کسب و کار ایرانیمجله ورزشی

آناتومی کفش بسکتبال

اگر فردی هستید, که بنا به مسائل کاری و یا عادت روزانه, در طول روز مسافت زیادی را پیاده روی می کنید, لذا داشتن یک برای شما از اهمیت بسیار زیادی باید برخوردار باشد. از طرفی, پیاده روی همواره, بمنظور افزایش سلامت جسمانی, توسط متخصصان ورزشی و پزشکان به عموم مردم توصیه می شود.

جالب است که بدانید که هر قدمی که در زمان راه رفتن برمیدارید, بروی سایر اندام شما از قبیل قوزک, زانو, لگن و کمر نیز اثر می گذارد, بطوریکه نیرویی در حدود 1.5 تا 6 برابر وزن بدن, بسته به اینکه پیاده روی می کنید یا می دوید, بروی هر پای شما در زمان راه رفتن و یا دویدن وارد می شود. حال اگر کفش شما قادر نباشد ساپورت کافی بروی قوس کف پا و پاشنه پا اعمال نماید, نیروی زیادی ممکن است که بروی پا, زانو و کمر شما وارد شود که در دراز مدت باعث بروز دردهای شایع , و , شود. این موارد اهمیت برخورداری از یک کفش پیاده روی مناسب را بیش از پیش نمایان می سازد. در این مقاله سعی به معرفی بخش های مختلفی, که یک کفش پیاده روی استاندارد باید برخوردار باشد, می پردازیم. البته الزاما تمامی کتونیهای خوب همه این موارد را دارا نمی باشند, و بعضی از تولیدکنندگان ممکن است قسمتهایی از این موارد را از کفش حذف یا به آن اضافه نمایند. این قسمتها شامل:

1- آستر (Lining): پارچه نرمی است که در داخل کفش, جهت افزایش راحتی, بکار گرفته می شود.

2- سوراخ بند کفش (Eyelets): سوراخ های کوچکی, که در دو طرفه لبه کفش برای قرار گیری بند کفش, می باشند.

8- زبانه (Tongue): یک زبانه پددار باعث افزایش راحتی و سازگاری کفش می شود.

10- کفی کفش (Insole): این قسمت باعث افزایش راحتی کف پا و ساپورت قوس کف پا می شود.

12- قسمت میانی زیره کفش (Midsole): این قسمت بین کفی کفش و قسمت خارجی زیره کفش قرار دارد و وظیفه اصلی جذب نیروهای اصلی در زمان پیاده روی را برعهده دارد.

13- نگهدارنده پاشنه (Heel counter): قسمت پشتی کفش می باشد که از پلاستیک سخت می باشد و وظیفه آن محافظت از ناحیه پاشنه و قوزک می باشد.

15- قسمت خارج
نحوه خرید کفش بسکتبال:
چه یک بازیکن تیم باشید و چه یک کلکسیونر، این نکات حرفه ای به تصمیم گیری شما کمک می کند. دانستن اینکه چه ویژگی هایی به بهترین وجه برای بازی شما مناسب است، می تواند به شما کمک کند. قبل از اینکه تصمیمی در مورد کفش بگیرید، باید سبک بازی و قابلیت های خود را بشناسید. هنگامی که مهارت بازی خود را درک کردید، می توانید ویژگی های مورد نظر خود را راحت تر جستجو کنید. کفش های بسکتبال معمولی شما به سه بخش اصلی تقسیم می شوند: رویه، زیره میانی و زیره. هر بخش از کفش شما دارای ویژگی هایی است که بر دوام و عملکرد تأثیر می گذارد. بنابراین، شناسایی ویژگی‌هایی که متناسب با نیازها و سبک بازی شما هستند، برای استفاده از ابزار مناسب حیاتی است ().
قسمت بالایی ـ رویه : هنگام بحث در مورد قسمت بالایی کفش بسکتبال، اولین تصمیمی که باید بگیرید این است که کدام قد را می خواهید. کفش های بسکتبال در ارتفاع های بلند، متوسط یا پایین موجود است. هر کدام از اینها برای سبک متفاوتی از بازیکن جذاب است.
رویه ـ بالا: قسمت بالایی به دور مچ پا می‌پیچد تا لایه‌ای از حمایت و ثبات را ایجاد کند. با این پوشش اضافی اغلب وزن اضافی نیز به همراه دارد.

مید Mid  ـ مواد رویه: همانطور که از نام آن پیداست، کفش‌های بسکتبال میان‌بالا از نظر حمایت از مچ پا، رسانه‌ای شاد برای بازیکنان فراهم می‌کنند. مواد رویه درست در مچ پا قرار می گیرد تا پوششی را بدون طراحی فراگیر ایجاد کند. تاپ های میانی باعث افزایش انعطاف پذیری می شوند.
کم: کفش‌های بسکتبال کم برای سرعت و چابکی ساخته شده‌اند، به دلیل مشخصات پایین‌ترشان، پشتیبانی کمی از مچ پا دارند.
امنیت بالا : تعدادی از تکنیک های بستن وجود دارد که توری ها محبوب ترین آنها هستند. همچنین ممکن است کفش‌های بسکتبال با زیپ، بند یا قلاب و حلقه را پیدا کنید. این قطعات می توانند به مچ پای شما حمایت بیشتری کنند، به خصوص در مدل های بالا، و همچنین لایه دیگری از پوشش را روی توری های استاندارد شما ایجاد می کنند. به خاطر داشته باشید پوشش اضافه به معنای وزن اضافه است.

کفش بسکتبال چه ویژگی هایی باید داشته باشد در بازار انواع مختلفی از کفش بسکتبال موجود است. با وجود تعداد بی شمار کفش بسکتبال موجود در بازار، ممکن است یافتن کفش های بسکتبال مناسب که ضامن سلامتی و همچنین راحتی شما در حین بازی باشد، مشکل باشد.

