کسب و کار ایرانیمجله عمومی

از بین بردن لکه قهوه قدیمی روی فرش

حتما تا کنون چندین بار برایتان پیش آمده که چای یا قهوه روی فرشتان بریزد و برای تمیز کردن آن دچار مشکل بشوید. در این مطلب قصد داریم راهکار های موثر و سریع ترین روش های پاک کردن لکه چای و قهوه از روی فرش در منزل به کمک محلول های خانگی را به شما معرفی کنیم پس تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

پاک کردن لکه قهوه و چای از روی فرش در منزل

اگر لکه چای یا قهوه روی فرشتان ریخت نگران نباشید با چند راهکار ساده و با استفاده از چند محلول خانگی میتوانید لکه چای و قهوه را بطور کامل از روی فرش خود پاک کنید. تنها نکته ای که باید در نظر داشته باشید این است که هرچه سریعتر نسبت به پاک کردن لکه اقدام کنید بهتر است و اثر لکه روی فرش شما نخواهد ماند.

هنگامی که چای، قهوه یا نسکافه روی فرشتان میریزد ابتدا یک دستمال نخی تمیز یا چند دستمال کاغذی روی آن قرار دهید تا چای و قهوه جذب دستمال بشود. سپس باقی چای یا قهوه ریخته شده روی فرش را با قاشق جمع کنید.

اکنون میتوانید به وسیله محلول های خانگی که به شما معرفی میکنیم فرش خود را بصورت کامل تمیز کنید. فقط کافیست مقداری از این محلول ها را روی لکه بریزید و با دستمال نخی یا تکه ابر روی لکه بکشید و سپس فرش را آبکشی کنید و بگذارید هوا بخورد تا خشک شود.

بهترین محلول های پاک کننده خانگی

در منزل همه ما مقداری سرکه سفید، جوش شیرین، مایع ظرفشویی و یا آبلیمو پیدا میشود. با استفاده از این مواد میتوانید محلول خانگی مورد نظر خود را برای پاک کردن لکه قهوه، چای یا نسکافه درست کنید. در ادامه نحوه درست کردن محلول خانگی با هریک از این مواد را به شما توضیح خواهیم داد.

  • سرکه سفید
  • جوش شیرین
  • آبلیمو
  • مایع ظرفشویی
  • ماست
  • آب گازدار

پاک کردن لکه قهوه و چای از روی فرش با سرکه سفید

برای تمیز کردن لکه چای، قهوه یا نسکافه از روی فرش با استفاده از محلول سرکه سفید ابتدا باید مقداری کم سرکه سفید (حدودایک سوم لیوان) را با یک لیوان آب مخلوط کرده و به آن مقداری مایع ظرفشویی اضافه کنید. سپس مقدار کمی از این محلول را روی لکه اسپری کرده و با پارچه نخی یا ابر فشار دهید و تمیز کنید.

با فرش های مدما هیچ نگرانی برای کثیف شدن فرشت نخواهی داشت، خیلی راحت رو بنداز توی ماشین لباسشویی و بشورش!

پس از اینکه اثر لکه بصورت کامل از روی فرشتان پاک شد باید یک ظرف یا تشت زیر فرش قرار بدهید و محل لکه را آبکشی کنید. سپس اگر در منزل خود پنکه دارید آنرا مقابل لکه فرش قرار دهید تا فرش خشک شود. بهتر است هوای کافی به فرش برسد تا بوی سرکه آن برود و فرش بطور کامل خشک شود.

پاک کردن لکه قهوه، چای و نسکافه از روی فرش با مایع ظرفشویی

از آنجا که لکه قهوه، چای و نسکافه زیاد هم در برابر پاک شدن مقاومت نمیکند با محلول آب و مایع ظرفشویی هم میتوانید این لکه را از روی فرش پاک کنید. تنها در صورتی برای پاک کردن لکه قهوه با مایع ظرفشویی به مشکل برمیخورید که لکه مدت زمان زیادی روی فرشتان مانده و خشک شده باشد.

