اقتصادیکسب و کار ایرانیمجله عمومی

بازار کار فارغ‌ التحصیلان‌ رشته‌ فیزیوتراپی

بازار کار و موقعیت های شغلی رشته فیزیوتراپی

فیزیوتراپی شیراز: افرادی که از رشته فیزیوتراپی، فارغ التحصیل می شوند ، از لحاظ اشتغال نگرانی نخواهند داشت. بیمارستان ها ، درمانگاه ها ، مراکز توانبخشی ، فدراسیون های ورزشی ، هلال احمر و … از جمله مکان هایی هستند که امکان اشتغال برای یک فیزیوتراپیست را فراهم می آورند. هم چنین افرادی که به قدر کافی مهارت و سابقه کاری داشته باشند ، می توانند با تاسیس یک مرکز فیزیوتراپی ، به صورت خصوصی مشغول فعالیت شوند.

بد نیست بدانید که فیزیوتراپی را درآمدزاترین رشته مرتبط با ورزش می دانند. علت هم که کاملا مشخص است! ورزش کاران حرفه ای در حین فعالیت ممکن است دچار مصدومیت هایی شوند که تا مدت ها از ادامه رشته ورزشی خود محروم شوند. از همین رو جهت بهبود اوضاع جسمانی خود به فیزیوتراپیست ها مراجعه می کنند تا هر چه سریع تر ، سلامت خود را به دست آورند.

بهترین فیزیوتراپی شیراز: یکی دیگر از عواملی که بر رشد بازار کار این رشته تاثیر دارد ، رشد جمعیت سالمندان است. چرا که سالمندان جزو اقشاری هستند که بیش از سایرین به انجام حرکات توانبخشی نیاز دارند. بنابراین با توجه به افزایش تعداد آن ها و گذر زمان ، آینده شغلی فیزیوتراپیست ها بیشتر تضمین می شود.

یکی دیگر از موارد جالب که باعث بهبود آینده شغلی این رشته می شود ، نشستن زیاد است! از آن جا که امروزه مشاغل زیادی با کامپیوتر انجام شده و افراد مجبورند ساعت های زیادی را به صورت نشسته کار کنند ، صدمات بسیاری بر آن ها وارد می شود. بنابراین لازم است برای بهبود اوضاع خود ، به مراکز فیزیوتراپی مراجعه نمایند. چنین عواملی باعث شده است که فیزیوتراپی ، از سوی یک سایت آمریکایی ، دومین شغل رو به رشد در سال 2017 شناخته شود. به طوری که میزان استخدام فیزیوتراپیست های آمریکایی در سال های 2010 تا 2020 با افزایش 39 درصدی رو به رو است. این آمار در حالی است که میزان افزایش استخدام سایر مشاغل حدود 14 درصد می باشد.

درآمد یک فیزیوتراپیست در ایران و جهان

فیزیوتراپی در منزل شیراز: در رابطه با میزان درآمد فیزیوتراپیست ها در ایران آمار دقیقی در دست نیست اما می توان گفت درآمد آن ها باهم یکسان نمی باشد. زیرا تجربه ، مهارت و سابقه آن ها با یکدیگر متفاوت است. هم چنین محیط کاری بر میزان درآمد افراد تاثیرگذار است. آن دست از فیزیوتراپیست ها که دارای یک مرکز طب فیزیکی خصوصی هستند ، به مراتب از فردی که در بیمارستان ها کار می کند ، درآمدی بیشتر خواهند داشت. متوسط درآمد فیزیوتراپیست ها در کشور آمریکا ، بیش از 85 هزار دلار می باشد. این مبلغ در کشور استرالیا ، بیش از 60 هزار دلار در سال و برای فیزیوتراپیست های کشور انگلستان ، بسته به سمت شغلی ، بین 30 تا بیش از 62 هزار دلار تخمین زده می شود. بنابراین می توان گفت فارغ التحصیلان رشته فیزیوتراپی از درآمد خوبی نسبت به قشر عظیمی از جامعه برخوردار بوده و نگرانی بابت کسب درآمد نخواهند داشت.

توانایی های لازم جهت تحصیل در رشته فیزیوتراپی

اولین موردی که برای یک دانشجوی رشته فیزیوتراپی بسیار حائز اهمیت است، توانایی جسمی و روحی وی است. این مولفه تقریبا برای تمام رشته های پزشکی ، پیراپزشکی و مانند آن ها الزامی است. دانشجویان این رشته با انواع مختلفی از بیماران سر و کار دارند که ممکن است دچار بیماری های عفونی باشند ، عقب مانده ذهنی یا جسمی باشند و … . از همین رو باید روحیه رو به رو شدن با آن ها را داشته باشند. هم چنین بسیاری از این بیماران و یا همراهان و نزدیکان آن ها ، از روحیه خوبی برخوردار نیستند. بنابراین یک فیزیوتراپیست باید روحیه بالایی داشته باشد تا بتواند به همگی آن ها آرامش خود را القا کند.

هم چنین ممکن است برخی مواقع ، مدت زمان زیادی را ایستاده سپری کرده و یا مجبور به راه رفتن باشند. بنابراین باید توانایی تحمل شرایط دشوار را داشته باشند. علاقه مندان به رشته فیزیوتراپی باید از صبر و حوصله بسیاری برخوردار باشند. زیرا گاهی اوقات با بیمارانی مانند افرادی که سکته کرده و یا دچار معلولیت ذهنی هستند رو به رو می شوند که درمانشان به کندی پیش می رود. دانشجویان رشته فیزیوتراپی باید دانش کافی در درس فیزیک و زیست شناسی را داشته باشند. زیرا هم زمان با دستگاه های الکتریکی و بدن انسان کار می کنند.