آنچه شما واقعاً برای بازی بسکتبال به آن نیاز دارید کفشی است که پشتیبانی مورد نیاز شما را فراهم کند و به بهبود عملکرد شما در بازی کمک کند.

دانستن اینکه یک کفش بسکتبال مناسب چه ویژگی هایی باید داشته باشد قطعا برای یک بسکتبالیست مفید و حتی لازم است. پوشیدن کفش بسکتبال نامناسب می تواند در کمترین زمان ممکن شما را به مصدومیت دچار سازد.

اشتباهی که خیلی از ورزشکاران مرتکب می شوند این است که از کفش ورزشی مخصوص یک ورزش برای یک ورزش دیگر استفاده می کنند.

کفش های بسکتبال معمولی شما به سه بخش اصلی قسمت بالایی، قسمت میانی و زیره تقسیم می شوند. هر قسمت از کفش شما دارای کیفیتی است که بر دوام و عملکرد آن تأثیر می گذارد.

هنگام بحث در مورد قسمت بالایی کفش بسکتبال، اولین تصمیمی که باید بگیرید این است که کدام سایز کفش را می خواهید. کفش بسکتبال در ارتفاع زیاد، متوسط ​​یا پایین موجود است. هر یک از این سبک های مختلف، ویژگی های خاص خود را دارند.

همانطور که از نامش پیداست، کفش های بسکتبال میان رده از نظر حمایت از مچ پا، حمایت کمتری را برای بازیکنان فراهم می کنند. البته مواد محافظی در مچ پا قرار می گیرد که بتواند بدون داشتن وزن زیاد و بدون ایجاد حصار زیاد، مقداری پوشش برای مچ پا فراهم کند. کفش بسکتبال میانی، انعطاف پذیری زیادی را برای بسکتبالیست فراهم می کنند.

کفش های بسکتبال کم ارتفاع که برای فراهم آوردن سرعت و چابکی بازیکن ساخته شده اند و وزن کمتری نسبت به دو مدل بالا دارند و طبیعی است که از مچ پا حفاظت و پشتیبانی نمی کنند. البته برای حفظ امنیت مچ پای بسکتبالیست، تعدادی از تکنیک های بستن کفش وجود دارد و ورزشکاران از این تکنیک ها برای بستن بندهای کفش خود استفاده می کنند. البته قابل ذکر است که ممکن است کفش های بسکتبال علاوه بر بند، زیپ هم داشته باشند. وجود همزمان بند و زیپ به خصوص در مدل های بلند می تواند پشتیبانی بیشتری از مچ پا ایجاد کند چرا که لایه دیگری از پوشش را روی بندهای استاندارد شما ایجاد می کنند.

قسمت میانی کفش بسکتبال جایی است که بالشتک کفش در آنجا ایجاد می شود. بالشتک از مهمترین ویژگی های یک کفش بسکتبال است به همین دلیل میانه کفش، یکی از مهمترین قسمتهای کفش است. در واقع فن آوری های بالشتک سازی در قسمت میانی کفش، یعنی در پاشنه و جلوی پا وجود دارد. این فناوری برای ایجاد بالشتک اضافی در نقاط فشار اضافه می شود. منظور از نقاط فشار، نقاطی هستند که فشار زیادی را در طول بازی تحمل می کنند.

هنگام تصمیم گیری در مورد ، به دنبال زیره ای نسبتاً صاف و پهن بگردید تا حداکثر تعادل را برای شما فراهم کند. برای داشتن کفشی با چسبندگی بالا، زیره هایی را که دارای الگوی استخوان شاه ماهی یا شش ضلعی هستند را انتخاب کنید، زیرا این موارد برای کمک به ایمنی پاها و جلوگیری از سر خوردن طراحی شده اند. از آنجایی که بسکتبال در فضای باز کمتر صورت می پذیرد، تقریباً تمام کفش های بسکتبال با در نظر گرفتن بازی داخل سالن طراحی شده اند. بنابراین، اگر می دانید که بسکتبال را در فضای بیرون بازی خواهید کرد، به دنبال یک کفش با زیره ضخیم تر و با دوام تر بگردید. همچنین، به یاد داشته باشید که آسفالت می تواند آج کفش شما را بخورد.

اما قبل از اینکه جفت جدید خود را بخرید، باید اندازه کفش خود را تعیین کنید. نمی دانید از کجا شروع کنید؟ در مورد نحوه اندازه گیری اندازه کفش خود با یک بسکتبالیست حرفه ای یا مربی حرفه ای مشورت کنید. هنگامی که اندازه پای خود را به دست آوردید، وقت آن است که کفش مناسب را انتخاب کنید. به طور معمول، بین کفش های زن و مرد تفاوت سایز وجود دارد. با این حال، این مسأله می تواند بر اساس مارک متفاوت باشد، بنابراین حتما قبل از خرید یا استفاده از کفش جدید، اندازه ها را بررسی کنید.

کفش های بسکتبال را می توان متناسب با سبک زندگی خود رنگ آمیزی کنید.  البته تمیز نگه داشتن همیشگی کفش هم مسأله مهمی در حفظ زیبایی کفش است.

18- شیارهای منعطف (Flex grooves): این شیارها باعث افزایش انعطاف پذیری زیره کفش در زمان پیاده روی می شود.

 

آیدا چم سورکی

آیدا چم سورکی هستم متولد 1381 تحصیل کرده در رشته علوم تربیتی و علاقمند به نویسندگی و فعال در شبکه های اجتماعی
دکمه بازگشت به بالا