمه شاتر، و در اکثر دوربین ها، یک اشاره گر چند منظوره که با آن می توانید نقطه فوکوس خودکار را به سرعت تغییر دهید.

دوربین های DSLR شرکت Nikon دو کنترلر دارند، یکی در بالای دوربین و دیگری در پشت آن، به همراه یک کنترلر چند منظوره در پشت دوربین.دکمه باز کردن لنز، تنظیم فوکوس، تنظیم زوم و جبران نوردهی در دوربین Nikon در یک طرف است و در دوربین Canon تمام این تنظیمات در طرف مقابل قرار گرفته، بنابراین اگر بخواهید از دوربین یکی از این شرکت ها به دوربین شرکت رقیب مهاجرت کنید سخت می توانید به تنظیمات آن عادت کنید. Canon و Nikon در این زمینه با هم برابر هستند.

·        انتخاب لنز

وقتی بحث لنز می شود، دو شرکت Canon و Nikon با هم رقابت نزدیکی دارند و تقریباً با هم برابر هستند، اما هر شرکت برای خودش لنز های خاصی هم دارد. شرکت Nikon سالگرد ۸۰ سالگی تأسیس لنز های Nikkor را در سال ۲۰۱۳ جشن گرفت و اعلام کرد که تا ماه ژاونیه سال ۲۰۱۴ ۸۵ میلیون لنز Nikkor ساخته است. در مقابل، لنز شرکت سازنده لنز های Canon هنوز جوان است. سیستم EOS در سال ۲۰۱۲ ۲۵امین سالگرد تأسیسش را جشن گرفته.

البته، لنز های Canon EF با ساخت ۱۰۰ میلیون لنز تا ماه آپریل سال ۲۰۱۴ از Nikon پیشی گرفته است. شرکت Nikon سری لنز های F خود را در دوربین های DSLR خود ادامه داده، لنزی که ساخت آن در سال ۱۹۵۹ با دوربین Nikon F آغاز شد. این بدین معنی است که قابلیت تعویض پذیری بالایی در لنز های Nikon وجود دارد.لنز های قدیمی فوکوس دستی Nikkor که در سال ۱۹۶۰ برای دوربین های فیلمی Nikon ساخته شده بوده امروزه برای دوربین های DSLR جدید شرکت Nikon هم قابل استفاده است، و خیلی از لنز های فوکوس خودکار امروزی شرکت Nikon بر روی دوربین های قدیمی Nikon F هم کار می کنند. بعضی ناسازگاری هایی هم وجود دارد:

برای استفاده از لنز های قدیمی بر روی بدنه دوربین های جدید باید تغییراتی روی لنز اضافه شود تا نورسنجی دوربین کار کند، اما لنز های سری G Nikkor، که حلقه دیافراگم ندارند، بر روی دوربین های SLR با فوکوس دستی کار نمی کنند. البته هر دو شرکت لنز هایی دارند که ساخت آنها را ادامه ندادند، مخصوصاً شرکت Nikon، اما ما بر روی لنز هایی که هنوز تولید می شوند تمرکز می کنیم.

دکمه بازگشت به بالا