کسب و کار ایرانیمجله عمومی

تریدر های موفق ایرانی چه کسانی هستند؟

تریدری که ورود به ناممکن ها را دوست دارد!

برخلاف تصور خیلی ها، قصه ی یک تریدر، داستان پول پارو کردن و روی صندلی لم دادن و قهوه خوردن نیست. قصه ی شانس و اقبال یا اتفاق هم نیست. اینجا بیشتر از هر چیزی از صبوری حرف می زنیم. صبری بی اندازه و پشتکاری منحصربه فرد.  ما در این بخش از آموزش پرایس اکشن از دانش و بینش معاملاتی یک فرد موفق خواهیم گفت، و استعدادش در پیش بینی موقعیت ها.

اگر در حال مطالعه ی این مقاله هستید پس آینده روشنی را برای را خود پیش بینی کرده اید و مدتی است با افتتاح حساب فارکس قدم به دنیای شگفت انگیز فارکس گذاشته اید و قطعاً می خواهید یک معامله گر موفق شوید. پس گره چکمه هایتان را محکم تر کنید و با ما هم سفر شوید. ما در این سفر جادویی تنها نخواهیم بود، راهنمای راه در کنارمان است.

در ایران زندگی کرد، مدرسه رفت. دیپلمش را گرفت. عین همه ما دغدغه های کنکور و سربازی و نبودن شرایط مطلوب ورود به شغل موردعلاقه اش را پشت سر گذاشت. برای شروع، وارد کسب وکار خانوادگی شان در اهواز شد. تجارت خودروهای سبک و سنگین؛ مسیر این بیزینس با توجه به شرایط اقتصادی آن دوران خیلی خوب پیش نرفت.

ولی او عادت نداشت خودش را وابسته به یک مسیر کند یا در جا بزند، ذهنش به سوی افق های متفاوتی پر می کشید که خیلی دورتر از جریان فکری همسالان و هم دوره هایش بود. سپس شروع به سرمایه گذاری در بازارهای مالی کرد، خرید و فروش طلا و دلار. این مرحله برایش پر از تجربه بود و یادگیری، طعم اولین شکست و اولین پیروزی در معاملات را آنجا و همان زمان چشید، اما دست از تلاش نکشید و پیش رفت.

علامت سوالی در ذهنش بود که تا رسیدن به جواب، دریای اندیشه اش را متلاطم کرده بود. یک سوال شاید خیلی ساده اما عمیق:
-چه کسی قیمت های بازار را تعیین می کند؟

این سوال مسیر حرکت و آینده ای او را دگرگون کرد.
آن قدر پیش رفت، تا خود در ردیف تعیین کنندگان قیمت بازار قرار گرفت.
از جوان معامله گری صحبت می کنیم (یک فرد موفق) که امروز موفق به راه اندازی یک بروکر بین المللی () شده است که خدمات منحصربه فردی ارائه می دهد، برای 500 نفر اشتغال زایی کرده و بیش از 10 هزار معامله گر را در سود خود شریک کرده است.

فرزاد وجیهی. جوان موفقی که دنیای پرهیجان معاملات را تجربه کرده است. ما بیشتر وی را با عنوان استاد آرون می شناسیمش. با فرزاد وجیهی در گپی دوستانه به گفتگو نشستیم تا از هیجانات ترید برایمان بگوید. برای ما که شاید سودای یک شبه پولدارشدن را در سر می پرورانیم. یا شاید برخی دیگرمان با تلنگر کوچکی امید می بازیم و راه گم می کنیم، این گفتگو قطعاً می تواند راه گشا باشد.

چراکه باور داریم موفقیت ها یک شبه به وجود نمی آید. به قله رسیدن هم بدون تلاش بی وقفه امکان پذیر نیست. قطعاً هیچ انسان موفقی از بدو تولد یا از کودکی استعداد بالقوه خود را کشف نکرده و هیچ دانشگاهی نیز کلید دروازه ی پیشرفت نخواهد بود.

