کسب و کار ایرانیمجله عمومی

سایت مالیات کارتخوان چیست؟

کد مالیاتی کارتخوان چیست؟

هر فردی که مغازه یا فروشگاهی دارد و یا به هر دلیلی صاحب یک دستگاه کارتخوان یا پوز است باید در سامانه سازمان امور مالیاتی ثبت نام کند و تشکیل پرونده مالیاتی دهد. پس از تشکیل پرونده مالیاتی یک کد به نام “کد مالیاتی” دریافت می‌کنید. شما تنها در صورتی مجاز به استفاده از دستگاه کارتخوان و ارائه درگاه پرداخت الکترونیکی در سایت فروشگاه خودتان هستید که کد مالیاتی دریافت کرده باشید. سازمان امور مالیاتی برای ساماندهی به دستگاه‌های پوز و درگاه‌های پرداخت الکترونیکی، دریافت کد مالیاتی را برای همه فروشگاه‌های فیزیکی و آنلاین اجباری کرده است.

فرمول محاسبه مالیات کارتخوان 1402؛ مالیات کارتخوان چند درصد است؟

برای اطلاع از نحوه محاسبه مالیات کارتخوان از فرمول جدیدی استفاده نمی‌شود، بلکه همان فرمولی که برای محاسبه به کار می‌رفت در اینجا هم قابل استفاده است. بر اساس قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان، همه تراکنش‌هایی که به وسیله دستگاه پوز انجام می‌شوند فعالیت شغلی به حساب می‌آیند و به آنها مالیات تعلق می‌گیرد.

بر این اساس نرخ مالیات دستگاه کارتخوان به صورت زیر است:

 • 15 درصد: درآمد مشمول مالیات سالانه از 1 تا 200 میلیون تومان
 • 20 درصد: درآمد مشمول مالیات سالانه از 200 تا 400 میلیون تومان
 • 25 درصد: درآمد مشمول مالیات سالانه از 400 میلیون تومان به بالا

پرونده مالیاتی دستگاه کارتخوان

به این صورت تمام تراکنش‌هایی که از طریق دستگاه‌های کارتخوان متصل شده به پرونده مالیاتی خودتان انجام می‌دهید، برای محاسبه مالیات مشاغل استفاده خواهند شد.

لغو مالیات کارتخوان چگونه انجام می‌شود؟

با ورود به قسمت “ساماندهی پذیرنده‌های بانکی” تمام دستگاه‌های کارت‌خوان و درگاه‌های پرداخت الکترونیکی که به نام شما ثبت شده است را می‌توانید مشاهده کنید. علاوه بر این دستگاه‌های کارت‌خوانی که به نام شما ثبت شده است به تفکیک بر اساس دستگاه‌های کارت‌خوان الصاق شده به پرونده مالیاتی و دستگاه‌های کارت‌خوان الصاق نشده به پرونده مالیاتی قابل مشاهده است. در قسمت پایین این صفحه دستگاه‌های کارت‌خوانی که به بانک مرکزی برای غیرفعال سازی معرفی خواهند شد را نیز می‌توانید مشاهده کنید. در این صفحه امکان  “درخواست غیرفعال‌سازی”  برای دستگاه‌های پوز و یا درگاه‌های پرداخت الکترونیکی فراهم شده است تا شما به هر دلیلی نیاز به غیرفعال سازی دستگاه کارتخوان یا درگاه پرداخت الکترونیک خودتان داشتید بتوانید این کار را به سادگی انجام دهید.

What is the card reader tax site

مالیات کارتخوان سوپرمارکت چگونه محاسبه می‌شود؟

بعضی از سوپرمارکت‌ها هستند که هنوز پرونده مالیاتی خودشان را در اداره امور مالیاتی تشکیل نداده‌اند و تعداد زیادی از سوپرمارکت دارها هم اطلاعات درستی درباره نحوه محاسبه مالیات خودشان ندارند. نداشتن اطلاعات دقیق درباره قوانین مالیاتی می‌تواند هزینه‌ها و جرائم سنگینی را به بار آورد. قدم اول برای پرداخت مالیات توسط صاحب سوپرمارکت این است که اقدام به تشکیل پرونده مالیاتی کند. برای تشکیل پرونده مالیاتی ابتدا باید به اداره امور مالیاتی منطقه خودتان رجوع کنید.

بر اساس نرخ‌هایی که در قسمت “محاسبه مالیات کارتخوان” گفتیم محاسبه می‌شود. در اینجا برای اینکه نحوه محاسبه مالیات دستگاه پوز را بهتر متوجه شوید یک مثال برای شما می‌زنیم. اگر شما سالانه 1 میلیارد تومان درآمد از مغازه خودتان کسب می‌کنید و هزینه‌های شما 500 میلیون تومان است، آنگاه سود شما 500 میلیون تومان می‌شود. 39,600,000 تومان از این سود معاف از مالیات است. 460,400,000 تومان برای محاسبه مالیات باقی می‌ماند. نرخ مالیات 200 میلیون اول برابر با 15 درصد است، نرخ مالیات 200 میلیون دوم برابر با 20 درصد است و مالیات 60,400,000 میلیون تومان باقی‌مانده با نرخ 25 درصد محاسبه می‌شود.

