کسب و کار ایرانیمجله عمومی

تاریخچه دستگاه چاپ در ایران و جهان

قدمت و تاریخچه چاپ در جهان به اواخر قرون وسطی می رسد. نویسندگان و تاریخ نویسان منشا پیدایش و بکارگیری چاپ را کشور چین معرفی می کنند و اعتقاد دارند این صنعت از سرزمین چین به اروپای غربی رسیده است.نحوه ابداع و اختراع صنعت چاپ و دستگاه چاپ تامپو کاملا مشخص نیست با  این که اروپایی ها آن را از آن خود می پندارند اما با توجه به شواهد موجود مبدا پیدایش صنعت چاپ کشور چین می باشد. ورود صنعت چاپ به ایران مربوط به حدود صد سال پیش است که یک نقطه عطف در تاریخ ایران محسوب می شود.

تاریخچه صنعت چاپ در جهان

قبل از اینکه صنعتی به نام چاپ به وجود بیاید کتاب ها به صورت دست نویس تکثیر می شدند. در امپراطوری های روم، آتن و … کتاب ها و شاهکارهای ادبی را با دست می نوشتند و به این ترتیب نسخه های جدیدی تولید می کردند. چنین روندی در قرون وسطی رواج داشت. این کار باعث می شد قیمت کتاب به حدی گران باشد که مردم عادی نتوانند آنها را خریداری کنند و تنها عده ی کمی توانایی خرید این کتاب ها را داشته باشند. برای همین سبب می شد تا شرایط خواندن کتاب و استفاده از علوم مختلف برای همگان فراهم نباشد.

تاریخ چاپ صنعتی در ایران به پنج قرن پیش از میلاد یعنی به زمان پادشاهان هخامنشی و مهرهای سلطنتی می رسد که برای تأیید احکام و فرمان های حکومتی از آن ها استفاده می کردند. ورود واژهٔ چاپ به زبان فارسی را به اواخر قرن هفتم هجری و زمان سلطنت ، پسر (690–694ق) نسبت می دهند و آن مربوط به پول های کاغذی ای بوده که به آن چاو یا کا او می گفتند. این دستگاه بسیار ساده بود و بر اساس پِرِس و روی استوار بود. عده ای نیز معتقدند واژهٔ چاپ همان چهاب یا چهابه است در به مفهوم مهری که با آن بر روی پارچه نقش می زدند. به ظن برخی، لغات «چاپ» و «چاپ خانه» از همین دوره وارد زبان فارسی شده و اصل آن از «چاو» و «چاوخانه» گرفته شده است. البته لغت چاپ را از ریشه «چهاپ» یا «چهاپه» سانسکریت می داند.

صنعت چاپ

خدمات چاپ صنعتی، فرآیندی برای تکثیر تصاویر و متون بر روی کاغذ، پارچه، پلاستیک و دیگر مواد است. این صنعت قدمتی دیرینه دارد و از گذشته تا به امروز نقش مهمی در انتقال اطلاعات و دانش داشته است.

تاریخچه خدمات چاپ صنعتی:

 • چاپ در چین: اولین نمونه های چاپ در جهان در قرن دوم میلادی در چین اختراع شد. در آن زمان از روش حکاکی روی چوب برای چاپ استفاده می شد.
 • چاپ در کره: در قرن هشتم میلادی، روش چاپ با حروف متحرک در کره اختراع شد.
 • چاپ در اروپا: یوهانس گوتنبرگ در قرن پانزدهم میلادی، چاپ با حروف متحرک را در اروپا اختراع کرد. این اختراع نقطه عطفی در صنعت چاپ بود و به گسترش سریع دانش و اطلاعات در اروپا کمک کرد.

