کسب و کار ایرانیمجله علمی و سلامت

چه کلینیک دامپزشکی برای مراقبت از حیوانات مناسب می باشد؟

ویژگی های بیمارستان دامپزشکی استاندارد و مجهز

به نقل از دامپزشک آنلاین؛ در سالهای اخیر افراد بسیاری حیوانات خانگی مختلفی را به سرپرستی قبول میکنند مثل من و احتمال زیاد شمایی که در حال مطالعه این مطلب در رابطه با ویژگی های یک دامپزشکی  خوب هستید ،با قبول این سرپرستی سگ‌ها، گربه‌ها و پرنده‌ها و حتی حیوانات جونده های زیادی به مجموعه خانواده‌ آنها اضافه می شوند. طبیعتاً نگهداری و مراقبت از این حیوانات دوست داشتنی نیاز به مراقب‌های بهداشتی و درمانی هم دارد. لذا سرپرست حیوانات حتماً باید به صورت منظم حیوان خانگی خود را تحت نظر بهترین مرکز درمانی دامپزشکی داشته باشند بنابراین شناخت و پیدا کردن یک کلینیک دامپزشکی خوب از نیاز های اساسی افرادی است که از حیوانات نگهداری  میکنند.

این نکته واضح است که هر چقدر که حیوان خانگی تحت نظر دامپزشک باشد، بسیار سریعتر متوجه کوچک ترین مشکل در سلامتی حیوان می شویم و بدیهی است در چنین شرایطی با کشف هر چه سریع تر اختلالات و یا بیماری ها خواهیم توانست از بروز مشکلات جدی تر که میتواند جان آن ها را تهدید می کند، پیشگیری کنیم. هر چند که ممکن است در بیشتر مواقع نیاز به خدمات دامپزشکی اورژانسی داشته باشید که در چنین شرایطی میتوانید از دامپزشکی های شبانه روزی استفاده کنید.

در این میان هر صاحب پت یا حیوان خانگی با این سوال مواجه است که یک کلینیک دامپزشکی خوب که مناسب حیوانات خانگی است چه ویژگیهائی دارد؟ هر چند پاسخ به این سوال کمی مشکل و پیچیده است اما داشتن برخی فاکتورها و امکاناتی که تواماً و یکجا در یک مرکز درمانی دامپزشی، موجود و قابل ارائه باشد می تواند در تصمیم گیری سرپرست حیوان موثر و تعیین کننده باشد.

یک کلینیک دامپزشکی ایده‌آل از چه بخش‌هایی تشکیل شده است؟

برای اینکه اطمینان داشته باشید، کلینیک دامپزشکی انتخابی شما بسیار مجهز بوده و از استانداردهای روز دنیا پیروی می‌کند، باید امکانات و خدمات کلی آن را مورد سنجش قرار بدهید. در مجموع، یک کلینیک ایده‌آل و مجهز دارای بخش‌های زیر است:

قسمت جراحی کلینیک دامپزشکی

حیوانات خانگی نیز ممکن است در اثر بیماری یا جراحت‌های مختلف نیاز به جراحی خاص داشته باشند. بخش جراحی یکی از مهم‌ترین قسمت‌های یک کلینیک استاندارد است. استفاده از تجهیزات و تکنولوژی‌های به‌روز و در عین حال پزشک جراح متبحر در یک کلینیک دامپزشکی، یکی از نشانه‌های بارز در مجهز بودن آن است. جراحی سزارین، جراحی عقیم‌سازی، جراحی دندان و انواع شکستگی‌های استخوانی و انواع جراحی‌های تومور و کیست‌های خوش‌خیم و بد‌خیم سرطانی در حیوان خانگی از جمله مواردی است که در بخش جراحی انجام می‌شود.

مجهز به دستگاه اندوسکوپی حیوانات و دستگاه های الکتروکوتربای پلار و مونوپلار جهت انجام الکترو سرجری واندوسکوپ جهت تشخیص ضایعات داخلی بدن، بدون آسیب و مداخله جراحی برای خارج کردن اجسام خارجی و بلعیده شده توسط حیوان. همچنین با کمک دستگاه اندوسکوپی، برونکوسکوپی و کولونوسکوپی حیوانات، کمک به تشخیص بیماری های گوارشی و ریوی و نیز تسریع در موارد نمونه برداری از دستگاه گوارش فراهم می باشد.