گفتگو با یک معامله گر موفق ایرانی

چارت ایران: بخش اول گفتگوی جذاب و پر از نکته های انگیزشی در مسیر سفر فارکس را باهم دنبال می کنیم:

1. پیش از همه می خواهیم ببینیم فرزاد وجیهی (استاد آرون) خود را چگونه معرفی می کند و چه تعریفی از خود دارد؟

ما همیشه عادت داریم به اسم، فامیل و شغلی که داریم و یا فعالیتی که انجام می دهیم و یا به میزان ثروتی که داریم، و حتی بر اساس ارتباطات با اطرافیانمان خود را معرفی کنیم. اگر بخواهم خود واقعی ام را معرفی کنم، چه کسی هستم یا چه تعریفی از خودم دارم، جدا از مسائل عادی و معمول می توانم بگویم: من آدمی هستم که علاقه دارم غیرممکن ها رو ممکن کند.

شاید خیلی از مسائلی که دیگران به آن می خندند یا ازنظرشان مسخره و غیرممکن باشد، برای من یک هدف قابل دسترس باشد، چراکه آن قدر آن هدف را دنبال می کنم تا به سرانجام برسد. و یک نکته دیگر اینکه، از ویژگی های ذاتی من، که شاید نقطه قوت یا  در برخی موارد ممکن است ضعف من باشد، این است که؛ من آدم صفر و صد هستم. یا وارد راهی نمی شوم و کاری را انجام نمی دهم و صفرم، و یا به آن کار ورود می کنم و به بهترین حالت ممکن انجامش می دهم.

معرفی مرسوم و طبق عرف هم که فرزاد وجیهی هستم متولد تهران. بزرگ شده اهواز. متولد آبان 67 و پس از پایان تحصیلاتم در دبیرستان در ایران وارد بازار کار شدم و در حین کار در رشته مدیریت بازرگانی ادامه تحصیل دادم.

2. هر جوانی حتی قبل از ورود به دانشگاه آرزوها یا منطقی تر اهدافی برای آینده شغلی و حرفه ای خود متصور است، دیدگاه شما به آینده شغلی تان چه بود؟

من عادت نداشتم دنبال چیزی بروم که دوستان و اطرافیانم آن را باور دارند. به نظر من دانشگاه یا شغل خانوادگی باعث نمی شود راه موفقیت شما مشخص شود یا اینکه حتماً مجبور باشید همان کار را در پیش بگیرید که به نظر درست می آید یا دیگران تاییدش می کنند. شغل خانوادگی ما در زمینه خودرو بود که برای شروع به آن وارد شدم هرچند که به دلایلی ورشکست شد.

نمایندگی های ایران خودرو، مرسدس بنز، ولوو و…اما محدودیت های کشور مانع پیشرفت این بیزینس بود و به این نتیجه رسیدم که با این روند به پیشرفت و خواسته های بزرگ ذهنم نخواهم رسید. پس فکرم به سمت هدف دیگری معطوف شد که موفقیتم را در آن می دیدم. به نظر من چیزی که به عنوان ایده در ذهن انسان شکل می گیرد می تواند عملی شود و حتماً اتفاق می افتد. فقط نباید بی خیال هدف ذهنیتان شوید. در شروع ممکن است دیگران به شما بخندند، یا شما رو نادیده بگیرند. بعد در ادامه مسیر با شما می جنگند، اما درنهایت وقتی موفق می شوید همه آن افراد شمارا تایید و حتی تشویق می کنند.

3– شما به عنوان یک فرد موفق در بازارهای مالی، در مسیر تحقیق و مطالعه در زمینه خاصی نظرتان به فارکس جلب شد یا برعکس اول فارکس برایتان علامت سوال شد بعد تحقیق و تفحص کردین؟

چه سوال جالبی. دقیقاً برعکس، نه تنها در فارکس بلکه در زمینه معاملات و سرمایه گزاری های بازارهای بین المللی، ابتدا جذب این بازارها در ایران شدم و پس ازآن شروع به تحقیق در مورد آن ها کردم. مطالعه کردم و تجربه کردم.

نکته ای که شاید برای شما جالب باشد و مربوط به ویژگی اخلاقی صفر و صد من است این که، زمانی که با بازار معاملات آشنا شدم و آن را شناختم، به اسم بازار حواله ای یا دلار در ایران  توجه ام را جلب کرد، یک سوال همیشه ذهنم را مشغول می کرد و از دوستان باتجربه تر در ایران مدام می پرسیدم، این بود که می خواستم بدانم چه کسی اول صبح قیمت دلار را مشخص می کند؟ یا قیمت طلا و سکه. قیمت بازار را چه کسی یا کسانی تعیین می کند؟ در پاسخ هرکسی نظری داشت و با احترام به نظر دیگران، آن قدر در این راه پیش رفتم و کنکاش کردم تا به جواب رسیدم و حتی در این مسئله به نوعی صاحب نظر شدم.