انواع چاپ:

 • چاپ افست: این نوع چاپ برای چاپ در تیراژ بالا و با کیفیت بالا استفاده می شود.
 • چاپ دیجیتال: این نوع چاپ برای چاپ در تیراژ کم و با سرعت بالا استفاده می شود.
 • چاپ فلکسو: این نوع چاپ برای چاپ روی سطوح مختلف مانند پلاستیک، پارچه و فلز استفاده می شود.
 • چاپ گراور: این نوع چاپ برای چاپ تصاویر با کیفیت بالا و جزئیات دقیق استفاده می شود.

کاربردهای صنعت چاپ:

 • چاپ کتاب و مجله
 • چاپ روزنامه
 • چاپ کارت ویزیت، بروشور، تراکت و دیگر اقلام تبلیغاتی
 • چاپ لیبل و برچسب
 • چاپ بسته بندی
 • چاپ نقشه و کاتالوگ
 • چاپ عکس و پوستر
 • چاپ بوم نقاشی و تابلو

چالش های صنعت چاپ:

 • ظهور فناوری های دیجیتال: ظهور فناوری های دیجیتال مانند اینترنت و کتاب های الکترونیکی، چالشی برای صنعت چاپ سنتی ایجاد کرده است.
 • افزایش رقابت: با افزایش تعداد چاپخانه ها، رقابت در این صنعت افزایش یافته است.
 • افزایش قیمت مواد اولیه: افزایش قیمت مواد اولیه مانند کاغذ و جوهر، سودآوری صنعت چاپ را تحت تاثیر قرار داده است.

آینده صنعت چاپ:

با وجود چالش های موجود، صنعت چاپ همچنان نقش مهمی در دنیای امروز دارد. پیشرفت های تکنولوژی مانند چاپ سه بعدی و چاپ دیجیتال، فرصت های جدیدی برای این صنعت ایجاد کرده است.

History of printing machine in Iran and the world

در قرون وسطی کاتبان بر روی پوست گاو یا گوسفند می نوشتند و از صد سال قبل از شارلمانی، از پاپیروس دیگر استفاده نشد. می گویند کاغذ از سرزمین های اسلامی وارد اروپا گردید. کاغذ برای اولین بار در سرزمین های مدیترانه ای که با کشورهای اسلامی در ارتباط بودند دیده شده است. مسلمانان شیوه تولید کاغذ را از مردمان سرزمین چین یاد گرفته بودند.

طراحی و چاپ کاتالوگ

برای درست کردن کاغذ از الیاف گیاه استفاده می کردند به اینصورت که آن را خرد نموده و به شکل خمیر در می آوردند و سپس خمیر بدست آمده را به صورت یک لایه نازک در آورده و بر روی یک پارچه یا صفحه پهن می نمودند و فشار می دادند تا آب اضافی از آن خارج شود. بدین ترتیب در اواخر قرون وسطی دیگر پوست و کاغذ پوستی جای خود را به کاغذ گیاهی داد.برای اطلاعات بیشتر مقاله هنر لیتو گرافی را بخوانید.

اگرچه اشپیل فوگل هیچ اشاره ای در کتاب خود به کشور چین و مشرق زمین در ابداع صنعت چاپ نکرده است اما باید منشا این هنر را کشور چین دانست. بنابراین مراحلی که چاپ را متحول کرده هنوز نامشخص می باشد. عبدالحسن آذرنگ در کتاب خود به این نکته اشاره می کند که : « یک کیمیاگر چینی به نام پیشنگ در حدود سال ۱۰۴۰ میلادی با استفاده از گل و یک چسب مخصوص ترکیبی را درست کرد و به وسیله آن حروف را ساخت و این حروف را در کوره پخت تا محکم شود.

پیشنگ با در کنار هم قرار دادن حروف و محکم کردن آنها با وسیله ای فلزی، مخلوطی از خاکستر، موم و رزین را روی آن می مالید و صفحه ای که حروف روی آن قرار داشتند با ملایمت حرارت می داد. پس از اینکه نقش حروف بر روی صفحه منتقل می شد، قطعات حروف را با حرارت از هم جدا می کرد. بعدا، این کار پیشنگ را حروف چینی نامیدند.»