برای پاک کردن لکه قهوه، چای یا نسکافه که خشک شده باشد باید از جوش شیرین، ماست یا سرکه سفید استفاده کنید. حتی میتوانید جوش شیرین و سرکه را مخلوط کرده و به آن مایع ظرفشویی اضافه کنید تا قدرت پاک کنندگی آن بیشتر شود تا لکه سریع تر تمیز شود.

حتما بخوانید:

تمیز کردن لکه قهوه، چای و نسکافه از روی فرش با ماست

برای پاک کردن لکه های مختلف همچون شکلات، قهوه، چای، نسکافه و چربی میتوانید از ماست استفاده کنید. تنها کافیست مقداری ماست رقیق و آبکی را روی لکه بریزید و بگذارید چند دقیقه ماست روی لکه بماند. سپس با مقداری آب و مایع ظرفشویی که از قبل مخلوط کرده اید روی پارچه بریزید و سطح لکه را پاک کنید. حتی میتوانید از شیر بجای ماست استفاده کنید و نتیجه بگیرید.

تمیز کردن لکه چای و قهوه از روی فرش با جوش شیرین

جوش شیرین از بسیاری از محلول های تمیز کننده صنعتی هم قوی تر است! فقط کافیست یک یا دو قاشق جوش شیرین را با آب مخلوط کنید و به آن کمی مایع ظرفشویی اضافه کنید تا قدرت پاک کنندگی آن شما را شگفت زده کند. حتی اگر مقدار کمی نمک و سرکه سفید هم درون آن بریزید کمتر لکه ای توان مقابله و پاک نشدن در برابر این محلول را خواهد داشت.

نکته مهم: حتما پس از تمیز کردن لکه از روی فرش فرایند آبکشی و خشک کردن فرش را انجام دهید.

اگر دارید هر لحظه ممکن است فرشتان لکه بشود شما میتوانید از محلول جوش شیرین برای پاک کردن سایر لکه ها همچون لکه شربت، لکه روغن و چربی، نسکافه، لکه چسب قطره ای و شمع نیز استفاده کنید. فقط کافیست طبق دستور العملی که خدمت شما توضیح دادیم استفاده کنید. حتما به خاطر داشته باشید برای پاک کردن لکه از روی فرش های دستباف باید دقت بیشتری داشته باشید تا به فرشتان آسیب وارد نشود.

پاک کردن لکه قهوه، چای و نسکافه از روی فرش دستباف

در مورد فرش های ماشینی نکته ای که وجود دارد این است که قیمت فرش بسیار زیاد است و هنگامی که فرش کثیف و لکه میشود، در فرایند تمیز کردن آن باید حساسیت بیشتری را بخرج داد. برای پاک کردن لکه های مختلف از روی فرش دستباف نباید از مواد شوینده اسیدی استفاده بشود. همچنین از اگر میخواهید لکه روی فرش دستباف را با استفاده از جوش شیرین تمیز کنید باید خیلی مراقب باشید به بافت فرش آسیب نرسد.

حتما بخوانید:

پاک کردن لکه قهوه و چای از روی فرش با شستن فرش در لباسشویی!

بله درست خواندید! شما میتوانید لکه قهوه، نسکافه، چای و هر نوع لکه و کثیفی را از روی فرش خود با شستن در ماشین لباسشویی تمیز کنید. برای اینکار شما به فرش مدما نیاز خواهید داشت. فرش مدما دولایه است و لایه رویی طرح و نقش فرش را تشکیل میدهد و لایه زیرین پد زیر فرش است که وظیفه نگهداری لایه رویی و ضدلغزش بودن فرش در تمامی سطوح را بر عهده میگیرد. نکات و مراحل نحوه پاک کردن لکه قهوه از روی فرش ماشینی و دستبافت به روش های خانگی

پاک کردن قهوه از روی فرش این روزها دغدغه بسیاری از افراد گشته زیرا بارها برایمان پیش آمده که هنگام نوشیدن قهوه ناگهان دستمان به فنجان خورده و روی فرش ریخته است .از آنجا که قهوه جزء لکه های محلول در آب با رنگ دهی شدیدا بالا است، قطعا  باعث نگرانی های  زیادی می شود .