4– جذابیت مالی و اقتصادی این راه برایتان بیشتر بود یا جنبه لذت و تخصص؟

مسلماً مسائل مالی و اقتصادی مسئله ی مهمی است، و لازمه این کار است. درواقع اگر سرمایه نداشته باشید نمی توانید وارد این کار بشوید و یا اگر نتیجه معاملاتتان برآیند مثبت نداشته باشد در این کار مسلماً نخواهید ماند، اماحقیقتا لذت تخصص و یافتن پاسخ سوالاتی که نمی دانستم، و هیجان ِکشف و پیش بینی بازار برایم خیلی جالب تر بود و هست.

5-تحصیلات آکادمیک چقدر مهم هست برای موفقیت در فارکس؟

-بگم صفر ناراحت کننده میشه؟

ما در تاریخ می بینیم که خیلی از افراد موفق و مشهور بدون طی کردن سطوح تحصیلی پیشرفته و یا حتی با داشتن سواد کم دست به نو آوری، اختراع و شگفتی زدن. خیلی هاشون از مدرسه ترک تحصیل کردند. پس تحصیلات تضمین کننده ی موفقیت نخواهد بود. منظورم این نیست با تحصیلات مخالفم، اما نقشش رو در موفقیت اساسی نمی دونم.

تلاش، پشتکار، مطالعه و استعداد خیلی مفید هستند.

به عنوان مثال ادیسون مخترع برق، ما می دونیم که از مدرسه ترک تحصیل کرده بوده، یا یکی از موفق ترین مردان قرن حاضر، بیل گیتس ثروتمندترین مرد جهان و پایه گذار مایکروسافت، تحصیلاتش در دانشگاه را ادامه نداد و ترک تحصیل کرد.

6-مشوق هم داشتید در این راه؟

تا دلتان بخواهد ضد تشویق داشتم. برای هر فردی که در مسیر اهدافش حرکت می کند، بارها و بارها سیگنال های منفی از اطرافیان به سمتش ارسال می شود. نه تنها بارها که اغلب به طور همیشگی و روزانه. در ابتدای راه زمانی که گام نهادن در مسیر هدفمان را تازه شروع کرده ایم ،این به اصطلاح ضد تشویق ها بیشتر است و شاید هم ما بیشتر می شنویم، به نوعی کم کم گوشمان عادت می کند به نشنیدن افکار منفی دیگران.

برای من به شخصه چه در اوایل آغاز کار، چه در طی گذر از مسیرهای پرپیچ وخم بازار فارکس و چه اکنون که نیمه ی بیشتر راه را آمده ام، همیشه و همیشه این سیگنال های منفی را از دوست و آشنا، فامیل و رفیق و همکار دریافت کردم. این ضد تشویق ها گاه در قالب نصیحت هستند با جملاتی نظیرِ” به ریسک ها و خطرات کار فکر کن که اگر این کار را انجام دهی بازدهی خوبی نخواهد داشت”؛ گاهی نیز در قالب تهمت و تخریب به سمتت پرتاب می کنند که قوی تر است.

یک مثال عینی در همین برحه از فعالیتمان در بروکر آرون گروپس؛ ” ما برای معامله گران بروکر آرون شرایط بسیار استثنایی ارائه دادیم که واقعاً نظیرش در هیچ بروکری وجود ندارد، برای ایجاد این شرایط و طرح ریزی زیرساخت هایش هزینه زیادی کردیم، وقت و انرژی گذاشتیم، ولی سیگنال های تخریبی رو می بینیم که شایعه می کنند که “خدمات آرون با پشتوانه سیاست های غلط ارائه شده و محکوم به شکسته”. همین داستان درگذشته، در زمان فعالیتمان در گروه های معاملاتی هم وجود داشت.

زمانی که در درزمینه طلا فعالیت می کردیم، نوع عرضه و تقاضا ی ما به حدی قوی بود که بعدها توانستیم عرضه و تقاضای نامحدود ارائه دهیم، اما مدام به ما هشدار می دادند که این شیوه ی عرضه و تقاضا باعث ورشکستگی و ضرر و زیان شما می شود، ولی همین طور که امروز ثابت کردیم، ما راهمان را درست پیش می رفتیم، استراتژی ها، زیرساخت ها و ایده هایی داشتیم و اجرا کردیم که خوشبختانه ما را امروز به نتیجه ی مطلوبی رساند.