بعد از قرن دوازدهم، غرب برای چاپ از قالب های چوبی حکاکی شده استفاده می کرد ولی در قرن پانزدهم دستگاهی ابداع شد که از جنس فلز بود و به صورت متحرک می توانست نسخه های متعددی از یک کتاب را با سرعت زیاد چاپ نماید.البته تحولی که از قرن ۱۲ تا ۱۵ صورت گرفت بسیار آرام و کند بود اما این تحول در فاصله بین سال های ۱۴۴۵ تا ۱۴۵۰ میلادی شتاب زیادی گرفت و به بالاترین حد خود رسید.

یکی از اهالی مانیتس به نام یوهانس گوتنبرگ در صنعت چاپ نقش تاثیرگذاری ایفا نمود. او چاپ یک انجیل را که به انجیل گوتنبرگ معروف شد در سال ۱۴۵۵ تمام کرد و این انجیل اولین کتابی بود که به وسیله چاپ متحرک تکثیر می شد. صنعت جدید چاپ در نیمه دوم قرن ۱۵ به سرعت در اروپا گسترش پیدا کرد. در دهه ۱۴۶۰ میلادی چاپخانه های بسیاری در سرتاسر امپراتوری روم راه اندازی شدند و پس از ده سال به کشورهایی چون فرانسه، ایتالیا، اروپای شرقی و اسپانیا رسیدند. یکی از شهرهایی که به مرکز چاپ معروف شد ونیز بود که تا سال ۱۵۰۰ میلادی، حدود دو میلیون نسخه کتاب در آنجا چاپ شد و تعداد چاپخانه های این شهر به صد عدد می رسید.

پس از ۲۰ سال از اولین تلاش هایی که گوتنبرگ برای چاپ انجام داد، صنعت چاپ در شهرهای فلورانس، ونیز، لیون و پاریس به وسیله سطوح برجسته به صورت محدود رواج پیدا کرد. به دلیل هزینه های زیاد، دستگاه چاپ تنها برای افراد ثروتمند در دسترس بود و به همین جهت برای زمان طولانی مورد استقبال عموم قرار نگرفت. پس از گذشت ۳۰۰ سال از ساخت دستگاه چاپ گوتنبرگ در سال ۱۷۹۶ میلادی، شخصی به نام آلوئیس زنه فلدر که یک نمایش نامه نویس اهل آلمان بود، لیتوگرافی یا چاپ سنگی را اختراع نمود. نحوه کار به این صورت بود که متنی را بر روی سنگ حکاکی می کردند که می توانست در حدود ۷۵۰ صفحه را به خوبی چاپ کند.

دستگاه چاپ سابلیمیشن

دستگاه چاپ سابلیمیشن به دستگاه‌های پرس حرارتی سابلیمیشن گفته می‌شوند که در انواع مختلف توسط گروه تبلیغاتی به کشور ایران وارد می‌شود. نمایندگی انواع دستگاه چاپ سابلیمیشن برند Freesub را رد ایران به فروش می‌رساند.مهم‌ترین عنصر چاپ در فرآیند چاپ سابلیمیشن دستگاه پرس حرارتی است؛ اما در کنار این دستگاه شما ملزومات دیگری مانند کاغذ ترانسفر، جوهر، پرینتر جوهر افشان و محصول خام را نیز، نیاز دارید که ما این ملزومات را در در اختیار شما قرار می‌دهیم.

تمامی دستگاه‌ها به همراه آموزش و همچنین پشتیبانی کامل آنلاین و تلفنی در اختیار مشتریان قرار می‌گیرد. تمامی محصولات دارای گارانتی یک ساله است.در صورت نیاز به شما مشاوره می توانید با بخش پشتیبانی ارتباط برقرار کنید؛ لازم به ذکر است که از لحاظ کیفیت  این محصول در رده بالایی قرار دارد و تفاوت آن‌ در برخی امکانات ثانویه مانند تنظیمات دما و یا لمسی بودن آن‌ است.

دکمه بازگشت به بالا