کسب و کار ایرانیمجله علمی و سلامت

ترمیم و رفع شگفت انگیز جای بخیه بینی بعد از عمل بینی!

رینوپلاستی”عمل بینی”، یک عمل جراحی برای اصلاح انحرافات مادرزادی بینی یا کمک به تنفس و ظاهر بهتر است.

روش‌های جراحی زیبایی از جمله رینوپلاستی، در حال حاضر پیشرفت‌های قابل‌توجهی داشته‌اند. در بیشترین موارد جای بخیه بینی به‌تدریج بهبود می‌یابد، اما در برخی از بیماران، جای اسکار بخیه‌ها طولانی‌مدت باقی می‌ماند. برای درمان اسکارهای بعد از جراحی بینی، روش‌هایی مانند ازبین‌بردن جای بخیه با لیزر، تزریق ژل استروئید، استفاده از پماد و جراحی ترمیمی بینی مورداستفاده قرار می‌گیرند. بااین‌حال، قبل از استفاده از هر یک از این روش‌ها، بهتر است با پزشک مشورت کنید.

چه عواملی باعث ایجاد جای اسکار بعد از جراحی بینی می‌شوند:

عفونت: عفونت محل بخیه‌ها می‌تواند باعث طولانی‌شدن زمان بهبودی و باقی‌ماندن جای اسکار شود. در این شرایط پزشک با تجویز آنتی‌بیوتیک و پماد به درمان عفونت می‌پردازد.

مصرف دخانیات و مشروبات الکلی: نیکوتین باعث بالارفتن فشارخون و انقباض در رگ‌های خونی می‌شود. مشروبات الکلی هم می‌توانند باعث تورم و خونریزی بیشتر شوند. این موارد باعث تأخیر در بهبودی و باقی‌ماندن جای بخیه بینی می‌شود.

نور آفتاب: قرارگرفتن در معرض نور خورشید روند بهبود جای بخیه را به تأخیر می‌اندازد. استفاده از کرم ضدآفتاب می‌تواند این مشکل را کاهش دهد.

حساسیت‌های آلرژیک: حساسیت و تورم در محل جراحی می‌تواند باعث باقی‌ماندن جای بخیه، تحریک و عفونت محل بخیه‌ها و ایجاد جای اسکار بزرگ‌تر شوند.

رعایت‌نکردن توصیه‌های بعد از عمل: انجام فعالیت‌های سنگین، دست‌کاری و فشارآوردن بر بینی، بد خوابیدن و عدم رعایت بهداشت بینی می‌تواند باعث باقی‌ماندن جای اسکار بعد از عمل بینی شود.

توصیه می‌شود که پس از جراحی بینی، دستورالعمل‌های پزشک را به‌دقت رعایت کنید و از فعالیت‌های سنگین، مصرف دخانیات، مواد مخدر و مشروبات الکلی خودداری کنید. همچنین، محافظت از پوست در برابر آفتاب با استفاده از کرم ضدآفتاب و پوشیدن کلاه و عینک‌آفتابی نیز می‌تواند به بهبودی و جلوگیری از باقی‌ماندن جای اسکار کمک کند.

مراقبت از جای بخیه بینی

۱. بینی خود را دست‌کاری نکنید: برای جلوگیری از عفونت و کاهش ایجاد جای بخیه و اسکار، بینی را حداقل تا دو هفته پس از جراحی دست‌کاری و لمس نکنید.

۲. استفاده از کمپرس سرد: برای کاهش تورم و التهاب، از کمپرس سرد اطراف بینی (مثلاً با استفاده از یخ خشک یا کیسه‌ی یخ) به مدت سه روز استفاده کنید. این کار همچنین می‌تواند در جلوگیری از بازشدن بخیه‌ها و بهبود زخم‌ها مؤثر باشد.

۳. رعایت بهداشت بینی: بخیه‌های خارجی بینی را با استفاده از پاک‌کننده‌های ملایم تمیز و خشک نگه دارید.

۴. رژیم غذایی سالم و متعادل: رژیم غذایی حاوی ویتامین‌های E، A و C را رعایت کنید. این ویتامین‌ها به رشد بافت‌های هم‌بند سالم کمک می‌کنند. همچنین پرهیز از مصرف زیاد نمک در دوران نقاهت نیز توصیه می‌شود، زیرا مصرف زیاد نمک می‌تواند فشارخون را بالا ببرد.

  1. خودداری از فعالیت‌های شدید: حداقل تا یک هفته پس از جراحی، از فشار به بینی، فعالیت‌های شدید ورزشی، فین‌کردن و برداشتن وزنه‌های سنگین خودداری کنید.
  2. خودداری از آفتاب: حداقل تا دو ماه پس از عمل بینی، از کرم‌های ضدآفتاب با عامل حفاظتی بالا استفاده و از قرارگرفتن در معرض نور مستقیم خورشید خودداری کنید.
  3. تشدید علائم نگران کننده: در صورت تشدید تورم، التهاب بخیه‌ها، تب، خروج چرک، خون یا مایعات از محل زخم‌ها، باید به طور فوری به پزشک خود مراجعه کنید. این ممکن است نشانه‌های عفونت باشند و نیاز به درمان فوری دارند.

برای مطالعه این مقاله به  ترمیم و رفع شگفت انگیز جای بخیه بینی بعد از عمل بینی!  مراجعه نمائید.

آتوسا خوش خواهد

من آتوسا، خبرنگاری که تعهدی عمیق به خدمت به مردم دارم. در این سایت، با تمرکز بر مسائل مهم اجتماعی و اقتصادی، تلاش می‌کنم تا صدای گروه‌ه‌های نادیده گرفته شده را به گوش شما برسانم و برای ایجاد عدالت و برابری در جامعه تلاش کنم.
دکمه بازگشت به بالا