آزمایشگاه تخصصی دامپزشکی

یک مرکز درمانی دامپزشکی معتبر و خوب  لازم است مجهز به جدید ترین دستگاه های ازمایشگاهی روز دنیا از قبیل سل کانتر NIHON KOHDN بوده که توسط متخصصین کلینیکال پاتولوژی بصورت 24 ساعته تشخیص و گزارش نویسی گردد و امکان انجام آزمایش خون در یک دقیقه توسط دستگاه CBC آنالیزور و دیجیتال مخصوص حیوانات را داشته  و بتواند اندازه گیری کلیه فاکتورهای بیوشیمیایی خونی حیوانات توسط دستگاه اسپکترفتومتر و کلیه آزمایش های میکروبی، قارچی، انگلی، ادرار، پاتولوژی، هماتولوژی (خون شناسی)، انگل شناسی، بیوشیمی، قارچ شناسی، آنالیز تخصصی ادرار، میکروب شناسی، سیتولوژی، هورمونی، الکترولیتها و خدمات آزمایشگاهی ویژه طیور را نیز انجام دهد.

مرکز خرید برای حیوانات خانگی

یک کلینیک دامپزشکی ایده‌آل، باید یک فروشگاه مخصوص برای خرید بعضی ملزومات اساسی برای حیوانات خانگی داشته باشد. خرید انواع خوراکی و غذا، محصولات بهداشتی و مراقبتی، وسایل سرگرمی، باکس خواب و… از جمله ملزوماتی است که در فروشگاه‌ کلینیک‌های دامپزشکی استاندارد و مجهز به راحتی قابل تهیه است.

قسمت واکسیناسیون و تزریقات کلینیک دامپزشکی

کلینیک‌های دامپزشکی ایده‌آل همیشه یک بخش مجزا برای تزریق انواع واکسن و دارو برای حیوانات خانگی دارند. واکسن‌های دوره‌ای برای کنترل برخی از بیماری‌های ویروسی و انگلی نیز در بخش واکسیناسیون کلینیک برای حیوانات خانگی ترزیق می‌شوند.

بخش پانسیون کلینیک دامپزشکی

بخش پانسیون یا همان بخش بستری هم باید در یک کلینیک دامپزشکی وجود داشته باشد. بعضی از حیوانات خانگی بعد از جراحی و یا به دلیل بیماری، ممکن است به مراقبت‌های ویژه پزشکی احتیاج پیدا کنند که در این صورت، نیاز به یک کلینیک مجهز به بخش پانسیون احساس می‌شود. دقت داشته باشید، بخش پانسیون حتی برای نگهداری کوتاه‌مدت حیوانات خانگی هم می‌تواند خدمات ارائه بدهد.

زمانی که یک فرد سرپرستی یک حیوان خانگی را بر عهده می گیرد، اموری مانند ویزیت دوره ای، پیگیری واکسیناسیون و هر موضوعی که به کیفیت و سلامت زندگی حیوان مربوط باشد، بر عهده صاحب و سرپرست حیوان خانگی خواهد بود، اینکه چه سبک و روش زندگی را برای حیوان خانگی خود بسازید و چگونه او را تغذیه کنید، یکی از مهم ترین نکات است که نقش بسیار مهمی را در کیفیت زندگی حیوان خانگی شما خواهد داشت.

وقتی شما ساکن پایتخت و یا دیگر شهر ها هستید و به صورت مداوم به یک مرکز درمانی دامپزشکی مراجعه مینمایید، پرونده پت شما در آن مرکز دامپزشکی ثبت می شود و همان پرونده، گویای سوابق پزشکی و همچنین شناخت مطلوب دامپزشک از حیوان شما است، پس می‌ توان گفت پیدا کردن بهترین کلینیک دامپزشکی و یا بهترین بیمارستان دامپزشکی، می‌ تواند کیفیت معاینات دامپزشکی حیوان‌ خانگی شما را افزایش دهد و خطر بروز اشتباهات تشخیصی و درمانی را کاهش دهد

بخش رادیولوژی و آزمایشگاه کلینیک دامپزشکی

داشتن بخش رادیولوژی و عکس‌برداری، آندوسکوپی، سونوگرافی، آزمایشگاه و پاتولوژی مجهز، از دیگر خصوصیات مهمی است که یک درمانگاه دامپزشکی فوق پیشرفته، می‌تواند وجود داشته باشد. شاید حیوان خانگی شما علاوه بر معاینه بالینی توسط یک پزشک، به آزمایش‌ها و عکس‌برداری ویژه‌تری احتیاج داشته باشد. پس وجود یک مرکز مجزای رادیولوژی و بخش آزمایشگاه در یک کلینیک دامپزشکی، می‌تواند باعث راحتی شما از نظر نرفتن به یک مرکز دیگر بشود.