محاسبه مالیات مثال بالا به صورت زیر انجام می‌شود:

(200,000,000 * %15) + (200,000,000 * %20) + (60,400,000 * %25) =30,000,000 + 40,000,000 +15,100,000 = 85,100,000

محاسبه نرخ مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی

نرخ مالیات بر درآمد اشخاص حقیقی بر اساس ماده ۱۳۱ قانون مالیات‌های مستقیم محاسبه می‌شود. در اینجا می‌توانید درصدهای مربوط به میزان نرخ مالیات را بر اساس درآمد ببینید:

 • تا 200 میلیون تومان در یک سال 15%
 • نسبت به مازاد 200 میلیون تومان تا 400 میلیون تومان در یک سال 20%
 • نسبت به مازاد 400 میلیون تومان در یک سال 25%
 • در صورتی که کل درآمد شخصی که کارت‌خوان متعلق به وی باشد بالاتر از 400 میلیون تومان در سال باشد، نرخ مالیات‌بردرآمد 25% می‌شود.

مالیات ۵۰ میلیون کارت‌خوان چقدر است؟

تراکنش‌هایی که از طریق دستگاه کارت‌خوان انجام می‌شود، مشمول مالیات بر درآمد می‌شوند. نحوه ضریب مالیات از صنف تا صنف متفاوت است. برای محاسبه درصد مالیات کارت‌خوان به دو روش می‌توان عمل کرد:

 1. محاسبه ضریب مالیاتی صنف کارت‌خوان بر اساس جدول اینتا کد
 2. نرخ مالیات بر درآمد بر اساس مبلغ واریزی

محاسبه ضریب مالیاتی صنف کارت‌خوان بر اساس جدول اینتا کد

برای محاسبه مالیات بر اساس اینتا کد باید به جدول مربوطه مراجعه کنید. ضریب‌های مالیاتی اصناف بر اساس جدول اینتا کد درج شده است. به‌عنوان‌مثال: ضریب مالیات چند صنف بر اساس جدول اینتا کد در زیر آمده است:

 • اینتا کد خواروبارفروشی:  ۱۲-15% (برحسب نوع محصول)
 • اینتا کد قصابی: 8%
 • اینتا کد فروش پوشاک: ۱۳-18% (برحسب نوع پارچه)
 • اینتا کد وکلا: ۵۵ %
 • اینتا کد کافی‌شاپ: ۳۳ %
 • اینتا کد کافی‌نت: 18%
 • اینتا کد صنف خرده‌فروشی ماهی: ۱۰ %

برای مشاهده سایر اینتا کدها این مطلب را دانلود کنید:

بعد از پیداکردن ضریب مالیاتی، نرخ مالیات‌بردرآمد می‌بایست محاسبه شود.

ثبت حساب بانکی در پرونده مالیات دستگاه کارتخوان

در ماده 10 قانون پایانه‌های فروشگاهی و سامانه مؤدیان تأکید می‌کند که همه اشخاص حقیقی و حقوقی باید حساب‌های تجاری خودشان را معرفی کنند. اشخاص حقیقی شامل همه اصناف و کسانی که صاحب مغازه یا فروشگاهی هستند نیز می‌شود. در ادامه، مراحل ثبت حساب‌های بانکی خودتان را در درگاه ملی خدمات الکترونیک سازمان امور مالیاتی به صورت تصویری آموزش می‌دهیم.

 • به سایت my.tax.gov.ir مراجعه کنید و با نام کاربری و رمز عبور وارد حساب کاربری خودتان بشوید.
 • در صفحه‌ای که باز می‌شود بر روی گزینه “پرونده‌های مالیاتی” کلیک کنید.
 • سپس بر روی “پرونده‌های درآمد” کلیک کنید.
 • بر روی “ورود و ویرایش” کلیک کنید تا وارد سامانه ثبت‌نام الکترونیک شوید.
 • در صفحه جدید بر روی “نمایش و ویرایش اطلاعات” کلیک کنید:
 • در صفحه جدید بر روی گزینه “حساب‌ها/مجوزها” کلیک کنید تا به شما امکان ویرایش شماره‌حساب‌های قبلی و اضافه‌کردن شماره حساب‌های جدید داده شود. سپس بر روی “الصاق حساب‌های بانکی تجاری به این پرونده” کلیک کنید.
 • در صفحه جدید که باز می‌شود روی “درخواست تغییر اطلاعات” کلیک کنید.
 • درخواست ویرایش را تأیید و بر روی دکمه “ارسال درخواست” کلیک کنید.
 • شماره شبای خودتان را وارد کنید و بر روی دکمه “بررسی و ذخیره” کلیک کنید.
 • در مورد مالکیت شماره شبایی که وارد کردید از سامانه سیاح استعلام گرفته می‌شود و نتیجه به شما نشان داده می‌شود.

نتیجه این استعلام چهار حالت می‌تواند داشته باشد:

 1. دارای تأییدیه بانک – این یعنی شماره شبایی که وارد کردید به شماره ملی شما تعلق دارد.
 2. عدم تأیید توسط بانک – یا شماره شبا را اشتباه وارد کردید و یا این شماره شبا برای شماره ملی شما ثبت نشده است.
 3. در انتظار تأییدیه بانک – این یعنی عملیات استعلام توسط سامانه سیاح هنوز انجام نشده است.
 4. تکراری در ثبت‌نام – این پیام به شما می‌گوید شماره شبایی که ثبت کردید قبلاً برای ثبت‌نام در این سامانه استفاده شده است.
 • در این مرحله اگر وضعیت استعلام بانک برای شماره شبای شما “تکراری در ثبت‌نام” نباشد آنگاه با کلیک بر روی دکمه “تأیید نهایی اطلاعات ثبت‌نام” شماره حسابی که اعلام کردید به نام شما ثبت می‌شود.
دکمه بازگشت به بالا