حتما براتون سوال پیش اومده که لکه قهوه روى فرش با چی پاک میشه؟به هیچ وجه نگران نباشید قالیشویی آنلاین نائین چند راهکار برای پاک کردن لکه قهوه از روی فرش به شما معرفی می کند که در صورت ایجاد بروز چنین مشکلی به سرعت بتوانید لکه باقی مانده را پاک کنید.پس در ادامه مطلب با ما همراه باشید :

دو نکته مهم در رابطه با پاک کردن قهوه از روی فرش وجود دارد که باید دقت شود:

  1. البته نکته مهم و قابل توجه در پاک کردن لکه ها، مخصوصا لکه هایی مانند قهوه که رنگ دهی بالایی دارند این است که به سرعت باید تمیز شود و سرعت عمل در این کار بسیار مهم است وگرنه بعد از خشک شدن لکه، امکان ماندگار شدن آن وجود دارد. پس اولین کاری که باید انجام بدهید به سرعت پس از ریختن قهوه روی فرش تا لکه تازه است، آن را تمیز کنید و فرصت را از دست ندهید و این مطلب را تا انتها بخوانید و وقت خود را صرف پیدا کردن راه حل این مشکل نکنید. چاره کار را همینجا برای شما نوشته ایم.
  2. لکه قهوه چون رنگ شدیدی دارد اگر هنگام پاک کردن به وسیله دستمال دقت نکنیم باعث می شود لکه قهوه به نقاط گسترده تری از فرش پخش شود پس برای جلوگیری از این کار باید از قسمت های خارجی لکه به سمت قسمت داخلی لکه پاک کردن را انجام بدهیم که لکه به مناطق گسترده تری پخش نشود.

ما در اینجا سعی داریم تعدادی روش  برای پاک کردن قهوه از روی فرش به شما معرفی کنیم:

پاک کردن لکه قهوه کم رنگ

در مواردی که لکه قهوه کم رنگ و در وسعت کوچکی باشد میتوانیم بدون استفاده از مواد شوینده و فقط با یک عدد حوله خشک ویک عدد حوله مرطوب و یک ظرف آب لکه را برطرف کنیم، باید به این صورت عمل کنیم که ابتدا با حوله خشک روی لکه قهوه فشار میدهیم که مقدار اضافی قهوه ریخته شده روی فرش جذب حوله شود و سپس با استفاده از حوله مرطوب و ظرف آب محل مورد نظر را تمیز میکنیم

حالا برای پاک کردن لکه های قهوه پررنگ تر و بیشتر از روش های زیر استفاده میکنیم:

پاک کردن لکه قهوه با محلول های پاک کننده

ابتدا مقادیر اضافی قهوه ریخته شده روی قالی را به وسیله یک پارچه تمیز تا حد امکان پاک کنید و جمع کنید، بدین صورت که پارچه را روی لکه فشار دهید تا جایی که لکه تقریبا خشک شود.سپس از محلول های پاک کننده (که در اخر مطلب انواع ان را ذکر می کنیم)و یک حوله مرطوب استفاده نمایید و به مدت 3 الی 5 دقیقه آن را روی قالی قرار دهید.

در ادامه رطوبت قالی را پاک کنید ولی توجه داشته باشید حوله مرطوب را روی قالی نکشید تا لکه پخش نشود. از محلول سرکه سفید(غیر رقیق شده) استفاده نمایید و آن را روی لکه چندین بار و هربار به مدت چند ثانیه فشاردهید سپس بعد از 15-20 دقیقه با استفاده از آب و یک اسفنج مرطوب روی قالی را پاک کنید و آبکشی انجام دهید تا مواد شوینده از قالی خارج شوند.

 

دکمه بازگشت به بالا