اما درواقع چیزی که باعث می شه باقدرت به راهم ادامه بدم اینه که انرژی های منفی رو به انرژی مثبت تبدیل کردم و ازشون انگیزه ساختم تا تخریب ها دلیلی شوند برای تلاش بیشتر و پیشرفت بیشترم تا باقدرت روبه جلو حرکت کنم.

یک مثال عینی دیگر شرایط ویژه ای است که برای نمادهای خیلی خاص گذاشتیم؛ نه کمیسیون می گیریم و نه سوآپ، برای این آفر خاص صحبت های تخریبی زیادی شده است، بااین حال این آفر فوق العاده در حال انجام است و از بالاترین حجم معاملات برخوردار است.

7- راز موفقیت بروکر آرون گروپس چیست؟

نکته ای در مدیریت بروکرآرون وجود دارد که با عث شده در مدت زمانی اندک به این درجه از پیشرفت برسد، طوری که در حال حاضر اکثر معامله گران حرفه ای و حتی اتاق های معاملاتی، مارکت ها را از آرون خریداری می کنند. چیزی که سبب شده هرروز به جلو حرکت کنیم؛

من فکر می کنم اینه که “هرکسی، درواقع هر تیم و شرکتی هرکار مثبتی کرده است یا هر استراتژی را در زمینه کاری ما در پیش گرفته، مجموعه ی ما بهترینش رو به انجام رسانده و ارائه کرده. تلاش ما در راستای شکستن محدودیت هاست و در این راه موفق هم شدیم. ما بهترین ها رو به مشتریانمان ارائه می دهیم و این قطعا پایان راه نیست، تلاش در بهترین بودن ادامه دارد.

8- شانس چقدر در این حیطه موثر است؟ شما به شانس معتقدین یا تخصص؟

– شانس یا تقدیر….، نمی توان گفت شانس یا تقدیر کلاً بی تاثیرهست، اما به نظر من این خود ما هستیم که باعث می شویم و تعیین می کنیم که چه اتفاقی برایمان بیفتد.

در رابطه با بحث تخصص هم بارها گفته ام که این کار (ترید) به تخصص ویژه ای نیاز ندارد کافی است چند اصل مهم و لازم را دوستان در معاملاتشان در نظر بگیرند و انجام دهند. به همین دلیل ترجیح می دهم تاکید کنم که اگر یک سری باورهای بازار مالی را  بپذیرید نه به شانس فوق العاده ای نیاز دارند و نه به تخصص خاصی احتیاج خواهند داشت.

9- چطور یک فرد موفق یا درواقع یک تریدر موفق شویم؟

کافی است سه اصل را رعایت کنید، سرمایه خود را مدیریت کنید، طمع نکنید و صبور باشید، یک تریدر موفق باشید.

قطعاً در طول گفتگوی دوستانه ما با فرزاد وجیهی معامله گر موفق ایرانی متقاعد شدید که یک فرد موفق که اغلب نبض بازار را دگرگون می کند، جادوگر نیست، تنها یک تریدر حرفه ای است که به قواعد و ساختار بازار فارکس تسلط دارد و بازار را می شناسد.

مصاحبه با یک تریدر موفق به اندازه ی تریدینگ می تواند جذاب باشد. اگر هنوز با مصاحبه ما همراه هستید پس زیاد تا نزدیک شدن به یک فرد موفق فاصله ای ندارید. فرزاد وجیهی به سه اصل مهم در دنیای معامله برای تبدیل شدن به یک فرد موفق و یک تریدر سودآور اشاره کرد: مدیریت سرمایه، نیفتادن در دام طمع ،و صبوری. این سه اصل را قطب نمای مسیر موفقیتمان در سفر به دنیای پر آدرنالین و جادویی معاملاتمان خواهد بود، تا بیشترین ثروت و موفقیت را برای خود رقم بزنیم.

و قطعا اگرتلاش می کنید تا یک معامله گر سودآور باشید، مطمئن باشید که این کار قابل انجام است. هرچند سفر سخت و پرمخاطره است، موانع بزرگ و گاه خسته کننده، اما شما بی شک به مرز موفقیت نزدیک شده اید.

منبع: آموزش فارکس

دکمه بازگشت به بالا