بخش زیبایی و بهداشتی

همیشه کلینیک‌های دامپزشکی ایده‌آل، یک بخش مخصوص با عنوان آرایشگاه و خدمات بهداشتی برای حیوان خانگی شما دارند. در این بخش، افراد ماهری مشغول به کارند که خدماتی همچون کوتاه کردن مو و ناخن  حیوانات خانگی را ارائه می‌دهند. از دیگر خدمات و بخش‌های درمانگاه‌های دامپزشکی ایده‌آل می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

  • بخش خدمات مربوط به آموزش و تربیت انواع حیوانات خانگی
  • مشاوره تولید مثل حیوانات خانگی توسط مربیان ماهر با دانش و اطاعات کافی
  • صدور گواهینامه معتبر برای خروج قانونی حیوان خانگی مورد نظر از کشور

راهنمای انتخاب کلینیک دامپزشکی استاندارد برای مراقبت از حیوانات

انتخاب کلینیک دامپزشکی مناسب برای حیوانات شما یک تصمیم حیاتی برای اطمینان از سلامت و رفاه آنها است. در انتخاب کلینیک دامپزشکی باید به موارد زیر توجه کرد:

مکان

به دنبال کلینیک هایی باشید که در موقعیت مناسبی قرار دارند، به خصوص اگر چندین حیوان دارید یا در مواقع اضطراری نیاز به دسترسی سریع دارید. یک کلینیک در نزدیکی می تواند در مواقع ضروری در زمان با ارزش خود صرفه جویی کند.

شهرت و اعتبار

از دوستان، خانواده یا صاحبان حیوانات توصیه بخواهید. بررسی ها و رتبه بندی های آنلاین همچنین می توانند بینشی در مورد شهرت کلینیک و کیفیت مراقبت هایی که ارائه می کنند ارائه دهند.

مدارک دامپزشکی

اطمینان حاصل کنید که کلینیک با دامپزشکان واجد شرایط و دارای مجوز است. سوابق تحصیلی، تجربه، و هر گونه گواهینامه یا تخصص اضافی را بررسی کنید.

خدمات ارائه شده

کلینیک های مختلف ممکن است خدمات مختلفی مانند مراقبت های سلامت عمومی، مراقبت های اورژانسی، جراحی، دندانپزشکی و غیره را ارائه دهند. کلینیکی را انتخاب کنید که با نیازهای خاص حیوانات شما هماهنگ باشد.

مراقبت های اورژانسی

بررسی کنید که آیا کلینیک خدمات اورژانسی 24 ساعته و 7 روز هفته را ارائه می دهد یا اینکه آیا آنها با یک کلینیک اورژانس در نزدیکی خود هماهنگی لازم برای ارجاع دارند. دانستن اینکه در مواقع اضطراری به کجا بروید بسیار مهم است.

تمیزی تسهیلات

برای ارزیابی تمیزی و وضعیت کلی کلینیک شخصاً به کلینیک مراجعه کنید. یک مرکز بهداشتی تمیز برای سلامت حیوانات شما ضروری است.

گزینه های هزینه و پرداخت

در مورد قیمت کلینیک برای خدمات و درمان های معمول استعلام بگیرید. برخی از کلینیک ها ممکن است طرح های پرداخت ارائه دهند یا بیمه حیوانات خانگی را بپذیرند که می تواند برای مدیریت هزینه ها مفید باشد.

تخصص

اگر حیوانات خانگی یا حیوانات عجیب و غریب با نیازهای خاص دارید، یک کلینیک با تجربه در درمان آن نوع حیوانات یا شرایط را در نظر بگیرید.

در دسترس بودن

ساعات کار کلینیک و در دسترس بودن قرار ملاقات را بررسی کنید. برخی از کلینیک ها ساعت های انعطاف پذیری را برای در نظر گرفتن برنامه های مختلف ارائه می دهند.

دکمه بازگشت به بالا