بهتر است علاقه مندان به این رشته از خلاقیت بالایی برخوردار باشند که پس از فارغ التحصیلی و در مواجهه با هر بیمار ، بتوانند بهترین روش های درمان را با هم ترکیب کرده و به بهترین نحو ممکن ، آن ها را مداوا کنند. اما دانشجویانی که بدون هیچ خلاقیتی از این رشته فارغ التحصیل می شوند ، تنها به عنوان یک تکنسین فیزیوتراپی شناخته می شوند.

وظایف یک فیزیوتراپیست

وظایف یک فیزیوتراپیست

علاوه بر تمام مطالب فوق لازم است بدانید که یک فیزیوتراپیست ، وظایفی را نیز بر عهده دارد که باید به خوبی آن ها را انجام دهد. برخی از این وظایف به شرح زیر می باشد.

 • مشاوره به بیماران در رابطه با رژیم غذایی ، ورزش و …
 • تهیه گزارش درمان در پایان جلسات فیزیوتراپی و ارائه آن به پزشک بیمار
 • ارائه آموزش های لازم به بیماران و خانواده های آن ها در جهت رفع و بهبود بیماری
 • انجام اعمال فیزیوتراپی بیماران از جمله ماساژ ، گرما دادن و …
 • طراحی و تهیه برنامه درمانی برای بیماران متناسب با وضعیت روحی و جسمی آنان
 • همکاری با پزشکان و توجه به تشخیص پزشکان در مورد بیماران
 • استفاده از دستگاه های مختلف فیزیوتراپی جهت درمان بیماران
 • بررسی روند پیشرفت و بهبود بیماران

وضعیت ادامه تحصیل در رشته فیزیوتراپی

دانشجویانی که از مقطع کارشناسی رشته فیزیوتراپی فارغ التحصیل شوند، می توانند تا مقطع دکتری به ادامه تحصیل بپردازند. اما مجاز به شرکت در هر رشته ای نمی باشند. این افراد باید رشته هایی از مقطع کارشناسی ارشد را انتخاب کنند که مدرک کارشناسی فیزیوتراپی ، مورد قبول برای آن ها باشد. در مقطع دکتری نیز همین روال با توجه به مدرک کارشناسی ارشد وجود دارد. در جدول زیر لیست رشته های مجاز در مقطع ارشد و دکتری نام برده شده اند.

گرایش های رشته فیزیوتراپی در مقاطع تحصیلات تکمیلی
کارشناسی ارشد
فیزیوتراپی فیزیولوژی فیزیوتراپی ورزشی مدیریت توانبخشی
علوم تشریحی سلامت سالمندی ارگونومی فیزیک پزشکی
دکتری
فیزیوتراپی مشاوره توانبخشی علوم بیومدیکال مقایسه ای مهندسی پزشکی (رباتیک پزشکی)
سالمند شناسی بیولوژی تولید مثل مهندسی بافت نانوفناوری پزشکی
علوم اعصاب علوم تشریحی ارگونومی بهداشت حرفه ای
فیزیولوژی ورزشی علوم سلولی کاربردی مهندسی پزشکی (بیوالکتریک) کار درمانی
پزشکی مولکولی فیزیولوژی مطالعات اعتیاد مدیریت اطلاعات سلامت
علوم تغذیه مدیریت خدمات بهداشتی درمانی علوم و فناوری های تصویربرداری پزشکی – گرایش تصویربرداری عصبی فیزیک پزشکی
سیاست گذاری سلامت

با توجه به تعدد رشته ها و این که در این جدول مشخص نیست با کدام مدرک مقطع کارشناسی ارشد می توان به تحصیل در دکتری پرداخت، می توانید از  و ارشد، استفاده نمایید.

دانشگاه های ارائه دهنده رشته فیزیوتراپی در سال 98

 • دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی – تهران
 • دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی – تهران
 • دانشگاه علوم پزشکی اصفهان
 • دانشگاه علوم پزشکی ایران
 • دانشگاه علوم پزشکی بابل
 • دانشگاه علوم پزشکی تبریز
 • دانشگاه علوم پزشکی تهران
 • دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور – اهواز
 • دانشگاه علوم پزشکی زاهدان
 • دانشگاه علوم پزشکی سمنان
 • دانشگاه علوم پزشکی شیراز
 • دانشگاه علوم پزشکی کرمان
 • دانشگاه علوم پزشکی گیلان – رشت
 • دانشگاه علوم پزشکی مشهد
 • دانشگاه علوم پزشکی همدان

سوالات متداول

1- چرا فیزیوتراپی را با عنوان طب فیزیکی نیز می شناسند؟

چرا که این روش درمان، بدون استفاده از هیچ گونه دارو و مواد شیمیایی صورت می گیرد.

2- دانشجویانی که از مقطع کارشناسی رشته فیزیوتراپی فارغ التحصیل شوند تا چه مقطعی می توانند ادامه تحصیل دهند؟

این دسته از افراد می توانند تا مقطع دکتری به ادامه تحصیل بپردازند، اما مجاز به شرکت در هر رشته ای نمی باشند.

3- جهت تحصیل در رشته فیزیوتراپی می بایست دارای چه توانایی هایی باشیم؟

داشتن توانایی جسمی و روحی به دلیل کار با بیماران بسیار حائز اهمیت است.

دکمه بازگشت به بالا